logo Arriva RP sp. z o.o.

Arriva RP sp. z o.o.

Toruń

Wywiadu udzielił:
Aleksander Sobieszek
HR Business Partner, p.o. Dyrektora Personalnego Arriva RP sp. z o.o.
W Arrivie od ponad 3 lat pełni rolę HR Business Partnera i odpowiada za wszystkie sprawy związane z zarządzaniem pracownikami. Ukończył na UMK w Toruniu socjologię i studia podyplomowe z zakresu doradztwa personalnego i organizacyjnego. Doświadczenie zdobywał pracując w dużych międzynarodowych firmach realizując szereg ciekawych i różnorodnych zadań i projektów. Lubi pracować z ludźmi i współtworzyć otoczenie w którym pracownicy mogą rozwijać swoje talenty i osiągać ambitne rezultaty biznesowe. Dba o balans uprawiając amatorsko sporty jak tenis i bieganie oraz  fotografując i podróżując po górach.
Arriva RP sp. z o.o.
Liczba pracowników: 60000
Rok założenia: 2007
Adres:
Grudziądzka 110-114
87-100 Toruń
Branże:
  • Logistyka - Transport

Co kryje się pod marką Arriva?

Arriva jest wiodącym ogólnoeuropejskim operatorem na rynku usług transportowych, zatrudniającym ponad 60 000 pracowników i prowadzącym działalność w 14 krajach Europy.

Jakie spółki tworzą grupę Arriva w Polsce i jakie usługi świadczą państwo w naszym kraju?

W Polsce grupę Arriva tworzą spółki Arriva Bus Transport Polska, Arriva RP, Arriva Polska. Arriva świadczy usługi kolejowe i autobusowe na liniach miejskich, regionalnych i dalekobieżnych, eksploatując blisko 700 autobusów, 31 pojazdów szynowych oraz zatrudniając 1500 osób. Arriva uzyskuje jedne z najwyższych wskaźników jakościowych. We współpracy z lokalnymi społecznościami realizuje liczne akcje mające na celu promowanie regionów oraz transportu publicznego.

W których częściach Polski prowadzą państwo działalność?

Prowadzimy działalność w siedmiu województwach w Polsce: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko – mazurskim, kujawsko –pomorskim, podlaskim, opolskim i podkarpackim. Centrala operacyjna spółek znajduje się w Toruniu, biuro Zarządu mieści się w Warszawie. Siedziby eksploatacyjne  w zakresie obsługi autobusowych linii regionalnych znajdują się w Kołobrzegu, Kętrzynie, Węgorzewie, Bielsku Podlaskim, Sanoku, Ustrzykach Dolnych oraz Brzozowie, Sędziszowie Małopolskim, Kędzierzynie – Koźlu, Prudniku oraz Chełmnie, natomiast w obszarze obsługi komunikacji miejskiej w Grudziądzu i Tczewie. Działalność kolejową prowadzimy w województwie kujawsko –pomorskim.

Proszę powiedzieć, jakimi wartościami kieruje się państwa firma?

Przykładamy olbrzymią wagę do zapewnienia wysokiego poziomu jakości i komfortu podróży naszymi autobusami i pociągami. Nasi pasażerowie mogą też zawsze liczyć na uśmiech i pomoc ze strony profesjonalnie przeszkolonej obsługi. Bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników jest priorytetem. Zasady bezpieczeństwa wpisane są w procedury operacyjne i stanowią fundament naszych wartości. Uczestniczymy w życiu lokalnych społeczności w których działamy. Wspieramy liczne inicjatywy w regionach. Staramy się  minimalizować negatywny wpływ na środowisko, zwracamy uwagę na korzyści dla środowiska wynikające z transportu publicznego, zachęcając do korzystania z tych usług.

Porozmawiajmy o polityce kadrowej państwa firmy. Jestem ciekaw, na jakie stanowiska najczęściej rekrutujecie pracowników?

Kluczowe  stanowiska dla naszego funkcjonowania to stanowiska bezpośrednio związane z realizacją operacji przewozowej, tj.  kierowcy autobusów oraz obsługa pociągu- maszyniści i konduktorzy. W ramach bieżących potrzeb poszukujemy również osób do poszczególnych działów wspierających funkcjonowanie biznesu.

Gdzie należy szukać waszych ofert pracy?

Oferty pracy w Arriva znajdują się  na stronach internetowych naszych dywizji autobusowej i kolejowej, w wydawnictwach branżowych, w lokalnej prasie oraz na popularnych portalach rekrutacyjnych.

Jak przebiega proces rekrutacyjny w państwa firmie?

Tradycyjnie, proces rekrutacyjny rozpoczyna się od otrzymania aplikacji kandydatów. Po ich analizie zapraszamy na rozmowę rekrutacyjną z przedstawicielem Działu HR. Kolejna rozmowa, w której biorą  udział najlepsi kandydaci, jest decydująca  i w zależności od specyfiki stanowiska odbywa się z osobą merytorycznie odpowiedzialną za dany obszar lub przyszłym przełożonym.

Jak wygląda rekrutacja na stanowisko kierowcy?

W przypadku rekrutacji na stanowisko kierowców, rekrutacja przebiega w sposób uproszczony. W sytuacji jeśli kandydat spełnia wszystkie formalne wymagania, przeprowadzamy rozmowę kwalifikacyjną w Oddziale. Po zakończeniu procesu rekrutacji udzielamy informacji zwrotnej o naszej decyzji.

Czego oczekują państwo od kandydatów do pracy?

W Arriva wyznajemy zasadę: Nasza firma jest tak dobra, jak dobrzy są jej pracownicy. To od ich talentów, umiejętności i ciężkiej pracy zależy nasz sukces. Arriva kreuje standardy  w transporcie pasażerskim, dlatego zależy nam, aby nasi pracownicy pomagali nam z dnia na dzień w stawaniu się coraz lepszym. Specyfika branży, w której działamy powoduje że podstawowe wymagania związane z stanowiskami takimi jak kierowca czy maszynista, określone są przepisami prawa. To co jednak niezwykle ważne to rzetelność, sumienność i świadomość odpowiedzialności za życie i zdrowie pasażerów. Poszukujemy ludzi zaangażowanych, energicznych i komunikatywnych.

Czy oferujecie swoim pracownikom, jakieś świadczenia pozapłacowe?

Chcemy jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych pracowników, dlatego  oferujemy pakiety świadczeń pozapłacowych. Do grupy najczęstszych dodatków należą możliwość korzystania z auta służbowego lub komórki do celów prywatnych. Pracownicy objęci są opieką medyczną, funkcjonują także preferencyjne pakiety dla ich rodzin, partnerów, rodziców. Oferujemy dofinansowanie do pakietów sportowych.

W jaki sposób dbacie o rozwój pracowników?

Nasi pracownicy korzystają z programów dokształcania w różnych obszarach między innymi języków obcych oraz kompetencji w swoich zakresach merytorycznych. Oferujemy  pracownikom indywidualne wsparcie w formie konferencji, szkoleń, kursów i studiów podyplomowych Dla pracowników bezpośrednio związanych  z  obsługą ruchu autobusowego i kolejowego, regularnie prowadzone są szkolenia w zakresie zmian w przepisach ruchu, bezpieczeństwa  oraz  obsługi klienta.

Czy oferują państwo jakieś staże, praktyki dla studentów i absolwentów szkół wyższych?

Prowadzimy Program  Stażowy  Arriva, który został  specjalnie  stworzony  z  myślą  o  utalentowanych absolwentach. Celem jest szybki rozwój w branży transportowej.

Jakieś korzyści odnoszą uczestnicy tego stażu?

Staż umożliwia wszechstronne poznanie specyfiki całej firmy i bardzo dobrze przygotowuje do objęcia samodzielnego stanowiska i  dalszego rozwoju kariery w Arrivie. Program Stażowy Arriva to wyjątkowa szansa na rozpoczęcie profesjonalnej kariery w branży transportu pasażerskiego!

A co z praktykami?

Oferujemy możliwość odbycia praktyk. Ściśle współpracujemy w tym zakresie z lokalnymi ośrodkami akademickimi. Finansujemy  również szkolenia na prawo jazdy kat. D osobom chętnym do pracy w charakterze kierowcy.

To jeszcze na koniec chciałbym dowiedzieć się, jakie cele jako firma wyznaczyliście sobie na najbliższe lata?

Naszym celem jest bycie partnerem transportowym pierwszego wyboru w Polsce. Potrzeby transportowe dynamicznie się zmieniają, a my chcemy jak najlepiej spełniać oczekiwania naszych podróżnych i oferować innowacyjne rozwiązania transportowe. Dążymy do tego by już w niedalekiej przyszłości pasażerowie myśląc o mobilności myśleli…. po prostu Arriva.