Miniaturka
Jacek Kędzierski
Xerox Polska
W Xerox pracuje od stycznia 2015 roku. Zajmuje się rekrutacją pracowników na stanowiska księgowe i związane z obsługą klienta. W przeszłości pracował w agencji zatrudnienia. Jest magistrem prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Na tej samej uczelni kończy obecnie studia doktoranckie.

Xerox Polska

Od ponad pół wieku Xerox jest liderem w zakresie technik i usług przeznaczonych do obsługi dokumentów. Aktywnie korzystamy z tego dziedzictwa innowacji. Dzięki przejęciu Affiliated Computer Services (ACS) jesteśmy teraz światowym liderem w dziedzinie procesów biznesowych i zarządzania dokumentami oraz oferujemy szeroki wachlarz globalnych usług, od centrów obsługi klienta po zarządzanie świadczeniami pracowniczymi. Nowy Xerox jest zaangażowany w innowacje, usługi i umożliwianie klientom skupienia się na najważniejszej kwestii- na prawdziwym biznesie.

Czym zajmuje się Xerox?

Świadczymy usługi z zakresu księgowości, obsługi klienta oraz HRO.

Jak wygląda struktura firmy Xerox?

W Polsce mamy trzy oddziały: w Warszawie, Krakowie oraz Łodzi. Jako rekruter jestem odpowiedzialny za poszukiwanie pracowników przede wszystkim do naszego łódzkiego biura. W Łodzi jesteśmy obecni od 2008 roku. Zatrudniamy około 200 pracowników przy około pięciu projektach.

Jacy to pracownicy? Na jakie stanowiska zatrudniacie?

Najczęściej poszukujemy osób na stanowiska operacyjne, czyli takich którzy będą pracowali w działach: księgowości, obsługi klienta bądź HRO. Głównie są to osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy i znają języki obce oraz chcą rozwijać się w wymienionych branżach.

Czego, oprócz znajomości języka obcego, oczekujecie od kandydatów do pracy?

Wymagamy przede wszystkim znajomości języków obcych, czyli angielskiego i drugiego języka europejskiego. W zależności od tego, jaki projekt realizujemy, może to być język niemiecki, francuski, hiszpański czy niderlandzki itp. Mile widziane jest, jeśli pracownicy mają doświadczenie w pracy biurowej, np. w postaci odbytych praktyk lub stażu. Ponadto wymagamy znajomości aplikacji MS Excel przynajmniej w stopniu podstawowym.

Konieczne jest wykształcenie ekonomiczno-finansowe, czy tak zwani humaniści również mają szansę dostać u was pracę?

Jeśli pracownik posiada wykształcenie ekonomiczno-finansowe, to na pewno jest to dla nas plus. Bardzo często jednak rekrutujemy również absolwentów różnego rodzaju filologii, a także innych kierunków.

Skoro wiemy już czego oczekujecie od kandydatów do pracy, to możemy przystąpić do procesu rekrutacji. Proszę zdradzić, w jaki sposób można się do was zgłosić?

Nasze oferty pracy dostępne są przede wszystkim na stronie internetowej http://www.xerox.jobs. Poza tym jesteśmy obecni na największych portalach z ogłoszeniami o pracę. Staramy się również na bieżąco uczestniczyć w targach pracy, współpracujemy z biurami karier i innymi jednostkami uniwersyteckimi. Kandydaci mogą też aplikować bezpośrednio na adres recruitment.poland@xerox.com Zdarza się też, że przyszli pracownicy przychodzą do nas osobiście, żeby złożyć CV oraz list motywacyjny.

No dobrze. Jesteście w posiadaniu dokumentów aplikacyjnych kandydata, który was zainteresował. I co dalej? Jak przebiega proces rekrutacji?

Postępowanie jest trzystopniowe. Pierwszy etap to kontakt z rekruterem, czyli ze mną.

Na czym polega ten etap?

Jest to kilkunastominusotwa rozmowa telefoniczna z Kandydatem. Celem rozmowy jest zbadanie motywacji, omówienie doświadczenia zawodowego oraz zweryfikowanie znajomości języka angielskiego. Informacja z tej rozmowy przekazywana jest do przełożonego departamentu, który poszukuje pracownika.

Domyślam się, że po akceptacji tej osoby następuje etap drugi.

Zgadza się. Polega on na telefonicznej weryfikacji znajomości drugiego języka obcego. W przypadku oceny pozytywnej dochodzi do ostatniego etapu, którym jest spotkanie z bezpośrednim przełożonym. Trwa ono około półtorej godziny i wiąże się z całościową oceną kandydata. Wtedy też przeprowadzany jest test na komputerze, który sprawdza znajomość aplikacji środowiska Windows. Po tym etapie kandydat czeka j tylko na odpowiedź przełożonego.

Jak przekona pan jeszcze niezdecydowanych, że warto mieć takiego pracodawcę jak Xerox?

Jesteśmy firmą, która inwestuje w swoich pracowników. Oferujemy im pełen pakiet szkoleń, który wiąże się z obsługą aplikacji specjalistycznych, szkoleniami teoretycznymi, dotyczącymi umiejętności miękkich i twardych. Nasi pracownicy mogą również po godzinach pracy korzystać z zajęć językowych. Po drugie, mamy konkurencyjne warunki zatrudnienia w porównaniu z innymi firmami, które działają w tym samym sektorze na łódzkim rynku – między innymi oferujemy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony już po okresie próbnym. Poza tym staramy się zaprezentować naszym pracownikom możliwe ścieżki rozwoju. W przypadku rekrutacji na wyższe stanowiska, zawsze poszukujemy pracowników wewnątrz firmy, dopiero później decydujemy się na poszukiwanie kandydatów na zewnątrz firmy. Dodam jeszcze, że nasi pracownicy, oprócz realizowania codziennych zadań operacyjnych, mogą się także angażować w dodatkowe aktywności w ramach zespołu marketingowego, szkoleniowego i socjalnego.

Pracownicy na pewno zwracają uwagę na możliwości rozwoju, jakie stwarza im dana firma, ale również na jej ofertę socjalną.

Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego nasi pracownicy mają bezpłatny dostęp do bogatego pakietu benefitów: karty sportowej, prywatnej opieki medycznej oraz ubezpieczenia na życie.. Poza tym mamy jeszcze inne benefity takie jak bony świąteczne, bilety do kina, zniżki do teatru czy restauracji. Kilka razy w roku organizujemy wyjścia firmowe na koszt pracodawcy. Do tego mamy dwie coroczne imprezy całej firmy (świąteczna i wiosenno-letnią), organizujemy także spotkanie dla rodzin z okazji dzień dziecka.

Dla pracowników liczy się również atmosfera panująca w miejscu pracy.

Myślę, że na tym polu również mamy czym się pochwalić. W naszej firmie panuje bardzo dobra atmosfera. Co prawda jesteśmy częścią międzynarodowej korporacji, ale pracujemy w stosunkowo niewielkim zespole, więc pracownicy z różnych działów dobrze się znają, co pozwala nam utrzymać przyjazną atmosferę.

Na koniec chciałem zapytać jeszcze o studentów, bo wiem, że oferujecie im praktyki i staże. Proszę powiedzieć, w jaki sposób można wziąć w nich udział?

Od kilku lat współpracujemy z projektem „Młodzi w Łodzi”, więc studenci są u nas bardzo mile widziani. Na podstawie badań w każdym departamencie sprawdzam bieżące potrzeby dotyczące potrzebnych praktykantów oraz stażystów i wtedy przyjmujemy takie osoby. Można się do nas zgłaszać również samodzielnie. Na podstawie przesłanego CV, staramy się dopasować osobę do danego departamentu i zorganizować spotkanie z przełożonym, aby omówić szczegóły współpracy.

Dlaczego warto skorzystać z oferty waszych praktyk?

Uczestnictwo w praktykach to możliwość nabycia nowej wiedzy i zyskania cennych umiejętności. Bardzo często po zakończonych praktykach proponowaliśmy dalszą współpracę w oparciu o umowę o pracę i pracownik pozostawał w struktrach firmy. Dodatkowo nasze praktyki są płatne. Staramy się także dopasować je do planu zajęć studenta.

Dziękuję za rozmowę.