STEICO Sp. z o.o.

Czarnków

Wywiadu udzielili:
Mirosław Mantaj
Kierownik Działu Kadr i Płac STEICO Sp. z o.o.

Magister ekonomii o specjalności finanse i bankowość. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Ukonczył studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na Wydziale Zarządzania. Pełnił funkcje kierownicze pracując w bankowości oraz w przemyśle spożywczym. Ze Steico Spółka z o.o. związany od 2003 roku.

Waldemar Motyka
Wiceprezes Zarządu STEICO CEE Sp. z o.o.

Magister inżynier ekonomii, absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego w zakresie ekonomiki i organizacji przemysłu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą płyt drewnopochodnych. Pełnił funkcje kierownicze, głównie związane z handlem i marketingiem. Członek Zarządu Spółki Hardex, a od 2011 roku jego Prezes. Dyrektor ds. rozwoju oraz członek Zarządu FIBRIS S.A. Od 2014 roku Wiceprezes Zarządu spółki handlowej STEICO CEE zajmującej się sprzedażą produktów koncernu STEICO na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

STEICO Sp. z o.o.
Liczba pracowników: 1100
Rok założenia: 1960
Adres:
Przemysłowa 2
64-700 Czarnków

Czarnków. Od tego miasta wszystko się zaczęło?

Mirosław Mantaj: Zgadza się. Początki firmy Steico sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to w tym mieście powstały Państwowe Zakłady Płyt Pilśniowych. Całkowite wyposażenie technologiczne ówczesnych ciągów produkcyjnych stanowiły krajowe prototypy maszyn i urządzeń. Zakład w Czarnkowie był swoistym poligonem doświadczalnym dla rozwijającego się przemysłu drzewnego w Polsce. Jak się okazało, był to projekt w pełni zakończony powodzeniem. Na przestrzeni lat Zakłady Płyt Pilśniowych prężnie się rozwijały uruchamiając kolejne ciągi produkcyjne. W 1996 roku nastąpiła prywatyzacja przedsiębiorstwa, powstała spółka akcyjna Ekopłyta. Cztery lata później 33% jej udziałów przejęła niemiecka spółka handlowa zajmująca się importem drewna w Niemczech. Dalszy okres to czas intensywnego rozwoju, w tym zakup drugiego zakładu produkcyjnego w Czarnej Wodzie. To skutkowało całkowitym przejęciem spółki i zmianą nazwy na Steico. Obecnie firma przeżywa swoisty bum inwestycyjny związany przede wszystkim z uruchomieniem pierwszej w Polsce i jednocześnie najnowocześniejszej na świecie linii do produkcji drewna klejonego warstwowo LVL w Czarnej Wodzie.

Na czym skupiacie swoją działalność?

Waldemar Motyka: Firma Steico produkuje szeroką gamę materiałów termoizolacyjnych z włókna drzewnego. Zajmujemy się także wytwarzaniem niezwykle lekkich i wytrzymałych systemów konstrukcyjnych opartych na belce dwuteowej i drewnie klejonym warstwowo z fornirów, czyli drewnie LVL. Produkty te tworzą system budowlany Steico dedykowany budownictwu energooszczędnemu, w tym budownictwu pasywnemu. Oferowane przez nas rozwiązania otrzymały prestiżowy certyfikat Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Ponadto nasze produkty posiadają zastosowanie w wielu innych gałęziach przemysłu, m.in. w branży meblarskiej czy w produkcji podpałek do grilla.

Powołaliście do życia tak zwaną Akademię Steico. Czym ona się zajmuje?

W.M.: To nasza odpowiedź na stale rosnące wymagania rynku odnośnie energooszczędności, jakości, ekologii i bezpieczeństwa w budownictwie. Jest to narzędzie, poprzez które przekazujemy fachową wiedzę z zakresu fizyki budowli, zasad prawidłowego budownictwa otwartego dyfuzyjnie, w oparciu o sprawdzony i ceniony w całej Europie system budowlany Steico.

Czego uczycie na Waszych seminariach?

W.M.: To przede wszystkim okazja do spotkań ludzi z branży. Uczestnicy wymieniają się własnymi doświadczeniami, poznają specjalistów, często także nowych partnerów biznesowych. W ciągu ostatniego roku z naszych seminariów skorzystało ponad 1000 osób.

Posiadacie dwa zakłady produkcyjne w Czarnkowie i Czarnej Wodzie. Ile osób tam pracuje?

M.M.: W sumie zatrudniamy ponad 1100 osób. Większość stanowią stanowiska typowo produkcyjne, związane z technologią, kontrolą jakości, obsługą maszyn. Pozostała część to najogólniej mówiąc kadra kierownicza i administracja. Obok spółki produkcyjnej oddzielną jednostką organizacyjną jest spółka handlowa Steico Cee. Zajmuje się sprzedażą produktów na terenie Europy Środkowo-Wschodniej oraz szeroko rozumianą obsługą klienta. W spółce tej zatrudniamy przede wszystkim specjalistów ds. sprzedaży oraz menedżerów produktu.

Współpracujecie między innymi ze szkołami oferując swoje patronaty. Jakie są z tego korzyści?

M.M.: To coś więcej niż zwykłe patronaty. Udało nam się stworzyć platformę łączącą uczniów z potencjalnym pracodawcą, na zasadzie kształcenia dualnego. W tym roku w Czarnej Wodzie i w Czarnkowie na podstawie porozumienia ze szkołami ponadgimnazjalnymi uruchomiliśmy dwie klasy o profilu stolarza. Kształcenie jest zgodne z niemieckim systemem nauczania w zawodzie Holzmechaniker, a więc uczniowie równorzędnie otrzymują dyplom w języku niemieckim. Dodatkowo wprowadziliśmy specjalny system wynagradzania uczniów uzależniony od wyników w nauce oraz frekwencji. Jest to program, na szeroką skalę mający na celu zapewnić w przyszłości fachową kadrę pracowniczą. Ideą programu jest bowiem kontynuowanie współpracy z młodymi stolarzami jako pracownikami naszej firmy. Ponadto, wspólnie z  różnymi podmiotami, wystąpiliśmy do odpowiednich instytucji w kraju o wpisanie na listę zawodów nowego fachu mechanika-operatora maszyn do produkcji drzewnej. Starania zakończyły się pełnym sukcesem. Już niebawem, w systemie dualnym, będziemy kształcić kolejnych młodych ludzi chcących zdobywać praktyczne umiejętności z rąk wykwalifikowanej kadry firmy Steico.

Wydaje mi się, że to niezła metoda promowania swojej działalności biznesowej.

W.M.: Akademia Steico oraz kształcenie dualne w szkołach zawodowych to także sposoby budowania marki. Ponadto nasza aktywność w zakresie promocji oraz popularyzacji budownictwa przejawia się poprzez uczestnictwo w targach i konferencjach branżowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Co roku jesteśmy obecni na Budmie, czyli największych targach budowlanych w Polsce. Wspólnie z naszymi partnerami, na powierzchni ponad 400 m2, tworzymy Centrum Budownictwa Energooszczędnego przyciągając na stoisko tysiące osób zainteresowanych ekologicznym i zdrowym budownictwem. Podczas tegorocznej edycji targów nasza spółka otrzymała prestiżowe wyróżnienie za stoisko najbardziej sprzyjające realizacji strategii marketingowej.

Czy sami także organizujecie wydarzenia branżowe?

W.M.: Naturalnie, że tak. Z własnej inicjatywy jesteśmy organizatorami lub współorganizatorami wielu konferencji tematycznych, na których mamy okazję przekazywać oraz promować filozofię systemu Steico. Nową formą komunikacji z szeroko pojętym rynkiem jest wydawany cyklicznie newsletter, w którym przekazujemy najnowsze informacje dotyczące naszych produktów jak również relacjonujemy najważniejsze wydarzenia oraz aktywności naszej firmy. Niedługo na rynku pojawi się także podręcznik dotyczący projektowania i budowania w systemie Steico, stanowiący kompendium wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych energooszczędnym budownictwem przyszłości.

Zorganizowaliście konkurs dla studentów na napisanie pracy dyplomowej z zakresu budownictwa. Na czym to polegało?

W.M.: Konkurs powstał z myślą o osobach ciekawych nowych rozwiązań w sferze szeroko rozumianego budownictwa energooszczędnego. Formuła konkursu nie definiuje bezpośrednio tematu pracy, wymaga jedynie, aby w jej treści uwzględnić technologie oferowane przez naszą firmę. Uważamy, że jest to świetna okazja, aby zachęcić studentów do poszerzania swojej wiedzy oraz nawiązania bezpośredniego kontaktu z dostawcą technologii. Oferujemy wsparcie na etapie tworzenia pracy. Dodatkowym bodźcem jest nagroda finansowa, poprzez którą chcemy docenić trud i zaangażowanie włożone w napisanie pracy. Oprócz nagrody pieniężnej, dla wyróżnionych studentów przewidzieliśmy udział w Akademii Steico oraz zwiedzanie zakładu produkcyjnego w Czarnkowie.

Jeśli do Was przyjadą to może na tyle im się spodoba, że bedą chcieli u Was pracować?

M.M.: Możliwe, ponieważ potencjalnych pracowników staramy się przyciągnąć przedstawiając firmę jako dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo o ogólnoświatowym zasięgu z możliwościami rozwoju i szybkiego awansu. Potwierdzeniem tej tezy jest uruchomienie w Czarnej Wodzie wspomnianej już najnowocześniejszej na świecie linii do produkcji drewna klejonego warstwowo LVL o łącznej wartości inwestycji ponad dwustu milionów złotych. Wiele z osób, które dwa lata temu, zaraz po studiach rozpoczęły pracę w związku z uruchomieniem produkcji, dzisiaj są już na stanowiskach kierowniczych. Należy zauważyć, że obecnie trwa rozbudowa zakładu mająca na celu podwojenie mocy produkcyjnych. Jest to kolejna szansa dla młodych i ambitnych osób gotowych na podjęcie ciekawej i rozwojowej pracy.

Co z rozwojem zawodowym pracowników?

M.M.: Traktujemy go priorytetowo. Dofinansowujemy 80% czesnego do podnoszenia kwalifikacji w różnych formach kształcenia. Dużą wagę przywiązujemy również do komfortu pracy i dobrego samopoczucia, zarówno w pracy jak i poza nią. Dbamy o wypoczynek naszych pracowników. W ramach funduszu socjalnego posiadamy bardzo bogatą ofertę dla zatrudnionych i ich rodzin. Dla dzieci kolonie w okresie letnim, zimowiska z nauką jazdy na nartach zimą, wyjazdy integracyjne dla całych rodzin, spływy kajakowe, możliwość korzystania z pobliskich basenów, sal gimnastycznych oraz kortów tenisowych. Dopłacamy za dojazdy do pracy lub organizujemy transport dla pracowników każdego dnia. Mamy bardzo przejrzyste podejście do umów o pracę. W przypadku, gdy pracownik sprawdzi się na swoim stanowisku jesteśmy gotowi podpisać z nim umowę na czas nieokreślony. Traktujemy pracownika jako partnera, z którym wspólnie pracujemy dla dobra firmy.

Czy oferujecie praktyki i staże dla studentów?

M.M.: Jesteśmy firmą otwartą na praktyki i staże. Co roku pod swoją opieką mamy kilkunastu praktykantów i stażystów, których wprowadzamy w funkcjonowanie naszej firmy. Oprócz studentów ściśle kształcących się w kierunkach związanych z obróbką drewna, takimi jak technologia drewna, technologia chemiczna czy automatyka i budowa maszyn przyjmujemy również studentów na kierunkach  ekonomicznych: finanse, rachunkowość, logistyka i transport. Staże i praktyki dotyczą również uczniów szkół zawodowych czy techników.

Interesują Was ludzie tylko z bogatym doświadczeniem zawodowym czy także osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy?

M.M.: Generalnie jesteśmy otwarci na ludzi kreatywnych i otwartych na wiedzę. Zatrudniamy zarówno fachowców z wieloletnim doświadczeniem jak również osoby zaraz po studiach. Nie mniej, średnia wieku osób zatrudnionych systematycznie się obniża. Jak wiemy rynek pracy w Polsce ewoluuje, bezrobocie stale spada toteż coraz trudniej pozyskać dobrego pracownika. Stąd duża nasza aktywność w sferze praktyk, staży czy kształcenia dualnego.

Jakich stanowisk zazwyczaj dotyczą wakaty?

M.M.: Często poszukujemy na stanowiska typowo produkcyjne związane głównie z obsługą maszyn oraz na stanowiska do działów zakupów, informatyki i technologii. Z racji prężnego rozwoju zakładu w Czarnej Wodzie większość wolnych stanowisk dotyczy właśnie tej lokalizacji.

Jakie macie oczekiwania wobec kandydatów do pracy?

M.M.: W przypadku kandydatów, dopiero co wchodzących na rynek pracy oczekujemy zaangażowania, otwartości na wiedzę z zakresu nowych technologii oraz gotowości do intensywnej i twórczej pracy. Sami jesteśmy odpowiedzialni za wykwalifikowanie kadry pracowniczej. Jesteśmy jedynym zakładem w Polsce produkującym drewno LVL. Zakładów produkujących materiał technologicznie zbliżony, a więc sklejkę, także jest niewiele.

Czy klienci w Polsce coraz odważniej stawiają na budownictwo ekologiczne i energooszczędne?

W.M.: Budownictwo energooszczędne staje się powoli standardem. Wymogi Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej z roku na rok stają się coraz bardziej restrykcyjne i dotyczą wszystkich nowopowstałych budynków. Z tego powodu konieczność szukania rozwiązań spełniających te wymagania. System Steico oprócz aspektu energetycznego gwarantuje ponadto aspekt ekologiczności budynku. Obserwujemy wyraźnie, że klienci w Polsce poszukują rozwiązań przyjaznych zarówno człowiekowi jak i środowisku. Na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska, co wyraźnie przełożyło się na wzrost zainteresowania ekologicznym budownictwem. Ten trend na pewno będzie się rozwijał.

Jaki model wynagrodzeń stosujecie?

M.M.: System modyfikujemy starając się dopasować do zmieniających się warunków rynkowych. Ustawicznie podnosimy wynagrodzenia w sposób systemowy, a w szczególności podnosimy wynagrodzenia dla osób wyróżniających się, które nie muszą upominać się o podwyżkę. Płacimy nagrody jubileuszowe. Są to dosyć znaczne kwoty, poprzez które chcemy docenić wieloletnią pracę w Steico. Podobnie jest w przypadku odejść pracowników na zasłużone emerytury. Ponadto mamy podpisany Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy ze Związkami Zawodowymi, które są partnerem w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Dziękuję za rozmowę.