logo P.T. Energopiast

Wrocław

Wywiadu udzielił:
Marek Luberda
Prezes Zarządu, Dyrektor P.T. Energopiast
Z P.T. Energopiast związany od 1997 roku. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, ukończył również studia na Wydziale Informatyki i Zarządzania - specjalność Zarządzanie Przedsiębiorstwem. Posiada przeszło 20 letnie doświadczenie w branży. Pasjonują go podróże, żeglarstwo, narty oraz motocykle.
P.T. Energopiast
Rok założenia: 1992
Adres:
Łowiecka 6/8
50-220 Wrocław
Branże:
  • Inne

Czym dokładnie zajmuje się Energopiast?

Świadczymy usługi nastawione na uzyskanie optymalnych rozwiązań przynoszących naszym klientom korzyści ekonomiczne, prawne i społeczne. Sukces firmy to działalność czterech odrębnych zakładów:

• Zakład Izolacji Akustycznych zajmuje się wykonywaniem analiz, projektowaniem, produkcją i montażem zabezpieczeń wibroakustycznych ograniczających emisję hałasu do środowiska naturalnego znajdującego się w otoczeniu zakładów przemysłowych oraz środowiska pracy na ich terenie. Zakład posiada własne biuro projektowe, komórkę badawczo rozwojową (B+R) oraz własne laboratorium dźwięku.
  • Zakład Robót Ogólnobudowlanych, który specjalizuje się w generalnym wykonawstwie, remontach i modernizacjach obiektów energetycznych, przemysłowych i budownictwa ogólnego.
  • Zakład Transportu Taśmowego dysponuje kompetencjami, które pozwalają na utrzymanie w pełnej sprawności technicznej przenośniki taśmowe naszych klientów. Ponadto jest bezpośrednim importerem i wyłącznym dystrybutorem taśm przenośnikowych marki CONVI. Zakład wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt, między innymi w prasy oraz linie do progowania, który pozwala na wulkanizację taśm i progów metodą „na gorąco”.
  • Zakład Usług Gospodarczych, od którego wszystko się zaczęło. Świadczy usługi porządkowe (tzw. HOUSEKEEPING) w zakładach pracy, obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej zarówno wewnątrz budynków jak i na przyległych terenach zielonych. Utrzymuje również budynki w odpowiednim stanie technicznym poprzez drobne remonty, naprawy i usługi konserwatorskie.

Firma ma wieloletnią historię działania od 1992 roku. Który rok w Państwa firmie był kluczowym?

W styczniu firma obchodzi 25-lecie, w swojej wieloletniej historii przedsiębiorstwo miało dwa przełomowe momenty. Kluczowym rokiem był 1996, kiedy powstała strategia budowy firmy na bazie trzech filarów - trzech różnych profili działalności. Wtedy to powstały Zakład Robót Ogólnobudowlanych oraz Zakład Izolacji Akustycznych. Kolejnym przełomem był rok 2005, kiedy podjęto decyzje o wyjściu działalności firmy na rynek zagraniczny i podpisany został pierwszy kontrakt dla Rosji. Od tego czasu zrealizowano wiele kontraktów obejmujących Europę, bliski i daleki Wschód, Rosję oraz Amerykę Południową.

Co wyróżnia Was jako pracodawcę?

Zawsze staramy się mieć na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu. Przedsiębiorstwo to ludzie. Gwarantujemy stabilność zatrudnienia, poszanowanie praw i godności pracowników, możliwość poszerzania kwalifikacji zawodowych poprzez finansowanie szkoleń i dobry start pod okiem specjalistów. Myślę, że duże znaczenie ma także rzetelne wypłacanie wynagrodzenia oraz wszelkich świadczeń, czego dowodem jest nagroda Złoty Płatnik 2014. Wiążemy się z ludźmi na lata, o czym świadczy choćby fakt, że jedna trzecia kadry to osoby, które posiadają ponad 10 letni staż pracy w naszej firmie.

Jaki jest przyrost nowych pracowników na przestrzeni ostatnich lat?

Odpowiadając na to pytanie nawiążę do poprzedniego wątku. Tak jak mówiłem, niechętnie rozstajemy się z pracownikami, powierzenie komuś pracy to rodzaj pewnego zaufania i zaproszenie do współtworzenia firmy. Dlatego pracownicy to doceniają. Duży przyrost nowych pracowników świadczyłby raczej o silnej rotacji i jakimś ukrytym problemie. Nasz przyrost zatrudnienia jest adekwatny do rozwoju przedsiębiorstwa.

Z jakimi trudnościami można spotkać się w tej branży?

Główny problem to brak specjalistów, a także wysokie koszty i skomplikowana procedura wdrożenia nowatorskich technologii oraz prowadzenia badań laboratoryjnych. Kolejnym utrudnieniem są sezonowość kontraktów i trudne warunki handlowe z kontrahentami z krajów bliskiego wschodu.

Współpracują Państwo z jednostkami naukowymi m.in. z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy, Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą czy Politechniką Śląską. Na czym polegają te relacje?

Współpracujemy z wieloma jednostkami naukowymi w zakresie badań, opracowania nowych rozwiązań oraz wdrożenia nowości technologicznych. W wielu dziedzinach jesteśmy prekursorami nowych dróg, wspólnie poszukujemy rozwiązań bardziej złożonych zagadnień technicznych i organizacyjnych. Taka współpraca np. z Akademią Górniczo-Hutniczą zaowocowała przyznaniem tytułu Laureata Konkursu INNOWCJA ROKU 2010 za System Paneli Akustycznych EP-coustic®, a udział w konferencjach naukowych i sympozjach umożliwia ciągłe poszerzanie wiedzy i doświadczenia.

Firma zdobyła kilkukrotnie Laur Białego tygrysa, Diament miesięcznika Forbes oraz Certyfikat Złoty Płatnik 2014.

Sukcesy są udokumentowaniem naszej działalności, profesjonalnego i odpowiedzialnego podejścia do klienta. Cieszymy się, że jesteśmy zauważani i doceniani przez instytucje przydzielające wyróżnienia.

Gdzie zamieszczacie informacje o przeprowadzanych rekrutacjach?

Głównie na portalach internetowych związanych z pracą i w poczytniejszych gazetach. Współpracujemy również z Urzędem Pracy.

Jakie cechy powinien mieć idealny pracownik?

Chcemy wiązać się z fachowcami, ludźmi odpowiedzialnymi i kreatywnymi. W pracowniku na równym poziomie cenimy chęć i umiejętność rozwiązywania problemów.

Naszych użytkowników zastanawia również jaka panuje atmosfera w firmie?

Gdybym chciał ująć to jednym słowem odpowiedziałbym: rodzinna. Kładę silny nacisk na „grę zespołową”. Ludzie sobie pomagają i wydaje mi się, że są wobec siebie koleżeńscy. Skupiamy się przede wszystkim na wzajemnym szacunku, tolerancji oraz współpracy. Wymagam, ale pozwalam wymagać również od siebie. Przez te wszystkie lata – jak już wspomniałem blisko 25 lat - gdy było w firmie różnie: dobrze, słabo czy bardzo dobrze, nauczyliśmy się jednego - PIENIĄDZ NIE JEST NAJWAŻNIEJSZY.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

Nasi pracownicy poza typowym pakietem socjalnym mogą liczyć na dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku fizycznego (basen, fitness, siłownia), spotkania i wyjazdy integracyjne, Mikołaj dla dzieci, wyjścia do kina i teatru. Finansujemy również coroczne szczepienia przeciw grypie. Kładziemy nacisk na rozwój pracowników, dlatego wspieramy podnoszenie kwalifikacji poprzez dofinansowanie studiów wyższych oraz podyplomowych. Umożliwiamy zdobycie certyfikatów oraz wszelkich uprawnień zawodowych.

Czy angażują się Państwo w działania prospołeczne?

Od początku istnienia firmy duży nacisk kładliśmy na działania prospołeczne między innymi dofinansowywaliśmy szpitale, remontowaliśmy oddział okulistyczny w szpitalu wojewódzkim, sponsorowaliśmy posiłki dla dzieci. W naszej działalności kierujemy się kreatywnością i innowacyjnością, dlatego wspieramy inicjatywy rozwoju młodego pokolenia np. poprzez sponsorowanie drużyny ASIMO TEAM z Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu.

Jak opisałby Pan Energopiast jednym zdaniem?

Firma, która dzięki tradycjom, zasadom i doświadczeniu nie boi się niczego.

Jak widzicie swoją firmę za 5 lat?

Obecnie współpracujemy z potentatami z wielu dziedzin gospodarki oraz firmami wiodącymi w branży energetycznej. Oferowana przez nas jakość usług sprawia, że jesteśmy na liście kwalifikowanych dostawców tych firm, mamy nadzieję, że umocnimy pozycję lidera w swojej branży oraz stworzymy szereg nowych rozwiązań technicznych o wysokim wskaźniku innowacyjności.

Czego życzyć firmie na przyszłość?

Myślę, że przede wszystkim stabilności rynku, a także ciekawych i trudnych kontraktów.