Miniaturka
Magdalena Kochel
KLIMA-VENTA Sp. z o.o. Sp.k.
Wspólnie z mężem Michałem zarządza rodzinną firmą KLIMA-VENTA Kochel Sp.j., do której dołączyła w 2009 roku. Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska (Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza), posiada uprawnienia projektowo-wykonawcze. Inżynier z duszą artystyczną. Łączy zamiłowanie do precyzji i technologii z wyczuciem piękna. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prywatnie miłośniczka wegańskiej kuchni i zdrowego ruchu. Ulubione formy aktywności to crossfit i bodyart.

Rozpoczęli Państwo działalność w 2007 roku. Jak od tego czasu rozwinęła się firma?

Firma KLIMA-VENTA to inicjatywa młodych ludzi z pasją, którzy zaraz po studiach postanowili stworzyć własną firmę. Na rynku spółka istnieje 9 lat. W tym czasie nieduża firma rodzinna rozwinęła się nie tylko pod względem jakości oferowanych usług, ale także liczby pracowników. Na początku działaności zatrudnialiśmy zaledwie kilka osób, dziś mamy kilkudziesięcioosobowy zespół, zarówno kadrę menadżerską, jak i doświadczonych brygadzistów, monterów i serwisantów.

Jakie usługi Państwo oferują? Czy Państwa klienci to klienci indywidualni, czy biznesowi?

Już sama nazwa firmy wskazuje nasz główny profil działalności. KLIMA-VENTA oferuje usługi instalacji i montażu urządzeń i systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, zarówno przemysłowych, jak i tzw. bytowych, czyli wykorzystywanych w biurach, restauracjach, hotelach czy sklepach. Jesteśmy przedsiębiorstwem o profilu projektowo-wykonawczym, co oznacza, że klient może nam zlecić zarówno projekt, wykonawstwo, jak i serwis wszystkich instalacji wewnętrznych. Wśród naszych klientów są zdecydowanie klienci biznesowi – pracujemy bezpośrednio dla inwestorów lub generalnych wykonawców. Fakt, że nie jesteśmy podwykonawcami kolejnych podwykonawców, oznacza, że ponosimy odpowiedzialność za nasze produkty i gwarantujemy najwyższą jakość usług, co potwierdzają nasze certyfikaty.

Jakie trudności związane są z pracą w Państwa branży?

Trudności pojawiają się czasami i wpisują się w sposób naturalny w każdą działalność firmy. Nie traktujemy ich jednak jak problemów, ale raczej jak kolejne wyzwania lub normalne sytuacje związane z rozwojem firmy, dyktowane często obecną sytuacją na rynku.

Ile osób liczy obecnie Państwa zespół? Mogłaby Pani przedstawić działy firmy?

W firmie KLIMA-VENTA zatrudniamy zarówno pracowników umysłowych, jak i fizycznych. Na stałe pracuje u nas około 25 osób. Wśród nich jest kadra biurowa, czyli kierownicy i inżynierowie oraz pracownicy fizyczni: brygadziści, monterzy i serwisanci. W zależności od potrzeb, zatrudniamy dodatkowe ekipy montażowe, bywa, że przy dużych projektach pracuje u nas nawet kilkadziesiąt osób.
Rozwój firmy determinuje nas stale do powiększania zespołu. Jeśli chodzi o strukturę firmy, to spółka składa się z Działu Inwestycji, Działu Ofertowania, Działu Realizacji Projektów oraz Działu Serwisu.

Gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć informacje o aktualnie prowadzonej rekrutacji?

Korzystamy z kliku źródeł pozyskiwania pracowników: firmowa strona http://www.klima-venta.pl , ogólnopolskie portale rekrutacyjne oraz portale społecznościowe.

Na jakie stanowiska najczęściej szukacie nowych pracowników?

Poszukujemy głównie pracowników fizycznych z doświadczeniem lub gotowych do uczenia się rzeczy nowych. Można aplikować do nas stale, wystarczy wysłać swoje CV na adres e-mailowy biura.

Jak wygląda proces rekrutacji? Czy składa się z kilku etapów?

Zaczynamy od analizy przesłanych CV, później wybieramy interesujących kandydatów i umawiamy się z nimi na spotkania. Decyzję o zatrudnieniu podejmujemy podczas spotkania lub w późniejszym terminie.

Jakie umiejętności kandydatów są sprawdzane podczas procesu rekrutacji?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trudno jest sprawdzić umiejętność pracy w zespole, łatwość adaptacji w grupie czy chęci do pracy – a to dla nas obecnie najważniejsze cechy, którymi powinni charakteryzować się kandydaci. Wiedza i uprawnienia są oczywiście bardzo istotne i pożądane, jednak nie stanowią jedynego i decydującego kryterium.

Jakie wymagania musi spełniać osoba, która chciałaby rozpocząć pracę w Państwa firmie?

Tak jak wspomniałam, osoby, które chciałyby z nami pracować, powinny mieć chęci i zapał do działania i lubić pracę zespołową. Poszukujemy ludzi otwartych i zmotywowanych do pracy.

Czy zatrudniają Państwo osoby, które swoją karierę dopiero rozpoczynają, czy też stawiacie na doświadczonych kandydatów?

Stawiamy raczej na doświadczonych pracowników, jednak nie zawsze wiedza i staż pracy decydują o zatrudnieniu. Często postawa kandydata ma większe znaczenie niż przepracowane lata. Jeśli ktoś jest pracowity, otwarty na ludzi i wiedzę, nasza firma może być odpowiednim miejscem dla niego. Wychodzę z założenia, że fachu można się nauczyć, w przeciwieństwie do pracowitości – takie podejście towarzyszy nam przy zatrudnianu ludzi młodych, bez doświadczenia. Kiedy rekrutujemy pracowników z doświadczeniem, zazwyczaj wymagamy min. 2-letniego stażu pracy, umiejętności obsługi elektronarzędzi i uprawnień na tzw. podesty ruchome, czyli podnośniki i zwyżki. Od aplikujących do Działu Serwisu wymagamy uprawnień elektrycznych oraz znajomości zasad pracy urządzeń wentylacyjnych i chłodniczych. Obligatoryjnie od każdego kandydata wymagamy czynnego prawa jazdy.

Co możecie zaoferować jako pracodawca?

W firmie KLIMA-VENTA zapewniamy stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę oraz możliwość pracy w dynamicznie rozwijającej się firmie o ugruntowanej pozycji. Standardem jest u nas praca przy użyciu wysokiej klasy sprzętu. Wartość dodaną stanowi z pewnością przyjazna atmosfera pracy i zgrany zespół. Nasi pracownicy, pomimo częstych wyjazdów, co charakterystyczne dla naszej branży, wykonują swoje obowiązki w dni robocze, weekendy spędzają w domu.

Czy Państwa pracownicy mają zapewnioną możliwość rozwoju?

To zawsze zależy od pracownika i od tego, jak bardzo chce się wyróżnić i zaangażować w pracę. Jeżeli zatrudniamy wartościowego pracownika, to zawsze należy zapewnić mu jak najlepsze warunki, a nawet dopasować do niego stanowisko pracy. Jesteśmy średnim przedsiębiorstwem – u nas panuje zasada otwartej komunikacji, dlatego zachęcamy, żeby rozmawiać ze swoim przełożonym o potrzebach, pomysłach i wszystkim, co mogłoby ułatwić i usprawnić pracę, a także zapewnić pozytywną atmosferę w zespole.

Jak wygląda atmosfera w firmie? Czy wspieracie integracje pracowników organizując wspólne imprezy/wyjazdy?

Tak, organizujemy ogniska integracyjne oraz kolację wigilijną, także św. Mikołaj odwiedza nas raz w roku. Ponadto, w ramach motywacji pracowników, organizujemy konkursy kreatywne z nagrodami, np. w posatci voucherów do restauracji czy biletów do kina, a dla lubiących podwyższony poziom adrenaliny – skoki spadochronowe czy jazdę na quadach.

Co uważa Pani za największy dotychczasowy sukces firmy?

Mamy na koncie wiele drobnych sukcesów, które sprawiły, że z kilkuosobowej firmy rozwinęliśmy się w kilkudziesięcioosobowe średnie przedsiębiorstwo. Dużym sukcesem jest stały i dynamiczny rozwój spółki, małymi krokami posuwamy się do przodu, ale wierzę, że ten milowy krok jest ciągle jeszcze przed nami. Naszym osiągnieciem jest też pozyskiwanie klientów, którzy oczekują czegoś więcej niż standardowej oferty. Dzięki elastycznemu podejściu potrafimy stworzyć “szytą na miarę” ofertę, która zaspokoi nawet najbardziej wyszukane gusta naszych klientów. Potrafimy zmieniać się i dostosowywać do otaczającej rzeczywistości biznesowej – w tym nasza siła. A to wszytko, mimo upływu lat, wciąż sprawia nam radość, co jest naszym osobistym sukcesem.

Podsumowując, dlaczego warto pracować właśnie w KLIMA-VENTA?

Jesteśmy firmą wyrosłą z biznesu rodzinnego, dlatego to, co w rodzinie ważne – szacunek, zrozumienie, wsparcie i otwartość na potrzeby drugiego człowieka, stanowią filar kultury organizacyjnej naszego przedsiębiorstwa. Wymienione wartości, które staramy się respektować, powodują że w miejscu pracy tworzą się nie tylko dobre relacje koleżeńskie, ale sprawiają, że praca przestaje być tylko obowiązkiem, a staje się przyjemnością, a może nawet pasją.

Czego możemy Państwu życzyć na przyszłość?

Sukcesów i dalszego rozwoju, pasji i energii do pracy – tego nigdy za wiele, ale także życzliwych współpracowników i korzystnych kontraktów, a może także ekspansji na nowych rynkach.

Dziękuję za rozmowę.

KLIMA-VENTA Sp. z o.o. Sp.k.
2.6/5 Na podstawie 12 ocen.