Divante

Wrocław

Wywiadu udzieliła:
Natalia Urbańska
HR Director Divante
HR Director w Divante Z wykształcenia anglistka, absolwentka specjalizacji "Teatr, film i media" UŁ. Od 2011 r. związana z wrocławską branżą IT, początkowo jako specjalistka od e-marketingu, następnie rekruterka i HRowiec. Od ponad 2 lat kieruje zespołem HR w Divante, polskiej spółce IT/e-commerce z siedzibą we Wrocławiu, w której już w ciągu pierwszego roku udało się podwoić załogę, budując przy tym dział HR od zera. W Divante koordynuje pracę działu HR obejmującą takie obszary jak rekrutacja, employer branding, wewnętrzne procesy HR, rozwój i integracja pracowników. Prywatnie zapalona kinomanka, zagorzała fanka NBA, miłośniczka zwierząt i dobrej kuchni.
Divante
Liczba pracowników: 170
Rok założenia: 2008
Branże:
  • Programowanie - E-commerce

Czym zajmuje się Divante?

Jesteśmy spółką IT działającą w branży e-commerce. Realizujemy projekty dla klientów zewnętrznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Są to klienci z różnych branż, m.in. bankowej, telefonii komórkowej czy gier komputerowych.

Jakie konkretnie usługi oferujecie swoim klientom?

Na zlecenie naszych klientów tworzymy dedykowane wdrożenia e-commerce. Są to głównie sklepy internetowe, platformy sprzedażowe, systemy B2B, B2C i inne rozwiązania webowe, które ułatwiają prowadzenie biznesu w sieci.

Gdzie, ilu i jakich pracowników zatrudniacie?

Siedziba naszej firmy jest zlokalizowana we Wrocławiu. Zespół liczy około 170 osób, przede wszystkim programistów PHP. Poza tym są to frontend developerzy, projektanci UX, testerzy oprogramowania, analitycy biznesowi, specjaliści od efektywności oraz project managerowie. Oprócz tego mamy u siebie również tradycyjne działy, takie jak handlowy, marketingowy, HR, administracja i finanse.

Gdzie najlepiej szukać waszych ofert pracy?

Pełen zestaw aktualnych ogłoszeń znajduje się na stronie internetowej divante.pl w zakładce „kariera”. Poza tym korzystamy z Pracuj.pl. Zdarza nam się również publikować oferty na portalach typowo branżowych, np. dedykowanych programistom. Wybrane ogłoszenia promujemy na stronie Divante Kariera na Facebooku.

Jakich stanowisk najczęściej dotyczą wasze oferty pracy?

Dominują oferty skierowane do programistów PHP, frontend developerów, project managerów, projektantów UX i analityków biznesowych.

W branży IT większość pracowników stanowią panowie. Jak wyglądają proporcje damsko-męskie w przypadku Divante?

Pod tym względem nie różnimy się od większości firm IT. W naszej firmie przeważają mężczyźni, ale mamy też sporo kobiet - stanowią one 1/3 całego zespołu. I są to zarówno programistki, jak i projektantki, testerki czy project managerki. Dodam, że panie dominują w działach takich jak HR czy administracja. Mamy też jedną kobietę w zarządzie.

A proszę powiedzieć, czego właściwie oczekujecie od kandydatów do pracy w Divante?

Szukamy w nich przede wszystkim potencjału. Rywalizacja na rynku między pracodawcami jest bardzo duża, dlatego trudno marzyć o idealnym kandydacie. W związku z tym skupiamy się na osobach, które mają chociaż część umiejętności, których oczekujemy i następnie staramy się je rozwijać. Właśnie dlatego szukamy ludzi chętnych do rozwoju, inteligentnych, takich, którzy szybko się uczą.

Współpracujecie z uczelniami i oferujecie również wiele staży. Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać staż w państwa firmie?

Rekrutacja na staże przebiega podobnie jak na stanowiska specjalistyczne. Inne są tylko wymagania. Od stażystów nie oczekujemy doświadczenia komercyjnego. Interesuje nas przede wszystkim ambicja, zaangażowanie i chęć rozwoju. Mile widziana jest działalność w organizacjach czy projektach studenckich oraz znajomość angielskiego. Nasze staże są organizowane w różnych modelach.

To znaczy?

Samodzielnie organizujemy proces rekrutacji albo w ramach różnych programów wchodzimy we współpracę z uczelniami i to one dostarczają nam kandydatów na stażystów, z których wybrane osoby zapraszamy do udziału w rekrutacji na staż.

Jakie są szanse, aby po odbyciu stażu otrzymać propozycję pracy w Divante?

Bardzo duże. W naszym zespole jest wiele osób, które zaczynały od stażu, a dziś są specjalistami i pracują jako analitycy, projektanci, testerzy czy programiści. Staramy się tak rozwijać naszych stażystów, aby później mogli zostać w naszym zespole. Nawet jeśli zdarzy się, że ktoś po zakończeniu programu nie otrzyma propozycji pracy, to wyniesione doświadczenie pomaga mu na rynku pracy. Bywa też, że osoby które opuściły nasze mury po zakończeniu stażu, wracają do nas np. po roku.

Jakie świadczenia pozapłacowe oferujecie swoim pracownikom?

Nasza firma dofinansowuje swoim pracownikom pakiet prywatnej opieki zdrowotnej, kartę sportową, naukę języka angielskiego, a ostatnio również ubezpieczenia na życie. Poza tym kilka razy w tygodniu zamawiamy świeże owoce. Mamy też takie dni, gdy zamawiamy słodycze albo kanapki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też szkolenia wewnętrzne, np. organizowany ostatnio cykl Future Tech Hour, w którym zapraszamy ekspertów ze świata nowych technologii typu beacony czy virtual reality, by podzielili się z nami swoim doświadczeniem.

Czy organizujecie jakieś spotkania towarzyskie poza miejscem pracy?

Oczywiście. Raz w roku odbywa się duża impreza integracyjna dla wszystkich pracowników firmy. Do tego dochodzą mniejsze spotkania, typu wyjście na kręgle czy wieczór filmowy. Na Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka firma funduje swoim pracownikom prezenty. Uczestniczymy również w imprezach sportowych.

Jaka atmosfera panuje w państwa firmie?

Myślę, że bardzo dobra. Podkreślają to zresztą sami pracownicy. W ubiegłorocznym badaniu satysfakcji pracowników najwyżej oceniona została właśnie atmosfera. I sądzę, że jest to bardzo duży atut naszej firmy.

Pomijając atmosferę, z jakich jeszcze innych powodów warto dla was pracować?

Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą, stwarzamy doskonałe warunki do rozwoju zawodowego. W Divante pracuje się przy interesujących projektach i można podnosić tu swoje kompetencje i kwalifikacje oraz nauczyć się pracy w zespole. No i o czym już wcześniej wspomniałam, praca u nas odbywa się w przyjaznej atmosferze.

W jakich barwach maluje się przyszłość państwa firmy?

Mamy potencjał na duży rozwój. Sytuacja w firmie jest dynamiczna i wiele zmienia się na lepsze. Stale przybywa nowych stanowisk i działów. Jestem w firmie od dwóch lat i w tym czasie zarówno ja, jak i sporo kolegów i koleżanek, awansowało. Myślę, że jeśli ktoś chce się rozwijać, to Divante jest dla niego idealnym miejscem.

Dziękujemy za rozmowę.