logo ZRE Katowice

Jaworzno

Wywiadu udzieliła:
Gabriela Suchomska
Koordynator Autorskich Konferencji Naukowych ZRE Katowice
Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Z wykształcenia i zainteresowania związana z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Od 8 lat w firmie ZRE Katowice, dba o obszar rozwoju strategii personalnej, rekrutacji, systemu ocen, tworzy programy szkoleniowe, programy rozwojowe dla pracowników oraz studentów i absolwentów, występuje z prezentacjami, szkoli z umiejętności miękkich. Od 3 lat jest koordynatorem autorskich konferencji naukowych ZRE Katowice. Interesuje się tematyką rozwoju ludzi, współpracy międzypokoleniowej i motoryzacją. Prywatnie marzy o wyprawie motocyklowej dookoła Hiszpanii.
ZRE Katowice
Liczba pracowników: 1800
Rok założenia: 1955
Adres:
ul. Gen. Jankego 13
40-615 Katowice
O firmie:
ZRE Katowice S.A. to nowoczesne przedsiębiorstwo z 60 letnim doświadczeniem na rynku energetycznym. Przez sześć dekad działalności nasza Spółka zdobyła ogromną praktykę oraz wiedzę w zakresie montażu, modernizacji, remontów urządzeń oraz instalacji energetycznych, proekologicznych i przemysłowych. Wykonywaliśmy zadania dla Klientów na terenie całej Europy między innymi: w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie, Serbii. Firma oferuje kompleksowe usługi, realizując zadania „pod klucz” - od projektu, poprzez dostawy, montaż instalacji aparatury kontrolno – pomiarowej i automatyki, po rozruch i przekazanie obiektu do eksploatacji, a także opiekę podwykonawczą oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Pod koniec 2015 roku świętowaliście 60. urodziny. Obchody były huczne?

Z okazji jubileuszu istnienia Zakładów Remontowych Energetyki Katowice w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się uroczysty koncert. Do siedziby NOSPR bardzo licznie przybyli goście i przyjaciele naszej firmy m.in. przedstawiciele świata polityki, nauki i władz samorządowych, reprezentanci firm branży energetycznej, partnerzy biznesowi oraz pracownicy Spółki. Uroczystej inauguracji koncertu i przywitania gości dokonali Prezes Zarządu ZRE Katowice S.A. Pan Jerzy Kurzak oraz były Premier, Pan Jerzy Buzek. Wyjątkowy wieczór uświetniła swoim występem Aleksandra Kurzak, światowej sławy sopranistka oraz Narodowa Orkiestra  Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Bassema Akiki. Zaproszeni  goście mogli również zobaczyć film przedstawiający historię i rozwój ZRE Katowice S.A.

Jak, ponad pół wieku temu, zaczęła się historia ZRE Katowice?

Rok 1955 to powstanie Zakładu Remontowego Energetyki w ramach przedsiębiorstwa wielozakładowego Południowego Okręgu Energetycznego. Głównymi zleceniami Zakładu były remonty kotłów, turbin wraz z urządzeniami pomocniczymi, regeneracja i produkcja części zamiennych dla elektrowni i elektrociepłowni oraz transport ponadgabarytowy urządzeń.

Wielkie zmiany zaczęły się po transformacji ustrojowej, a przełomowy okazał się 1992 rok.

Zgadza się. To wtedy inicjatywa grupy pracowników doprowadziła do prywatyzacji  i przekształcenia Zakładu w spółkę prawa handlowego o nazwie Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna. Udział pracowników w prywatyzacji przedsiębiorstwa przyczynił się do zachowania miejsc pracy, spowodował współodpowiedzialność pracowników za rozwój i wizerunek firmy. Siedem lat później ukończono  budowę Centrum Produkcyjnego w Jaworznie, w skład którego wchodzi sześć hal, śrutownia i malarnia. Światowej klasy maszyny pozwalają na wykonywanie wszelkiego rodzaju obróbek i produkcję konstrukcji.

Jakiego typu usługi zapewniacie klientom?

Jesteśmy najbardziej rozpoznawalnym dostawcą usług w zakresie montażu, modernizacji, remontów urządzeń oraz instalacji energetycznych i przemysłowych. Klienci cenią u nas profesjonalizm pracy i wysoką jakość, jak również kompleksowość realizacji „pod klucz”. Do najważniejszych obszarów naszej działalności należą: remonty, modernizacje, montaż serwis turbin parowych i gazowych oraz kotłów i instalacji przykotłowych. Dodatkowo nasze Centrum Produkcyjne zajmuje się prefabrykacją rurociągów, obróbką mechaniczną wielkogabarytową oraz konstrukcjami maszynowymi i konstrukcjami dla OFFshore. Chcemy oferować gotowy produkt dlatego posiadamy także obszary tzw. pomocnicze, takie jak: usługi diagnostyczne, projektowanie oraz transport ciężki, czy laboratorium badań niszczących i nieniszczących.

Zatrudniacie 1800 pracowników. Czym się zajmują?

Najczęściej pojawiające się stanowiska to przede wszystkim monter kotłów, turbin, armatury i rurociągów, ale także ślusarz, spawacz, elektromonter, robotnik budowlany obiektów energetycznych, tokarz, wytaczarz. W naszym zespole pracuje także wiele osób z nadzoru technicznego i technologicznego. Mam tu na myśli między innymi kierowników robót, inżynierów spawalników, kontrolerów jakości produkcji oraz specjalistów ds. badań nieniszczących.

Targi, konferencje, dni otwarte. Czy to są Wasze sposoby na promocję?

Oczywiście, że tak. Uczestniczymy w targach branżowych energetyki, hutnictwa. Nasi przedstawiciele również uczestniczą w najważniejszych sympozjach i konferencjach dotyczących konkretnego obszaru np. spawalnictwo, diagnostyka, produkcja. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na organizowanie naszej autorskiej konferencji, która stanowi platformę wymiany doświadczeń i dyskusji na istotne dla energetyki tematy. Jesteśmy też aktywni na rynku pracy. Pojawiamy się na targach pracy organizowanych na Śląsku i Małopolsce. Dwa razy do roku jesteśmy na targach organizowanych przez Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz na targach krakowskiej AGH i Politechniki. Odwiedzamy szkoły średnie, technika i uczelnie techniczne, prezentujemy firmę, promujemy praktyki.  Zdarza się nam także przygotowywać wykłady na ciekawe tematy techniczne. Dla zorganizowanych grup przygotowujemy dzień otwarty, na którym jest możliwość zobaczenia nie tylko parku maszynowego Zakładu Produkcyjnego, ale również zwiedzania laboratorium DT i NDT oraz Ośrodka Szkolenia Spawaczy. Nie można zapomnieć także o organizowanych przez nas praktykach. Są to zajęcia zarówno zawodowe, pozwalające na pierwszy kontakt z zakładem pracy, ale też praktyki dla studentów lub absolwentów przybliżające dany zawód lub obszar pracy.

W jaki sposób najłatwiej trafić na Waszą ofertę zatrudnienia?

Pierwszym miejscem, gdzie umieszczamy informacje o ofertach pracy jest nasza strona: http://www.zre.com.pl/pl/kariera/oferty-pracy/. Ogłoszenia umieszczamy również na innych dedykowanych portalach. Dodatkowo wspomniane wcześniej targi pracy są dla nas okazją do porozmawiania z potencjalnymi pracownikami i przybliżenia im możliwości rozwojowych w ZRE Katowice, a praktyki zawodowe często stanowią pierwszy krok do podjęcia pracy.

Interesują Was ludzie tylko z bogatym doświadczeniem zawodowym czy także osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy?

Jesteśmy zainteresowani osobami, dla których praca będzie pasją. Ludźmi, którzy wykazują zainteresowanie tym co robią i to samo w sobie stanowi dla nich wyzwanie. Mam tu więc na myśli zarówno osoby mające doświadczenie i wiedzę praktyczną, jak i początkujących specjalistów, mających solidne podstawy teoretyczne.

Czy jesteście surowym rekruterem?

Proces rekrutacyjny staramy się ograniczyć do niezbędnego minimum. Zainteresowany kandydat powinien aplikować wykorzystując formularz dostępny pod każdym z ogłoszeń o pracę. Jego dokumenty trafiają do naszego systemu zarządzania rekrutacjami, do którego dostępy mają też zainteresowani kierownicy. Po wybraniu kandydatów, zapraszamy ich do naszej firmy, żeby porozmawiać przede wszystkim o ich wiedzy, doświadczeniu i oczekiwaniach. Kandydat jest zapraszany przeważnie na dwa spotkania zanim zdecydujemy się na zatrudnienie. Czasem, jeżeli dane stanowisko tego wymaga sprawdzamy poziom znajomości języka angielskiego w luźniej rozmowie. Zdarza się, że prosimy o wypełnienie krótkiego testu z wiedzy z danego zagadnienia technicznego lub sprawdzamy umiejętności posługiwania się narzędziami pomiarowymi.

W jaki sposób w ZRE Katowice można wspinać się po szczeblach kariery?

Ścieżka kariery jest różna dla każdego stanowiska. Najlepiej można zaobserwować to na stanowiskach produkcyjnych, gdzie nowi pracownicy przechodzą poszczególne etapy w bardzo wyraźny sposób. Poznają coraz to bardziej zaawansowane maszyny czy procesy. Ścieżka kariery jest rozumiana przez nas nie tylko jako pięcie się po szczeblach zarządzania, ale przede wszystkim jako wzbogacanie stanowiska pracy, naukę i wykonywanie stopniowo coraz bardziej zaawansowanych zadań i branie za to odpowiedzialności.

Co ze szkoleniami?

Każdego roku jest tworzony Roczny Plan Szkoleń na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez każdego z menedżerów. Szkolenia realizowane są albo wykorzystując zasoby trenerskie posiadane przez nas albo są zlecane specjalistycznym ośrodkom szkoleniowym.

Jesteście firmą zaangażowaną społecznie. W jakich lokalnych inicjatywach bierzecie udział?

Takich akcji jest wiele. Niektóre są spontaniczne, a inne organizowane cyklicznie. Już od dwunastu lat organizujemy amatorski turniej tenisa ziemnego ZRE Open.  Impreza ma charakter charytatywny, a dochód zebrany podczas jej trwania zostaje przekazany dla dzieci z Fundacji „Towarzystwa Przyjaciół Dzieci” z Bytomia. Firma ZRE Katowice promując miejscowe talenty i troszcząc się o rozwój lokalnego sportu rozpoczęła współpracę z Fundacją Mamy Talent. Umowa z fundacją obejmuje wsparcie zawodnika KS „Górnik” Bytom Wojtka Marka. To halowy mistrz Polski do lat 14 jak i wielokrotny zwycięzca turniejów międzynarodowych. W poprzednich latach współfinansowaliśmy remont Filharmonii Śląskiej. Byliśmy także sponsorem tegorocznej Industriady czyli cyklu imprez wprowadzających w klimat Święta Szlaku Zabytków Techniki.

60 lat minęło, ale przed Wami z pewnością jeszcze wiele kolejnych. Jakie macie założenia rozwojowe na kolejne dziesięciolecia?

W perspektywie najbliższych lat ZRE Katowice S.A. czekają poważne wyzwania wynikające z rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, politykę klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej, a także transformację sektora energetycznego. Zmiany wymuszają na rynku dywersyfikację miksu elektroenergetycznego, biorąc pod uwagę mniej emisyjne technologie takie jak gaz, atom oraz odnawialne źródła energii. Sytuacja ta stanowi szansę oraz olbrzymie wyzwanie dla zaznaczenia miejsca i roli ZRE Katowice S.A., jako spółki oferującej kompleksowe innowacyjne rozwiązania dla sektora elektroenergetycznego. Pracujemy nad dostosowaniem modelu biznesowego ZRE Katowice S.A. do zmieniającej się rzeczywistości oraz nową strategią rozwoju do 2020 roku z perspektywą do 2025 roku. Mając doświadczenie w pracach badawczo-rozwojowych chcielibyśmy odegrać znaczącą rolę w obszarach rozwoju czystych technologii węglowych, serwisu i utrzymania instalacji odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych rozwiązań w produkcji przemysłowej. Chodzi mi tu przede wszystkim o druk 3D.

Dziękuję za rozmowę.