logo pneumat system sp z.o.o

pneumat system sp z.o.o

Wrocław

Wywiadu udzielił:
Dariusz Pachura
Prezes Zarządu pneumat system sp z.o.o
Dariusz Pachura kieruje spółką Pneumat System od ponad roku, ale pracuje w niej od ponad 10 lat. Zaraz po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia ekonomiczne oraz pracę w dziale handlowym rodzinnej spółki - w praktyce jednak jest związany z firmą od najmłodszych lat i wzrastał wraz z jej rozwojem. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem 1,5 rocznego Jasia, którego przygotowuje do funkcji prezesa od najmłodszych lat. Jest też miłośnikiem „bardzo szybkiej motoryzacji”. Pomimo zmiany pokoleniowej na stanowisku prezesa, spółka zachowała rodzinny charakter i główne wartości jakimi są: zaufanie, zaangażowanie i rozwój. Pneumat System rozwija się bardzo dynamicznie, a prezes inwestuje w „nowoczesność” – przede wszystkim w automatyzację procesów. Obecnie jesteśmy w trakcie wdrożeń 4 projektów informatycznych, z których największym jest automatyzacja procesów logistycznych.
pneumat system sp z.o.o
Branże:
  • Produkcja
  • Sprzedaż
O firmie:
W spółce zatrudnionych jest obecnie ponad 110 osób. Główna siedziba oraz hala produkcyjna i magazynowa mieszczą się we Wrocławiu przy ul. Obornickiej, spółka posiada ponadto 8 oddziałów w największych miastach w Polsce. Pneumat System jest zaangażowana społecznie w bardzo wielu obszarach. Angażujemy się w rozwój szkolnictwa zawodowego. Wyposażamy pracownie pneumatyczne, uczestniczymy w targach promujących szkolnictwo zawodowe. Dzielimy się wiedzą z uczniami i studentami podczas praktyk i staży. Firma udostępnia sale i umożliwia naukę języka angielskiego. Opłacamy salę gimnastyczną dla pracowników – w każdy poniedziałek odbywają się mecze siatkówki. Od dwóch lat uczestniczymy w charytatywnym biegu firmowym. Braliśmy udział w głośnej akcji Daję Głowę. Spółka była wielokrotnie nagradzana, zarówno wyróżnieniami branżowymi jak również biznesowymi, w tym najcenniejszym Dolnośląskim Gryfem.

Wielu z naszych klientów dokonuje u nas zakupów, nawet kilka razy dziennie

W czym specjalizuje się Pneumat System?

Specjalizujemy się w sprzedaży hurtowej elementów pneumatyki, w ofercie mamy ponad 100 000 produktów. Ponadto produkujemy siłowniki pneumatycze, projektujemy i wykonujemy instalacje pneumatyczne i udzielamy fachowego doradztwa technicznego.

Posiadacie szeroką ofertę. Który z Waszych produktów cieszy się największym zainteresowaniem?

Siłowniki pneumatyczne, głównie ze względu na wysoką jakość oraz ekspresową realizację zamówień. Produkujemy siłowniki według indywidulanych potrzeb naszych klientów i dostarczamy, w standardzie, w 24 godziny. Jesteśmy ogromną hurtownią, wielu z naszych klientów dokonuje u nas zakupów, nawet kilka razy dziennie.

Firma działa na rynku polskim już 40 lat. Jak przebiegał jej rozwój?

Jako firma działająca w realiach rynkowych, musimy stale dostosowywać się do nowych potrzeb. Obecnie jesteśmy zupełnie inną organizacją niż jeszcze wiele lat temu. Pierwszym przełomem w naszej działalności było uruchomienie własnej produkcji, bo do pewnego okresu byliśmy firmą handlową. Bardzo ważne były również kolejne zmiany siedziby, które umożliwiły nam znaczne zwiększenie zatrudnienia. Wszystko to dało nam możliwość bardzo szybkiego rozwoju. Kolejnym ważnym punktem była zeszłoroczna zmiana pokoleniowa. W pewnym momencie mój tato, założyciel firmy, podjął decyzję, że odchodzi na emeryturę. Przekazał władzę mnie oraz bratu.

Firma w swojej historii miała wiele przełomowych momentów takich jak uruchomienie produkcji siłowników pneumatycznych w 2004 roku, czy otwarcie pierwszego oddziału firmy w 2010 r. Które wydarzenie było kluczowym?

Każde z wydarzeń miało wpływ na obecny kształt firmy. Stawiamy na ciągły rozwój. Ważne momenty dla nas, to z pewnością zmiany siedzib w 2007 i ostatnia w 2015, kiedy to rozpoczęliśmy działalność w ośmiokrotnie większym obiekcie przy ul. Obornickiej we Wrocławiu. Ogromne możliwości rozwoju, dały nam również kolejne wdrożenia informatyczne, które pozwoliły optymalizować praktycznie wszystkie procesy w firmie. Obecnie jesteśmy w trakcie 3 dużych projektów: rozwój CRM, system magazynowy oparty o układnice oraz BI.

Pneumat System przeszedł proces sukcesji. Czy jako nowy Prezes firmy kontynuuje Pan działania ojca, czy raczej wprowadza własną wizję funkcjonowania przedsiębiorstwa?

Ojciec zawsze był dla mnie i dla brata mentorem. Jego wiedza jest dla nas bezcenna i nadal z niej korzystamy. Także w wielu sferach kontynuujemy jego działania. Mamy oczywiście również swoje podejście do rozwoju firmy. Idziemy z duchem czasu. Ojciec reprezentuje klasyczną szkołę zarządzania przedsiębiorstwem, my natomiast kierujemy się w stronę informatyzacji. Oczywiście podtrzymujemy myśl przewodnią funkcjonowania firmy i nadal chętnie dyskutujemy z ojcem na tematy, dotyczące przedsiębiorstwa.

Jak wyróżniacie się na tle konkurencji?

Jesteśmy w ścisłej czołówce firm z branży pneumatycznej z kapitałem polskim. Odkąd pamiętam mój ojciec, założyciel firmy podkreślał, że w ofercie powinniśmy mieć produkty w średniej klasie cenowej, jednak o najwyższej jakości – i tego się trzymamy. Jesteśmy firmą rodzinną, o bogatej kulturze organizacyjnej, co ułatwiło nam stworzenie w przedsiębiorstwie dobrej atmosfery, która motywuje ludzi do pracy. Staramy się być bardzo aktywni i innowacyjni. Do tego dochodzi polityka inwestycyjna. Nigdy, jako właściciele, nie wypłacaliśmy sobie dywidendy. Cały zysk netto był zawsze inwestowany w rozwój firmy.

Pneumat System to firma, która odnosi sukcesy. Co Pan przez to rozumie?

Po wielu latach ciężkiej pracy naszej rodziny i całej załogi, udało się stworzyć firmę o silnej pozycji w branży. Działamy w skali ogólnopolskiej, w ośmiu oddziałach zatrudniamy 120 pracowników. W branży pneumatycznej, jesteśmy największą w kraju firmą z polskim kapitałem. Jako przedsiębiorstwo z polskim kapitałem, mamy też największą liczbę zatrudnionych i największą powierzchnię magazynową. Branża pneumatyczna w Polsce jest bardzo rozdrobniona, występuje w niej kilka tysięcy podmiotów, często małych firm sprowadzających na małą skalę produkty od zagranicznych dostawców. Jednak największym sukcesem jest dla mnie zaufanie naszych wieloletnich partnerów biznesowych i naszych pracowników.

W 2016 roku firma obchodziła 40-lecie. Jak świętowaliście swój jubileusz?

W dalszym ciągu świętujemy, ponieważ jubileuszowy rok jeszcze się nie skończył. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Galą w stylu Oskarowym, w jednym z wrocławskich hoteli. Uroczystość poprowadził dziennikarz radia Wrocław. Podczas gali, po raz pierwszy w roli Prezesa, miałem przyjemność wręczyć jubileuszowe prezenty pracownikom, z wieloletnim stażem – to jedna z naszym tradycji firmowych.

Obecnie posiadacie 8 oddziałów w Polsce. Czy macie w planach utworzenie nowych placówek?

Ciągły rozwój jest wpisany w strategie firmy. Oczywiście planujemy uruchomienie kolejnych oddziałów, w największych miastach Polski.

Utworzyliście również Akademię Zdrowia Pneumat System.

Akademia Zdrowia, to jedno z wielu działań CSR w naszej firmie. W ramach tego projektu, promujemy zdrowy tryb życia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowej diety. Do firmy dostarczane są świeże owoce i warzywa. Ponadto od kilku lat uczestniczymy w biegach firmowych. W przyszłym roku, w maju, do naszej drużyny dołączy cały zarząd. Moja mama, obecnie wiceprezes firmy, już rozpoczęła intensywne treningi.

W jakie inne działania z obszaru CSR jesteście zaangażowani?

Angażujemy się w rozwój szkolnictwa zawodowego. Wyposażamy pracownie pneumatyczne, uczestniczymy w targach promujących szkolnictwo zawodowe. Dzielimy się wiedzą z uczniami i studentami podczas praktyk i staży. Firma udostępnia sale i umożliwia naukę języka angielskiego. Firma opłaca salę gimnastyczną dla pracowników – w każdy poniedziałek odbywają się mecze siatkówki. Od dwóch lat uczestniczymy w charytatywnym biegu firmowym. Braliśmy udział w głośnej akcji Daję Głowę, oddajemy krew. Moja mama, Bożena Pachura, angażuje się w liczne przedsięwzięcia charytatywne. Ponadto należy do Inicjatywy Firm Rodzinnych.
Więcej na: http://www.pneumat.com.pl/csr_spoleczna_odpowiedzialnosc_biznesu

Firma otrzymała wiele znaczących nagród. Który z tych sukcesów ma dla Was największe znaczenie?

Z całą pewnością jest to Dolnośląski Gryf – w 2014 roku, zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii przedsiębiorstw o innowacyjnym pomyśle na biznes. Ponadto jesteśmy wieloletnim laureatem Gazel Biznesu i Diamentów Forbesa. Cieszą nas również wszelkiego rodzaju wyróżnienia branżowe, których w naszym dorobku mamy sporo.

Jakimi kanałami poszukujecie nowych pracowników?

Przede wszystkim z polecenia. Jesteśmy firma rodzinną nie tylko dlatego, że nasza rodzina zarządza przedsiębiorstwem, ale również dlatego, że pracują u nas całe rodziny.
Ponadto w procesie rekrutacji, korzystamy z tradycyjnych narzędzi takich jak oferty w znanych portalach internetowych. Mamy to szczęście, że wiele osób aplikuje do nas z własnej inicjatywy.

Czego obecnie oczekuje rynek?

Moim zdaniem rynek liczy nie tyle, co na nowe technologie, ale właśnie na profesjonalne doradztwo. Klienci oczekują pełnych danych produktowych (kart katalogowych, DTR-ek), różnego rodzaju certyfikatów, które te produkty muszą posiadać względem danej branży. Ważne są dla nich również:

• dostępność produktów
  • łatwość wyszukania ich przez Internet

Czego mogę życzyć na przyszłość?

Energii i pomysłów jeszcze nigdy nam nie brakowało, dlatego życzylibyśmy sobie stabilnej gospodarki, żeby móc nasze pomysły realizować.

Dziękuję za rozmowę.