Sovrana Polska Sp.J

Olkusz

Wywiadu udzielił:
Marcin Szastak
V-ce Prezes Zarządu Sovrana Sp. z o.o, Współwłaściciel Sovrana Polska Sp.J
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Wydział Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych (Handel Zagraniczny). Odpowiada za strategię rozwoju i marketingu firmy, dyrektor finansowy.
Sovrana Polska Sp.J
32-300 Olkusz
Branże:
  • Obsługa klienta - Call Center
  • Sprzedaż

Zaczynali Państwo od uruchomienie trzech pralni chemicznych w 1998 roku, a już 18 lat później staliście się najbardziej rozpoznawalną marką w Polsce w sektorze pralniczym. Jak wyglądała Wasza droga do sukcesu?

Po uruchomieniu trzech własnych pralni, uzyskaliśmy przedstawicielstwa zagranicznych producentów urządzeń na Polskę. Rozpoczęliśmy wówczas sprzedaż gotowych konceptów pralni pod klucz wraz z profesjonalnymi szkoleniami we własnych zakładach. Następnie do naszej oferty dołożyliśmy sprzedaż środków chemicznych do pralni, wszelkich akcesoriów i części zamiennych. Zbudowaliśmy bazę blisko 1000 pralni, które podjęły z nami owocną współpracę.

Sovrana organizuje szkolenia dla swoich obecnych oraz nowych klientów. Czego można się na nich dowiedzieć?

Szkolenia organizujemy przez cały rok w zależności od potrzeb naszych klientów. Przeprowadzamy je zarówno w siedzibie naszej firmy, w naszych pralniach jak i bezpośrednio u naszych klientów. Główna tematyka warsztatów to: stosowanie środków chemicznych i obsługa urządzeń pralniczych, renowacja odzieży skórzanej, czyszczenie dywanów, obsługa i wykorzystywanie komputerowego systemu obsługi klienta i zarządzania pralnią.

Stawiacie na rozwiązania ekologiczne. Czym charakteryzuje się technologia GreenEarth, o której wspominają Państwo na swojej stronie?

Technologia GreenEarth to nietoksyczny dla środowiska proces czyszczenia chemicznego, który zastępuje PER (czterochloroetylen) płynnym silikonem. GreenEarth to delikatny rozpuszczalnik, wytwarzany z jednego z najbezpieczniejszych i najbogatszych zasobów naturalnych ziemi: krzemionki lub piasku. Ubrania czyszczone przy użyciu technologii GreenEarth nie są moczone w tetrachloroetenie czy innych rozpuszczalnikach petrochemicznych, pozostają świeże i czyste bez charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.

Posiadają Państwo bogatą ofertę. Czy macie w planach poszerzenie Waszych usług ?

Na chwilę obecną jesteśmy jedyną firmą w Polsce w branży pralniczej, która może spełnić wymagania każdej pralni tj. pralni chemicznej, pralni wodnej każdego rodzaju, w tym przemysłowej pralni tunelowej oraz pralni samoobsługowych. W ramach każdej z nich oferujemy urządzenia, chemikalia i najnowocześniejsze systemy, w które nie boimy się inwestować, a następnie przekonywać do nich naszych klientów. Jesteśmy cały czas otwarci na nowe technologie.

Ile aktualnie osób zatrudniacie?

W chwili obecnej zatrudniamy blisko 40 osób.

Doradzacie swoim klientom jak otworzyć i urządzić własną pralnię. Nie boją się Państwo rosnącej konkurencji?

Dobór odpowiedniej pralni to najważniejsza rzecz, jeśli klient ma być profesjonalnie obsłużony. Zawsze staramy się dopasować inwestycję do możliwości klienta, ale tak, aby mógł ją w przyszłości rozbudowywać i rozwijać. Mamy takie możliwości w przeciwieństwie do konkurencji, ponieważ nasza oferta jest najszersza na rynku. Konkurencje szanujemy i obserwujemy, bo wiemy, że nie jesteśmy w stanie zmonopolizować rynku, ale mamy świadomość własnej mocnej pozycji.

Czy prowadzicie rekrutacje przez cały rok?

Nie mamy określonych terminów procesu rekrutacji. Rekrutacja trwa cały rok, w zależności od potrzeb naszej firmy.

Czym Sovrana wyróżnia się jako pracodawca?

Gwarantujemy naszym pracownikom stabilne warunki zatrudnienia, tylko w oparciu o umowę o pracę. Absolutną podstawą do budowania zespołu jest przede wszystkim szacunek do pracowników oraz umiejętność pracy z ludźmi, tj. rozumienia ich problemów, dostrzegania pracowitości. Przywiązujemy się do naszych pracowników. Mamy w naszej kadrze kilku pracowników, którzy są z nami od początku powstania firmy.

Może jakieś słowa otuchy dla osób chcących zatrudnić się w Państwa firmie?

Jeżeli posiadasz umiejętności komunikacyjne, jesteś dyspozycyjny i otwarty na nowe wyzwania, chciałbyś pracować w młodym, dynamicznym zespole w miłej atmosferze, zachęcamy do złożenia aplikacji.

Ludzie to siła napędowa każdej firmy. Jakich cech poszukujecie u potencjalnych pracowników?

Liczy się dla nas przede wszystkim:

• odpowiedzialność
  • kreatywność
  • zaangażowanie

A efekty wtedy zawsze przychodzą.

Gdzie kandydaci mogą znaleźć informacje o przeprowadzanych rekrutacjach?

W naszym lokalnym magazynie informacyjno-reklamowym „Żółty Jeż” oraz na portalu „pracuj.pl”.

Aktualnie firma nazywa się Sovrana, jednak początkowa nazwa brzmiała Eko-Express. Skąd pomysł na ten termin?

Tak, w początkowym okresie nazwa firmy miała kojarzyć się z pralniami chemicznymi, ale po uzyskaniu przedstawicielstwa handlowego włoskiej firmy SOVRANA, która w tamtych czasach była naszym strategicznym dostawcą, zmieniliśmy nazwę na SOVRANA Polska. W chwili obecnej, mimo znacznie szerszej działalności jaką prowadzimy w porównaniu z rokiem 2000, kontynuujemy naszą działalność pod tą nazwą i myślę, że będziemy jej wierni.

Posiadają Państwo 18-letnią historię. Jakie wydarzenie było przełomowym momentem?

Zawsze byliśmy otwarci na nowe doświadczenia, dlatego oferta naszej firmy stale się poszerzała. Myślę jednak, że przełomowym momentem było uzyskanie wyłącznego przedstawicielstwa na Polskę firmy Kannegiesser z Niemiec w roku 2010. Dzięki tej współpracy, zostaliśmy partnerami największych w Polsce i na Świecie pralni tunelowych – czyli pralni o największych wydajnościach obsługujących szpitale i duże hotele. Jest to niezwykle wymagająca i odpowiedzialna praca, polegająca na projektowaniu, wyposażaniu, a następnie utrzymaniu w ruchu tych dużych zakładów. Jest to również duży prestiż dla naszej firmy i niezwykła rekomendacja, która ma pozytywny wpływ na całokształt naszej działalności.

Jeden z naszych użytkowników ciekaw jest, czy pracownicy mogą liczyć na rozwój, awans?

Zapewniamy naszym pracownikom szkolenia tematyczne, dostosowane do danego stanowiska pracy. Osoby pracujące w dziale handlowym i technicznym często biorą udział w szkoleniach zagranicznych u naszych dostawców w Czechach, Włoszech, Belgii, Hiszpanii i w Niemczech.

Czego mogę Państwu życzyć?

W ciągu ostatnich lat firma znacznie się rozwinęła. Poszerzyliśmy naszą ofertę o pralnie samoobsługowe Speed Queen, innowacyjny system prania wodnego Soft Wash oraz technologie Christeyns, więc życzylibyśmy sobie dalszych owocnych lat takiego rozwoju, a przede wszystkim wciąż tak dobranego zespołu, ponieważ to dzięki pracownikom i ich zaangażowaniu firma stale się rozwija.