Miniaturka
Joanna Parzych

PRIMETECH S.A.

Grupa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego na świecie. Zajmuje się specjalistycznymi usługami dla górnictwa, w tym drążeniem szybów pionowych i chodników poziomych oraz realizacją budowy kopalń pod klucz. W swojej strukturze ma również firmy dostarczające specjalistyczne urządzenia elektryczne oraz systemy przeciwwybuchowe mające zastosowanie w górnictwie. Grupa Kopex obsługuje inwestycje w przemyśle wydobywczym w Polsce i Europie oraz na największych rynkach górniczych świata: Australii, Chinach, RPA.

• 1961

Rok założenia

• 4826

Liczba pracowników

• -

Strona www

Jesteście laureatem licznych nagród, jak Lider Polskiego Eksportu czy Górniczy Sukces Roku.

Grupa Kopex dąży, by być o jeden krok przed konkurencją dzięki inteligentnej, innowacyjnej technologii i najwyższej jakości naszych produktów. Liczne nagrody i wyróżnienia, choć oczywiście nie są celem naszej codziennej pracy, potwierdzają skuteczność naszych działań. Jesteśmy dumni, gdy eksperci i klienci to dostrzegają. Cieszymy się, gdy nasza praca jest doceniania. Wiele firm określa się mianem innowacyjnych, ale prawdziwa sztuka polega na tym, by tę innowacyjność pielęgnować i rozwijać. Odpowiednie połączenie innowacyjności z zaangażowaniem poszczególnych ludzi tworzących razem zgrany zespół stanowi o potencjale firmy. Wytężone wysiłki, zaangażowanie w to, co robimy i wiara w sukces pomagają nam go rzeczywiście osiągać.

Jaki był najistotniejszy moment podczas tej drogi do sukcesu?

Momentem zwrotnym w historii Kopeksu był rok 2006 – prywatyzacja firmy. Akcjonariuszem większościowym Kopeksu (65,06%) stały się Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne S.A. w Zabrzu. Następnie w 2007 roku Kopex został podmiotem dominującym Grupy ZZM – Kopex w wyniku tzw. transakcji odwrotnego przejęcia ZZM przez Kopex. Tym samym nowo powstała Grupa ZZM – Kopex utworzyła największą w Polsce grupę przemysłową w branży maszyn i urządzeń górniczych oraz usług górniczych, której potencjał dał możliwości kompleksowego oferowania towarów i usług.

Jakie są topowe produkty Państwa firmy?

Sukces w biznesie to przede wszystkim jakość i innowacje, które wpływają na ważny aspekt działalności nabywcy, poprawiają bezpieczeństwo, efektywność. I właśnie na takie produkty stawia Grupa Kopex. Jesteśmy producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa, m.in. kompleksów i kombajnów ścianowych, specjalistycznych urządzeń elektrycznych czy systemów przeciwwybuchowych. Zajmujemy się także specjalistycznymi usługami dla górnictwa. Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów Grupy Kopex jest Mikrus, kompleks ścianowy do urabiania cienkich pokładów. Naszym flagowym produktem jest także kombajn ścianowy KSW-1500EU. Mówiąc potocznie, to jeden z najpopularniejszych kombajnów naszej Grupy. Pracuje m.in. w polskich i chińskich kopalniach. Od lat uznaniem wśród naszych klientów cieszą się także ekologiczne powłoki ochronne dla hydrauliki siłowej w technologii DURACHROM, a także innowacyjna na skalę światową aparatura elektryczna, wykorzystująca najnowocześniejsze technologie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wprowadzone niedawno do naszej oferty wysokiej jakości blachy trudnościeralne. Poprawiają one żywotność maszyn i urządzeń, w których zostały zastosowane.

Ile rekrutacji przeprowadzacie w ciągu roku?

W ostatnim roku przeprowadzono ok. 70 procesów rekrutacyjnych. W przypadku, gdy kandydaci są zainteresowani pracą w naszej firmie, a w danym momencie nie jest publikowana oferta pracy odpowiadająca ich kwalifikacjom i oczekiwaniom, mogą oni skorzystać z formularza „Aplikacji Spontanicznej”, który pozwala zgodnie z prawem przechowywać aplikacje kandydatów do pracy w celu rozważenia ich w przypadku przyszłych rekrutacji.

Pracowników na jakie stanowiska zatrudniacie najczęściej?

Stanowiska, na które zatrudniamy wynikają z potrzeb danej spółki Grupy Kopex. Najczęściej są to stanowiska specjalistów, koordynatorów i pracowników fizycznych.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?

Proces rekrutacji w Grupie Kopex odbywa się zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Informacje o prowadzonych rekrutacjach są udostępniane kandydatom za pośrednictwem zakładki „Kariera” na stronie internetowej http://www.kopex.com.pl, biur karier uczelni wyższych, ogłoszeń w prasie oraz w dedykowanych rekrutacji portalach internetowych. W przypadku rekrutacji wewnętrznych komunikujemy się z kandydatami za pośrednictwem wewnętrznych kanałów informacyjnych, m.in. poprzez wewnętrzną platformę i-konex oraz newslettery.

Czy firma zatrudnia praktykantów, stażystów?

Tak, przyjmujemy praktykantów zarówno w Kopex SA, jak i w poszczególnych spółkach Grupy Kopex.

Jaka jest misja firmy?

Jesteśmy ambasadorem polskiego przemysłu maszynowego na rynku globalnym.

Czym jest „Stowarzyszenie Chcemy Pomóc” i dla kogo jest skierowane?

Stowarzyszenie „Chcemy pomóc” zostało zarejestrowane w grudniu 2011 roku przyjmując - jako podstawowy cel - działanie na rzecz pracowników zatrudnionych we wszystkich spółkach Grupy Kopex. Inicjatorem i pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia jest Pan Krzysztof Jędrzejewski akcjonariusz większościowy Kopex S.A. oraz akcjonariusz Mostostalu Zabrze. Stowarzyszenie jest powołane do prowadzenia działalności charytatywno-opiekuńczej i dobroczynnej na rzecz pracowników i ich rodzin, a także do podejmowania działań ukierunkowanych na integrację załóg wszystkich spółek Grupy Kopex. Chcielibyśmy, by Stowarzyszenie było platformą porozumienia, przestrzenią, gdzie będziemy mogli się poznać, polubić, a może i nawet zaprzyjaźnić. Wspólnie możemy wiele zrobić pomagając sobie wzajemnie.

Firma Kopex jest sponsorem licznych wydarzeń kulturalnych nie związanych bezpośrednio z Państwa branżą, mam tu na myśli np. Turniej tenisa ziemnego czy Święto Gminy Przeciszów. Czym jest to podyktowane?

Sponsoring, oprócz tradycyjnych mediów i Internetu jest jednym z kanałów komunikacji. Uznajemy go za część naszych działań marketingowych. Sponsoring traktujemy także jako platformę zbierania doświadczeń, interakcji i inspiracji. Kluczem do wyboru wydarzeń i naszego w nie zaangażowania jest chęć wsparcia przedsięwzięć ambitnych i oryginalnych, acz niekoniecznie spektakularnych. Często są to również przedsięwzięcia mocno zakorzenione w naszym regionie.

Jerzy, nasz użytkownik chciałby zapytać, czy wynagrodzenie jest jednoskładnikowe czy też w systemie premiowym?

W stosowanym przez nas systemie wynagrodzenia występuje podział na wynagrodzenie zasadnicze i premię.

Henryk pyta o cechy charakteru jakie powinna mieć osoba ubiegająca się o pracę w Państwa firmie?

W Grupie Kopex obok kompetencji również cechy charakteru kandydatów do pracy odgrywają istotną rolę. Ważne dla nas jest by, osobowość kandydata pasowała do specyfiki naszej firmy, a jego wartości były zgodne z wartościami Grupy Kopex, takimi jak szacunek i zauważanie innych ludzi, pozytywne myślenie, odwaga i chęć rozwoju, wiarygodność, odpowiedzialność oraz wrażliwość i dostrzeganie ludzi wokół siebie.

Dawid jest ciekawy czy firma zatrudnia osoby bez doświadczenia ale po ukończonym technikum?

Ze względu na specyfikę branży Grupy Kopex, zatrudniamy głównie absolwentów uczelni wyższych technicznych (Politechnika, AGH, itp.) oraz osoby specjalizujące się w zawodach technicznych, m.in.: spawaczy, elektromonterów, górników, elektryków.