Miniaturka
Mariusz Majdanik
Fortaco JL Sp. z o.o.
Nazywam się Mariusz Majdanik, mam 42 lata, jestem absolwentem Politechniki Lubelskiej i mieszkam w Janowie Lubelskim. W firmie pracuję od 1997 roku. Od listopada 2007 roku byłem odpowiedzialny za produkcję, natomiast od maja 2013 roku jestem odpowiedzialny za oddział Grupy Fortaco zlokalizowany w Janowie Lubelskim, czyli Fortaco JL Sp. z o.o.

Firma Fortaco Group to dawne Komas Sp. z o. o., zgadza się?

Tak, zgadza się. Firma Fortaco JL Sp. z o.o. to dawna firma Komas Sp. z o.o.Firma Fortaco powstała z połączenia w grudniu 2012 roku firm Komas i Ruukki Engineering.

W czym się Państwo specjalizujecie?

Fortaco JL specjalizuje się w produkcji komponentów spawanych i obrabianych typu ramy, obudowy, wysięgniki do różnego rodzaju maszyn roboczych. Komponenty o wadze od 10kg do 6 ton trafiają na montaż do 15 klientów w całej Europie , z branż: budowlanej, logistycznej, energetycznej, wojskowej, górniczej i rolniczej. Rocznie produkujemy ok. 20 000 różnych wyrobów, głównie ram, o wartości 21m€ (2016r).

Jak wyglądały początki firmy?

Firma powstała w 1976 roku jako oddział HSW(Huta Stalowa Wola). Od sierpnia 2006 roku jest własnością kapitału fińskiego. Od tego czasu zainwestowano ok. 6m€ w technologie obróbki CNC i spawania (w tym roboty spawalnicze) oraz w rozwój infrastruktury i załogi.

Jaka jest misja i wizja Fortaco Group?

Misją firmy Fortaco Group jest bycie najbardziej pożądanym dostawcą OEM dla globalnych klientów. Wizja firmy to: CREATE VALUE ADD FOR OUR CUSTOMERS BY RESHAPING THE WAY THINGS ARE PRODUCED

Co stanowi Państwa największy dotychczasowy sukces?

W ciągu 5 ostatnich lat zwiększyliśmy sprzedaż o ponad 60% poprawiając tym samym wskaźniki dotyczące jakości, punktualności, produktywności, stając się jednocześnie liderem w Grupie Fortaco w obszarze Lean Manufacturing.

Jak często przeprowadzają Państwo rekrutacje?

Częstotliwość rekrutacji uzależniona jest od wewnętrznych potrzeb w zakresie liczby pracowników na poszczególnych stanowiskach.

Należy podkreślić iż każda osoba zainteresowana podjęciem pracy lub odbyciem praktyk czy też stażu w firmie Fortaco JL może złożyć  aplikację w dowolnym momencie w siedzibie Spółki lub przesłać ją na e-mil rekrutacja.janow@fortacogroup.com.

Gdzie znajdziemy informacje na temat aktualnych ofert pracy?

Osoby poszukujące pracy znajdą ogłoszenia rekrutacyjne naszej firmy  m.in. na  portalach rekrutacyjnych tj.: Pracuj.pl, na stronach Urzędów Pracy w Janowie Lubelskim i okolicznych miejscowościach, na stronach okolicznych Urzędów Gminy, w prasie lokalnej.

Biorą Państwo udział w targach pracy?

Tak, bierzemy udział w lokalnych targach pracy.

Zatrudniają Państwo osoby bez doświadczenia czy jednak jest to wymóg obowiązkowy?

Zatrudniamy zarówno doświadczonych pracowników, jak również absolwentów bez doświadczenia.

Czy pracownicy mogą liczyć na jakieś kursy doszkalające?

Spółka inwestuje w rozwój kadry, jest to bardzo ważny obszar w całej Grupie Fortaco. Organizujemy szkolenia związane z wymogami prawnymi, które kończą się egzaminem i certyfikacją pracowników, jak również szkolenia rozwijające ich kompetencje miękkie. Na terenie naszej firmy działa również szkółka spawalnicza, w której nasi spawacze odbywają szkolenia praktyczne rozwijające ich umiejętności.

Z jakimi trudnościami związanymi ze specyfiką branży stykają się na co dzień pracownicy?

W naszej Spółce produkujemy bardzo skomplikowane konstrukcje spawane, a nasi klienci ciągle zwiększają wymagania dotyczące kosztów, jakości, elastyczności, oraz skracają czas potrzebny na realizację zamówienia klienta. Dodatkowo wszyscy nasi klienci pozbywają się kontroli dostaw, oczekując tym samym produkcji w 100% wolnej od wad. Produkowane przez nas wyroby trafiają więc bezpośrednio na linię produkcyjną klienta, co zmienia całkowicie nasze realia i sposób myślenia. Aby utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku, musimy dostarczać wyroby w 100% na czas, wolne od wad, z najkrótszym możliwym terminem realizacji zamówienia, co stwarza niezwykłe trudności i wyzwania w naszej codziennej pracy na wszystkich poziomach w organizacji.

Na jakie formy zatrudnienia mogą liczyć nowi pracownicy?

Pracownikom oferujemy zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Organizujemy również staże oraz praktyki studenckie.

Organizują Państwo spotkania integracyjne dla pracowników?

W Spółce pracuje obecnie ponad 400 osób, i dla wszystkich chętnych organizujemy spotkania integracyjne dla pracowników oraz ich Rodzin. Tradycją stały się spotkania Wielkanocne oraz Bożonarodzeniowe. Ponadto organizujemy Mikołajki dla najmłodszych członków Rodzin naszych pracowników oraz w okresie letnim piknik rodzinny dla pracowników i ich rodzin.

Stosują Państwo systemy motywacyjne?

W firmie Fortaco JL obowiązuje klika systemów bonusowych, które uzależnione są od wyników pracy oraz zaangażowania i postawy pracowników.

Jakie są plany rozwoju firmy na najbliższe lata?

Mamy techniczną możliwość, aby nadal rozwijać sprzedaż w różnych segmentach rynku. Dlatego też prowadzimy rozmowy z obecnymi oraz potencjalnie nowymi klientami w zakresie możliwego rozwoju naszej współpracy. Równocześnie chcemy poprawić poziom automatyzacji i standaryzacji procesów, dbając tym samym o ciągłą poprawę warunków pracy wszystkich naszych pracowników. Chcemy być najlepsi w branży.

Fortaco JL Sp. z o.o.