EDF

Kraków

Wywiadu udzieliła:
Aldona Orłowski Zastępca dyrektora ds. rozwoju HR EDF
Aldona jest wieloletnim praktykiem HR. Doświadczenie zdobywała w międzynarodowych koncernach (General Electric i Danone), pełniąc funkcje w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Realizowała projekty z zakresu rekrutacji i szkoleń, rozwoju pracowników oraz budowania organizacji, a także wspierała pracowników i menedżerów. Aktywnie uczestniczyła w procesie fuzji, wdrażając standardy zarządzania zasobami ludzkimi. Zarządzała procesem transformacji procesów rekrutacyjnych przy tworzeniu regionalnego centrum rekrutacji. Jest absolwentką Wydziału Psychologii oraz podyplomowych studiów z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Prywatnie, uwielbia podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz  literaturą podróżniczą.

Jaki jest profil działalności firmy?
Grupa EDF to największy inwestor zagraniczny w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Jest obecna na naszym rynku od ponad 16 lat: od czasu kiedy stawała się głównym akcjonariuszem elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Zielonej Górze, Toruniu i we Wrocławiu oraz elektrowni w Rybniku. Nasze produkty to energia cieplna i elektryczna. Rocznie wytwarzamy około 14 TWh energii elektrycznej oraz 8 TWh energii cieplnej. Wciąż rozwijamy naszą ofertę, dostarczając kompleksową obsługę serwisową naszych produktów. W marcu rozpoczęliśmy sprzedaż energii do małych i średnich przedsiębiorstw z gwarantowaną w Ofercie Stabilnej niską ceną do grudnia 2018.

Jakie wartości przyświecają firmie?
Każdego dnia dziesiątki milionów ludzi korzystają z energii produkowanej przez Grupę EDF na całym świecie. To duża odpowiedzialność, która wymaga wspólnych wartości i zobowiązań etycznych.  160 tysięcy osób pracujących dla EDF na świecie łączą te same wartości – szacunek, solidarność i odpowiedzialność. To ich umiejętności i innowacyjne podejście są podstawą  efektywności Grupy. Wartości, pod którymi się podpisujemy, pomagają nam pamiętać o tym co jest najważniejsze i wspólnie pracować nad nową jakością naszych produktów - przyjaznych zarówno dla ich użytkowników, jak i środowiska.

W jaki sposób te wartości znajdują odzwierciedlenie w praktyce?
EDF Polska jest członkiem UN Global Compact oraz sygnatariuszem Karty Różnorodności, co zobowiązuje nas do popierania, przyjęcia i stosowania, we wszystkich sferach działalności, praw człowieka, standardów pracy oraz zasad ochrony środowiska, przeciwdziałania korupcji i dyskryminacji. Co roku obchodzimy Dzień Różnorodności, podczas którego nasi pracownicy mają okazję lepiej się poznać i zrozumieć korzyści wynikające z różnic między nimi. W zeszłym roku oficjalnie zainaugurowano Sieć Kobiet  Grupy EDF w Polsce Interp’elles. Chcemy wspierać i rozwijać potencjał, który jest w każdym pracowniku. Niedawno zostaliśmy wyróżnieni prestiżowym tytułem Etyczna Firma. Wśród 200 zgłoszonych firm, wyłoniono 15 przedsiębiorstw, w tym EDF Polska, które według organizatorów konkursu kładą największy nacisk na budowę kultury organizacyjnej opartej na uczciwości.

Jakie są cele EDF na najbliższe lata?
Naszą ambicją jest bycie najbardziej efektywnym i innowacyjnym przedsiębiorstwem energetycznym. Chcemy zbudować silną i długotrwałą obecność Grupy EDF w Polsce blisko klienta końcowego w obszarze energii elektrycznej i ciepła. Dlatego tak ważny jest dla nas rozwój kompetencji technicznych. W stosunkowo bliskim czasie czeka nas duże wyzwanie w obszarze zasobów ludzkich. Przygotowujemy się do zmiany pokoleniowej, a co za tym idzie planujemy zatrudnić i przeszkolić wiele młodych osób. Obecnie intensywnie rozwijamy działalność sprzedażową. Chcemy być jeszcze bliżej naszych klientów i bezpośrednio dostarczać im energię od EDF. Wzmacniamy struktury handlowe.

W jaki sposób motywujecie Państwo pracowników - systemy pozapłacowe?
Dążymy do tego, aby każda ze spółek Grupy EDF w Polsce była miejscem pracy wyróżniającym się ciekawymi projektami oraz zmotywowanym zespołem. Poprzez kompleksowe programy rozwojowe, staramy się być najchętniej wybieranym na rynku pracodawcą. Każdy pracownik jest objęty systemem rozwoju kompetencji oraz indywidualnym planem szkoleń. Naszym menedżerom dostarczamy pakiety wskazówek na temat motywowania zespołów. Oferujemy im możliwości rozwoju na międzynarodowym Uniwersytecie Grupy EDF w programach z zakresu wiedzy fachowej oraz umiejętności menedżerskich, tworzonych we współpracy z INSEAD oraz uniwersytetami w Tuluzie czy w Ashridge. Identyfikujemy i promujemy talenty. Nasze programy to: Kierunek Rozwój, Zdrowy EDF, Akademia Społeczna, Letnia Akademia Szkoleń, Akademia Trenera Wewnętrznego oraz Program Rozwoju Menedżerów.

Czy w firmie są przeprowadzane okresowe oceny pracownicze?
Tak, każdy pracownik objęty jest systemem oceny okresowej, której jednym z elementów jest zaplanowanie indywidualnej ścieżki kariery oraz planu rozwoju. Nasi pracownicy mają możliwość ciągłego pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności. Rozwój pracowników jest w centrum naszej uwagi. Dlatego podczas rozmowy, przełożony i pracownik wspólnie podsumowują ubiegły rok. Przeglądają zeszłoroczne zadania pod kątem celów i jakości wykonanej pracy, ale także rozmawiają na temat mocnych stron i obszarów do rozwoju, aby jak najlepiej wyznaczyć cele na kolejny rok.

Na jakie stanowiska najczęściej poszukujecie Państwo pracowników?
Obecnie wiele naszych ofert rekrutacyjnych dotyczy stanowisk handlowych. Wraz z nową ofertą EDF- sprzedaży energii elektrycznej do małych i średnich przedsiębiorstw - prowadzimy procesy rekrutacyjne do naszego Biura Obsługi Klienta w Krakowie oraz na stanowiska doradcy klienta biznesowego na terenie całej Polski.  Gros rekrutacji związanych jest również z obszarami technicznymi. Na te stanowiska poszukujemy tegorocznych absolwentów oraz osób z kilkuletnim doświadczeniem.  Liczne rekrutacje realizujemy także dla naszego Centrum Usług Wspólnych obsługującego spółki Grupy EDF na terenie Polski. Poszukujemy tam specjalistów z obszaru IT, administracji, finansów, zakupów itd.
Z kolei dla studentów przygotowaliśmy Program Praktyk Letnich. Jest to płatny, trzy miesięczny program, za pomocą którego wprowadzamy w świat pracy w energetyce. Nasi praktykanci wspierają menedżerów w ośmiu miastach w Polsce. Wraz z ich wsparciem realizują samodzielne projekty z obszaru produkcji, inżynierii, IT, finansów, komunikacji - w zależności od wybranego działu.

Jak wygląda u Państwa proces rekrutacyjny?
Proces rekrutacyjny jest wieloetapowy. Jego poszczególne elementy zależą od specyfiki stanowiska, na które poszukujemy kandydatów. Zazwyczaj składa się on z weryfikacji dokumentów aplikacyjnych, rozmowy z rekruterem oraz spotkania z menedżerem i HR Biznes Partnerem. W przypadku stanowisk technicznych stosujemy często dodatkowo testy kompetencyjne, studia przypadków lub wywiad pogłębiony o pytania z zakresu wiedzy fachowej.  Rozwiniętą formę mają również rekrutacje młodych osób, podczas których koncentrujemy się  głównie na umiejętnościach miękkich i predyspozycjach kandydatów oraz ich motywacji  do pracy w Grupie EDF w Polsce.

Jak wygląda Państwa współpraca z uczelniami?
Nawiązujemy coraz ściślejszą współpracę z uczelniami wyższymi, szczególnie tymi, które są zlokalizowane w tych samych regionach, co nasze zakłady wytwórcze, czyli w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i na Śląsku. Jesteśmy obecni na największych targach pracy skierowanych do studentów i absolwentów, gdzie prezentujemy nasze oferty praktyk i pracy dostępnej od zaraz. Tegoroczną nowością są warsztaty Bonjour! EDF, które przygotowaliśmy z myślą o studentach kierunków technicznych. Już w kwietniu zapraszamy na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Wrocławską i Politechnikę Śląską. Poprzez studia przypadków i szkolenia, przybliżymy uczestnikom świat energii w praktyce. Ponadto nasze centrum badań i rozwoju, które jest jednym z dziewięciu ośrodków badawczych EDF na świecie, wspólnie z uczelniami technicznymi prowadzi badania w zakresie efektywności energetycznej oraz aspektów środowiskowych działalności wytwórczej.

Czy angażują się Państwo również w inne projekty edukacyjne?
Tak, oczywiście. Współpraca z uczelniami to nie wszystko. W tym roku podejmujemy współpracę ze szkołami technicznymi. Zaczynamy od nawiązania relacji z kilkoma krakowskimi  technikami o profilu elektrycznym i energetycznym, aby następnie stworzyć takie same możliwości rozwoju uczniom z innych miast w Polsce. Planujemy rozwinąć program, pod roboczą nazwą „Energia do nauki”.  Na jego uczestników czekają quizy, case studies, warsztaty i spotkania z przedstawicielami naszej firmy, a także prezentacja procesu produkcyjnego w praktyce podczas zajęć na obiekcie. Ponadto od lat angażujemy się w działania edukacyjne na rzecz lokalnej społeczności.  Najważniejszym z nich jest organizacja Dni Otwartych. Co roku swoje bramy otwierają dla zwiedzających elektrownia w Rybniku oraz elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku i Gdyni, we Wrocławiu i w Zielonej Górze.  Innymi cykliczny przedsięwzięciami są  programy „Edukacja ad hoc” w Toruniu, „ekospotkania” w Krakowie czy Drogowy Rajd Edukacyjny „Autochodzik” w Gdańsku.

Jesteście Państwo głównym sponsorem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Proszę powiedzieć coś więcej na ten temat.
Wioślarstwo jest jedną z tych dyscyplin sportu, których wartości są EDF szczególnie bliskie. Praca zespołowa, zasada fair play, odpowiedzialność i poszanowanie jednostki to najważniejsze z nich. Ponadto woda odgrywa ważną rolę w energetyce, jako źródło energii pozwala wytwarzać energię elektryczną bez emisji dwutlenku węgla.  Inwestujemy także w rozwój utalentowanych polskich zawodników. EDF stworzył zespół – EDF TEAM  - do którego zaprosił kilkunastu znakomitych sportowców. W tym gronie są także nasze wioślarki, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Julia Michalska-Płotkowiak -brązowe medalistki Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012. Są one też wielokrotnymi medalistkami mistrzostw Europy i świata. To hart ducha, ciężka praca i ogromne zaangażowanie sprawia, że z chęcią angażujemy się w liczne wydarzenia sportowe.

Jak często są przeprowadzane szkolenia w firmie i jakich obszarów dotyczą?
Szkoleń jest olbrzymia liczba, zapewniamy pracownikom szkolenia ze wszystkich obszarów kompetencyjnych. Można wyróżnić dwa główne bloki tematyczne: umiejętności miękkie oraz kompetencje zawodowe. Szkolenia zawodowe obejmują umiejętności specjalistyczne, które pracownicy w danych funkcjach naszej organizacji powinni posiadać, utrzymywać i co najważniejsze rozwijać. Kolejną grupą są szkolenia techniczne w ramach programu „Przygotujmy się do przyszłości”, stworzonego z myślą o pracownikach z obszarów produkcyjnych. Składają się na nie zajęcia warsztatowe, seminaria i indywidualne spotkania z trenerem na terenie zakładów wytwórczych. EDF przywiązuje szczególną uwagę do bezpieczeństwa pracy naszych pracowników, dlatego dodatkowo organizuje specjalne, dedykowane programy wspierające dobre praktyki w bezpieczeństwie. Tworzymy warunki pracy sprzyjające podnoszeniu swoich kwalifikacji. W październiku zeszłego roku zainaugurowano Sieć Kobiet Grupy EDF w Polsce Interp’elles, która wspiera rozwój zawodowy kobiet. Nasza oferta szkoleniowa dostępna jest przez cały rok i obejmuje pracowników wszystkich spółek należących do Grupy EDF w Polsce.

Dziękujemy za rozmowę.