BWS EXPO

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika BWS EXPO

Firma - Zarząd BWS EXPO

09.10.2023 12:10

Czym zajmuje się Państwa firma?

BWS EXPOikona wywiad

BWS Expo jest jedną z największych firm targowych w Europie. Nasza siedziba mieści się Suchym Lesie koło Poznania. Jesteśmy dynamicznym przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w budowie i prowadzeniu stoisk targowych oraz wystaw handlowych na każdą możliwą skalę. Działamy na rynkach międzynarodowych, łącząc producentów, dystrybutorów i klientów w jednym miejscu. Zapewniamy kompleksowe rozwiązania do prezentacji produktów i usług, umożliwiając wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie relacji biznesowych. Poprzez innowacyjne podejście i nowoczesne technologie wspieramy rozwój biznesowy różnych sektorów gospodarki, sprzyjając dynamicznemu wzrostowi handlu i współpracy międzynarodowej. Siedziba firmy mieści się na obszarze 30 000 metrów kwadratowych — na naszej zabudowie wielokondygnacyjnej, pracuje ponad 250 pracowników.

Jak wyglądały początki Państwa firmy?

BWS EXPOikona wywiad

Powstanie firmy BWS miało miejsce w 1992 roku. Wtedy to właściciel firmy zakończył swoją edukację na Wydziale Budownictwa Politechniki Poznańskiej. W tamtym okresie budownictwo w Polsce przeżywało trudności. Właściciel jednak już wtedy myślał o tworzeniu produktów, niekoniecznie w ramach tradycyjnych konstrukcji z żelbetu i stali, które wymagały długiego procesu technologicznego. W trakcie studiów pracował on przy Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zajmował się organizacją imprezy targowej, dla jednej z większych polskich firm i tam miał pierwszy kontakt z budową stoisk targowych.

Jak dalej potoczyła się historia?

BWS EXPOikona wywiad

Obserwując powstawanie nietypowych stoisk wykonywanych technikami stolarskimi, właściciel jeszcze bardziej zainteresował się tym tematem. Odkrył, że większość takich projektów była realizowana przez zagraniczne firmy. Po kilku miesiącach obserwacji postanowił spróbować samodzielnie podjąć się budowy stoisk. Na początku skupił się na rozwiązaniach systemowych, ale w krótkim czasie poszerzył swoje umiejętności o nietypowe podejście do projektowania i budowy. Ta decyzja stała się fundamentem do dalszego rozwoju firmy BWS, która wkroczyła na rynek, oferując innowacyjne i wyjątkowe rozwiązania w branży budowy stoisk targowych.

Jak duża jest Państwa firma?

BWS EXPOikona wywiad

W chwili obecnej Spółka BWS EXPO zatrudnia ponad 300 pracowników na różnych stanowiskach. Standardową formą zatrudnienia jest u nas umowa o pracę, jednak jesteśmy w tej kwestii elastyczni i oferujemy także inne umowy cywilnoprawne oraz samozatrudnienie.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

BWS EXPOikona wywiad

W naszej strukturze wyodrębniamy kilka działów. Pierwszym z nich jest Dział ślusarski i szklarski. Do obowiązków jego pracowników należy: przygotowywanie elementów szklanych (ścianek, przeszkleń, gablot oraz akwariów), oraz elementów metalowych (konstrukcji wzmacniających, stojaków) wykorzystywanych na stoiskach targowych.

Czy jest jeszcze jakiś dział wykonujący prace typowo fizyczne?

BWS EXPOikona wywiad

Tak, jest to Dział CNC. Pracownicy w nim zatrudnieni są odpowiedzialni za: wykonywanie elementów nietypowych, stanowiących składowe do montażu mebli ekspozycyjnych, przygotowywanie dokumentacji technicznej niezbędnej dla pracy obrabiarek CNC oraz rozkrój formatek płyt i okleinowanie krawędzi płyt. Mamy także Magazyn meblowy, którego pracownicy są odpowiedzialni za: realizowanie czynności związanych z przyjmowaniem i wydawaniem materiałów magazynowych, prowadzenie ewidencji stanów magazynowych, weryfikację stanów magazynowych i zapobieganie brakom.

Przejdźmy teraz do działów, które zajmują się obsługą klientów oraz pracami biurowymi.

BWS EXPOikona wywiad

Pierwszą z takich jednostek jest Dział obsługi zleceń zewnętrznych. Do zakresu jego działań należy między innymi: gromadzenie dokumentacji technicznej związanej ze zleconymi pracami, nadzór i koordynacja nad podwykonawcami w zakresie jakości oraz dokładności wymiarowej wykonywanych elementów, oraz poszukiwanie podwykonawców. Dalej możemy wyróżnić także Dział obsługi zleceniobiorców. Do jego zadań należy: koordynacja działań grup podwykonawczych oraz współpraca z działem logistyki i transportu w zakresie czasów montaży, dojazdów oraz gotowości serwisowej.

Jaką jednostkę możemy wyróżnić dalej w Państwa strukturze?

BWS EXPOikona wywiad

Posiadamy także Dział projektowy, który jest odpowiedzialny za: wykonywanie koncepcji wizualnej projektu, wprowadzanie ewentualnych poprawek oraz modyfikacji, przygotowywanie dokumentacji wykonawczej dla poszczególnych jednostek organizacyjnych zaangażowanych w realizację projektu oraz sporządzanie wymiarów ogólnych zabudowy piętrowej celem uzyskania dokumentacji statycznej.

Czy posiadają Państwo dział odpowiedzialny za wizerunek firmy?

BWS EXPOikona wywiad

Tak, jest to Dział marketingu. Do jego zadań należy: kreowanie i nadzorowanie realizacji strategii marketingowej Spółki, obsługa kluczowych Klientów, poszukiwanie nowych kontaktów biznesowych, kompletowanie i przedstawianie klientom oferty przedsiębiorstwa oraz opieka nad klientami.

Jakie jednostki funkcjonują jeszcze w Państwa strukturze?

BWS EXPOikona wywiad

Dalej możemy wymienić Dział techniczny, który jest odpowiedzialny za: przygotowywanie projektów technicznych stoisk, rysunków technicznych detali oraz mebli, a także dobór materiałów bazowych i wykończeniowych. Kolejnym działem jest Dział wycen dbający o wykonywanie kosztorysów oraz wprowadzanie do nich poprawek. Do zakresu zadań Działu transportu i logistyki należy zaś dysponowanie flotą transportową oraz organizowanie koniecznych transportów. Mamy także Dział graficzny, odpowiedzialny za: przygotowywanie zgodnie elementów graficznych, opracowywanie graficzne plików oraz przygotowywanie innych elementów reklamowych (logo, napisy przestrzenne).

Jak w każdej dużej firmie, z pewnością mają Państwo swoje wewnętrzne działy, odpowiedzialne za obsługę kadrowo-płacową.

BWS EXPOikona wywiad

Do zakresu zadań naszego Działu kadr należy: prowadzenie wszelkich spraw związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników oraz zleceniobiorców, prowadzenie list płac, dokumentów płacowych oraz urzędowych, a także prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Z kolei Dział księgowości zajmuje się: prowadzeniem ewidencji księgowej i ksiąg rachunkowych, sporządzaniem rozliczeń, bilansów i innych dokumentów wynikających z przepisów o rachunkowości oraz przekazywaniem ich do właściwych organów.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

BWS EXPOikona wywiad

Dział kadr wręcza pracownikowi dokumenty do uzupełnienia. Po dokonaniu przez pracownika formalności, czyli wypełnieniu formularzy oraz odbyciu instruktażu i zapoznaniu się z przepisami BHP, pracownik zostaje oddelegowany do kierownika danego działu i to on zajmuje się wdrożeniem.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w najbliższym czasie?

BWS EXPOikona wywiad

Jesteśmy przedsiębiorstwem nastawionym na pozyskiwanie pracowników, którzy swoim zaangażowaniem i kompetencjami będą wzmacniać nasz zespół. Z uwagi na zmieniające się wymagania dotyczące obsługi klientów, w sposób dynamiczny staramy się pozyskiwać osoby do współpracy. Poszukujemy osób z różnymi kwalifikacjami. Rekrutujemy: osoby zajmujące się obsługą administracyjno-biurową, księgowych, grafików, konstruktorów, asystentów menadżerów, pracowników fizycznych. Staramy się z każdym z kandydatów porozmawiać i wyszukać cechy oraz umiejętności są potrzebne do pracy w naszym zespole. Zdarza się, że kandydaci aplikujący na dane stanowisko w rzeczywistości odnajdują się w zupełnie innych obowiązkach, niż tych, o których myśleli. Zawsze służymy w tym zakresie radą i pomocą.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

BWS EXPOikona wywiad

Spółka przez cały czas poprawia efektywność swoich działań, podejmuje nowe wyzwania rynkowe oraz pozyskuje nowych klientów. W związku z tym bardzo chętnie przeprowadzamy rozmowy z potencjalnymi pracownikami we wszystkich naszych działach. Zarówno posiadane przez nas zaplecze magazynowo-produkcyjne, jak i nasz wykwalifikowana kadra, predysponują Spółkę do roli lidera branży, wśród przedsiębiorstw z Polski oraz Europy. Chcemy utrzymać nasze działania na wysokim poziomie i cały czas zdobywać nowe zlecenia.

DT Nowy wpis

Faktycznie zarobki mogą być tak kiepskie jak ktoś teraz niedawno pisał? Jakich wiec konkretnych stawek można oczekiwać podczas zatrudnienia jako specjalista ds. organizacji podroży służbowych? Niedawno dodano te ofertę, nie widzę by ostatnio się do niej odnoszono. Nieczęsto szukają kogoś nowego?

kandydatka Nowy wpis

Mimo zapewnienia o poinformowaniu o wynikach rekrutacji w ciągu paru dni niestety cisza.

Janek

Jeden z głównych powodów, dla których jestem zadowolony z mojej pracy, to konkurencyjne wynagrodzenie, które pozwala mi godzić wydatki i oszczędzać na przyszłość.

józek
@Janek

faktycznie zarobić można tutaj dobrze, to fakt

U Nowy wpis
@józek

Zarobić mówisz? W praktyce co to będzie oznaczać? Kolega pisał o konkurencyjnym wynagrodzeniu, czy oznacza to wiec stawki wychodzące ponad średnią rynkową? O ile stówek?

ghj

odradzam pracy w tej firmie zapach rozpuszczalników to nie dla mnie kasa może być warunki pracy leżą

@ghj

Firma jest w rozmieszczona w wielu halach, w jednym miejscu owszem jest lakiernia. Ale to bardzo szczelne miejsce wyposażone w odpowiednią wentylację i wyciągi.

pracus
@ghj

co? nie ma takiej sytuacji, wszystko jest zgodnie z BHP

Kinga
@ghj

na jakim stanowisku pracujesz? w sensie pytam bo nie spotkalam sie z zapachem rozpuszczalnika

Rzetelny pracownik
@ghj

Nie pisz bzdur o zapachu rozpuszczalnika. Firma jest tak duża, że nie ma możliwości by ów zapach roznosił się wszędzie. Nie dość, że duża to rozmieszczona w kilku sporych budynkach.

Aneta
@Kinga

A nawet jeśli by to wystąpiło, to po jakim czasie od zgłoszenia problem zostałby rozwiązany? Ludzie jeśli już to chodzą indywidualnie czy może są organizowane jakieś grupowe spotkania do poruszania takich spraw?

Nowy wpis

@Aneta

Taki problem nie występuje!!! Z każdym problemem można zgłosić się do kierownika działu, a nawet do szefa. W firmie przestrzegane są zasady BHP!

Jak oceniasz przebieg rozmowy kwalifikacyjnej w firmie BWS EXPO? Które pytanie uznajesz za najciekawsze, a które za najtrudniejsze? Które z zaproponowanych warunków na stanowisku Konstruktor / Technolog wydawały Ci się najkorzystniejsze?
Damian W

Z mojej strony nie widze żadnych większych problemów. Komunikacja ok, wyplaty w terminie, zarobki w porzadku

poust

Nie ma tu miejsca na spięcia i nieporozumienia między szefami a pracownikami. Dzięki temu praca jest mało stresująca bo atmosfera wiadomo - jest bardzo ważna

Kermit

Atmosfera w firmie jest przyjazna i wspierająca, a współpraca między zespołami naprawdę sprawia, że pracuje się przyjemnie.

dyjak

Atmosfera w miejscu pracy jest rewelacyjna, a komunikacja między kierownictwem a pracownikami jest naprawdę przyjemna. Zero stresu i konfliktów.

józek

Najlepiej isc samemu na rozmowe i się przekonać bo każdy w pracy szuka innych rzeczy. ja polecam

Jakie są warunki zatrudnienia w BWS EXPO?

Vito

Szef honorowy - dobry żart

Mateusz

Pracuję tu od lat i nadal jestem zadowolony/

Tola
@Mateusz

Ile przy tym średni staż pracy u was wynosi? Kandydatka wyżej wspomniała o podwyżkach, stażowe występują? i czy wraz z tym przypadają jeszcze jakieś inne pomniejsze przywileje?

szerny

jak dla mnie spoko bardzo - wiadomo kazdy ma inne wymagania ale ja jestem zadowolony

Paula
@szerny

Zawsze czuję się tutaj bezpiecznie, wiedząc, że wszystko jest zgodne z przepisami. Dodatkowo każdy tutaj jest traktowany z szacunkiem, bez względu na stanowisko czy staż pracy

lizzo

a ja uważam ze jest, nigdy nie miałem żadnej nieprzyjemnje sytuacji w firmie

Ja tak samo :) już 3 rok mi leci w firmie

Kamila
@Mateusz

też pracuje już dość długo i jestem zadowolona. Nie wiem jak inni, ale w pracy w sumie ludzie nie narzekają

No widzę, że ludzie tu sobie chwalą, właśnie byłem ciekawy, jak tam jest, bo mi ziomek powiedział, żebym się tu za robotą rozejrzał. Tylko to dlatego nie ma teraz nowych ofert czy w necie po prostu ich nie znajdę? Tylko na stolarza widziałem z 2019, wtedy umowę na określony proponowali, a teraz jak jest? I na ile dają?

zalezy na jakie stanowisko itd. na pewno zawsze w ogloszeniu jest informacja czy umowa czy jak i na rozmowie mozna dogadac wszystko

praca jest ok - są dni gorsze, bardziej wymagająca jak wszedzie, ale zasadniczo ja sobie cenie prace w tym miejscu

Była

(usunięte przez administratora) Pracowałam tam dłuższy czas i mogę powiedzieć jedno gdyby nie szef to by było fajne miejsce pracy. Buc, któremu słoma wystaje z butów. O podwyżce można było zapomnieć, zero konstruktywnej rozmowy tylko ciągłe spławianie albo umawianie się na inny dzień i wtedy często się nie pojawiał. Nie było chyba tygodnia aby bez jakiejś awantury i wrzasków z jego strony.

Bbb

"Nie oszukujmy się... nikt sam z siebie nie da pracownikowi podwyżki.." No właśnie. Do szkoły przed zakładaniem firmy i zarządzaniem ludźmi. Motywacja. Niedocenione słowo u ludzi, którzy nie mają pojęcia o zarządzaniu. Pracownik, który dostaje gratyfikację za swoje chęci, kiedy jest to dla niego niespodzianka, będzie orał za dwóch z uśmiechem po takiej akcji.

Nero
@Była

Pracuję tu od lat i niezmiennie cenię sobie miłą atmosferę w pracy. To zasługa zarówno kolegów z zespołu glownie :) ale ogolnie jest spoko

@Bbb

No trochę tak a troche to wyglada tak w kazdej polskiej firmie praktycznie, to wynika z historii i kultury kraju w duzej mierze. Ale można iść, pogadać, uargumentować i poprosić :) ja nie znam firmy w ktorej ktos przychodzi sam do pracownika i mowi ze "o podwyzka dla ciebie"

Jan

Jestem naprawdę zadowolony z mojej pracy, zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Dobra atmosfera

Kinga

Miła atmosfera w pracy to nie tylko marketingowy slogan - to rzeczywistość w tej firmie.

Senty

Moja praca jest dość satysfakcjonująca. Zarobki i atmosfera są w miarę w porządku, a stresu nie jest zbyt wiele.

pracus

Mogę śmiało powiedzieć, że jestem zadowolony z pracy - zarobki są w porządku, a współpracownicy tworzą przyjazną atmosferę.

lizzo

Jako pracownik jestem naprawdę usatysfakcjonowany - dobrze płatna praca, przyjazna atmosfera i fantastyczni współpracownicy.

Byster

Praca sprawia mi ogromną radość, zarówno wynagrodzenie, jak i atmosfera są świetne, a brak stresu to ogromny plus.

Daniel

Ja z pracy jestem zadowolony, bo zarówno pensja jak i atmosfera jest w porządku, nie stresuje się w robocie, ludzie są mega spoko.

Zostaw merytoryczną opinię o BWS EXPO - Suchy Las k. Poznania

• Jak się pracuje w BWS EXPO?

Zobacz opinie na temat firmy BWS EXPO tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 75.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w BWS EXPO?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 66, z czego 57 to opinie pozytywne, 3 to opinie negatywne, a 6 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

BWS EXPO