Miniaturka
Michał Matuszewski
Sewera Polska Chemia
W firmie od 15 lat (całą karierę zawodową), zajmuję się szeroko rozumianym marketingiem, od 2011 na stanowisku dyrektora ds. wspierania sprzedaży. Zainteresowania prywatne – sport (zwłaszcza bieganie i rower), muzyka (w wersji czynnej i biernej), historia XX wieku.

Sewera Polska Chemia

Obecnie grupa Sewera Polska Chemia to wraz ze spółkami zależnymi kilkanaście oddziałów, zatrudniających około 300 osób - generuje roczny obrót na poziomie sięgającym 200 mln zł netto. W 2003 roku na powierzchni 2 000 m² uruchomiono w Oświęcimiu Super Sklep Dom i Wnętrze DOBROMIR oferujący między innymi artykuły wykończeniowe, sanitarne, wyposażenie wnętrz oraz farby.

• 1990

Rok założenia

• 250

Liczba pracowników

• -

Strona www

W Polsce branża budowlana rozwija się dość prężnie. Co Państwa odróżnia od konkurencji?

Jest wiele takich wyróżników – stabilność, doświadczenie w obsłudze coraz bardziej wymagającego klienta zdobyte w ciągu 25 lat działalności na rynku czy szeroka oferta asortymentowa oparta na najwyższej jakości produktach. Jednak przede wszystkim wskazałbym na zasoby ludzkie – nasz główny oręż to  kompetencja i wiedza merytoryczna naszych pracowników – w końcu „firma to ludzie”. Rotacja pracowników w naszej firmie, zwłaszcza średniego i wyższego szczebla, jest minimalna, a 100% kadry zarządzającej  została zrekrutowana z awansu wewnętrznego.

Zainteresowanie pracą w tym sektorze jest duże?

Raczej tak, branża budowlana mimo problemów (zwłaszcza z płynnością i finansowaniem inwestycji) jest nadal uważana za atrakcyjną dla pracowników. Praca w tej branży daje ogromne możliwości rozwoju i awansu. Nie bez znaczenia jest fakt że na tle innych branż wynagrodzenia w branży budowlanej są stosunkowo wysokie.

Na jakie oferty mogą liczyć zainteresowani karierą w SEWERA POLSKA CHEMIA?

Poszukiwani są pracownicy o różnej specjalizacji, jak w każdej branży przede wszystkim dobrzy fachowcy. Np. nasza firma obecnie poszukuje doradców techniczno-handlowych, sprzedawców, magazynierów, kierowców, ale również np. grafika.

Ile rekrutacji przeprowadzacie w ciągu roku?

Można powiedzieć że u nas rekrutacja trwa non-stop. Jako że branża budowlana jest mocno sezonowa najwięcej osób poszukujemy i przyjmujemy wiosną – przed sezonem. Ogólnie rocznie przyjmujemy do pracy ok. 50 osób – oczywiście nie wszyscy zostają na stałe.

A ci, którzy zostają? Do jakich działów najczęściej trafiają?

Jesteśmy firmą handlową i 80% naszej kadry to osoby bezpośrednio związane ze sprzedażą i obsługą klientów, dlatego najczęściej zatrudniamy sprzedawców, przedstawicieli handlowych, doradców technicznych, kierowców i magazynierów. Zdarzają się również rekrutacje na stanowiska w centrali firmy.

Czy firma zatrudnia praktykantów, stażystów?

Tak, nie jest to częsta praktyka, ale zdarza nam się. Mamy wartościowych pracowników pozyskanych właśnie w ten sposób.

Pytania dotyczące pracy w SEWERA POLSKA CHEMIA mieli także nasi użytkownicy. pyta: jakie wymagania trzeba spełnić na stanowisko magazyniera? Są potrzebne świadectwa kwalifikacji?

Standardowo wymagane jest wykształcenie średnie, uprawnienia na obsługę wózków widłowych, znajomość w stopniu podstawowym pakietu MS Office (Excel, Word). Oczywiście brak powyższych kwalifikacji nie oznacza automatycznego skreślenia kandydata. Dodatkowo mile widziane są cechy takie jak  kreatywność, komunikatywność czy łatwość nawiązywania kontaktów. Dużym atutem jest praca na podobnym stanowisku.

pyta: na ile zmian się pracuje? czy są jakieś premie?

Ilość zmian jest zależna od oddziału – niektóre są otwarte dłużej, inne krócej. Najczęściej magazyn pracuje na dwie zmiany. Premie oczywiście są, uzależnione są przede wszystkich od wyników oddziału i realizacji założonego budżetu. W przypadku pracowników działów sprzedaży są jeszcze premie celowe np. za realizacji celu sprzedażowego danego asortymentu.

który jest studentem zaocznym pyta: jak wygląda rozmowa rekrutacyjna? czy jest możliwość dostosowania grafiku?

Rozmowa rekrutacyjna nie różni się od przyjętych standardów. Przeprowadza ją przyszły przełożony kandydata, więc stara się przede wszystkich ocenić jak kandydat będzie się sprawdzał we współpracy i wypełnianiu założonych obowiązków. W przypadku niektórych stanowisk odbywa się również rozmowa z Prezesem. Jeżeli chodzi o dostosowanie grafiku to jest to możliwe (oczywiście do pewnego stopnia) – decyzje w tym przypadku podejmuje kierownik danej placówki.

Użytkownik pyta: czy przyjmują na handlowców? mam doświadczenie 5 letnie

Doświadczonych, skutecznych handlowców poszukujemy zawsze. Sewera Polska Chemia to firma handlowa i właśnie na takich osobach buduje i chce budować swój sukces.

Dziękujemy za rozmowę.