ENEL-MED

Wywiadu udzieliła:
Alina Smolarek
Dyrektor Personalny ENEL-MED
Alina Smolarek od 2008 roku pełni funkcję Dyrektora HR w Centrum Medycznym ENEL-MED. Odpowiada za realizację strategii personalnej w firmie, funkcjonowanie systemu zarządzania zasobami ludzkimi firmy oraz podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących pracowników i rozwoju organizacji. Doświadczenie zdobywała m.in. w należącej do międzynarodowej Grupy Aviva, firmy ubezpieczeniowej Commercial Union Polska, gdzie w latach 2006-2008 sprawowała funkcję Menedżera ds. Efektywności i Rozwoju Zasobów Ludzkich. W latach 1999-2006 pracowała w firmie Netia SA, gdzie odpowiadała za szerokorozumiane sprawy personalne, jako HR Biznes Partner dla Grupy Komercyjnej (Sprzedaż, Marketing i Obsługa Klienta). Alina Smolarek jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim.
ENEL-MED
Branże:
  • Farmacja - Lekarz - Badania
  • Służba Zdrowia
O firmie:
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. to polska firma rodzinna, oferująca pełną obsługę medyczną. ENEL-MED opiekuje się pacjentem od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację. Na ogólnopolską sieć medyczną ENEL-MED składają się dwa szpitale zlokalizowane w Warszawie: Szpital Zacisze oraz Szpital Centrum, wieloprofilowe oddziały własne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu oraz sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych, a także ponad 1300 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Od 2014 roku w ramach sieci funkcjonuje również Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL. ENEL-MED zatrudnia wybitnych lekarzy w prawie 60 specjalnościach. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje m.in. badania laboratoryjne oraz szeroki zakres badań diagnostycznych takich jak USG, EKG, RTG, tomografia czy rezonans magnetyczny. ENEL-MED świadczy też usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Spółka od 2011 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Centrum Medyczne ENEL-MED posiada certyfikat ISO 9001.
Jaki był kluczowy moment w firmie i kiedy nastąpił?
ENEL-MED jest dynamicznie rozwijającą się organizacją. Nasz biznes rośnie niezwykle szybko, zarówno w kontekście udziału w rynku, ilości placówek czy też ilości zatrudnionych pracowników. Trudno więc określić jeden taki moment. Z pewnością istotnym punktem była data wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jakie są topowe produkty, usługi Państwa firmy?
Jesteśmy firmą, która podchodzi do leczenia pacjentów bardzo holistycznie. Oferujemy bogaty zakres usług medycznych, od konsultacji lekarskich, przez wysokospecjalistyczną diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację. W naszych centrach medycznych można skorzystać również z bogatej gamy usług stomatologicznych. Mamy także Klinikę Medycyny Estetycznej ESTELL oraz centrum psychologiczne, a niebawem rozszerzymy swoje kompetencje także w zakresie medycyny sportowej. Naszą przewagą jest jakość obsługi pacjenta. Jesteśmy przekonani, że pacjent powinien otrzymać doskonałej jakości usługę medyczną, zrealizowaną w przyjaznej atmosferze.

Ile rekrutacji przeprowadzacie w ciągu roku?
Specyfika naszej branży powoduje, że permanentnie poszukujemy nowych osób do pracy. Ten rok jest dla nas niezwykle pracowity pod kątem rekrutacji, gdyż otwieramy nowe centra medyczne, m.in. w czerwcu otworzyliśmy kolejną placówkę we Wrocławiu, a od lipca jesteśmy obecni w Katowicach. W ciągu siedmiu miesięcy otworzyliśmy około 550 wakatów, zarówno na stanowiska medyczne, jak i biznesowe.

Pracowników na jakie stanowiska zatrudniacie najczęściej?
Najczęściej zatrudniamy lekarzy oraz specjalistów z obszaru obsługi klienta, pracujących w naszym Call Center oraz centrach medycznych. Poszukujemy również doświadczonych menedżerów ds. kluczowych klientów.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?
Komunikację z kandydatami prowadzimy przede wszystkim za pomocą portali rekrutacyjnych. Ważnym elementem jest też publikowanie ogłoszeń na naszej stronie www. Jesteśmy obecni również w medycznych portalach branżowych. W procesie rekrutacyjnym stosujemy różnorodne narzędzia, które wspierają podjęcie decyzji rekrutacyjnej. Nasi przyszli pracownicy muszą liczyć się z tym, że podczas rekrutacji często czekają ich dwa spotkania, mogą zostać poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy psychometrycznych lub przygotowanie „próbki pracy”. Może się też zdarzyć, że zostaną poproszeni o wzięcie udziału w „Centrum Oceny – Assessment Center”.

Czy firma zatrudnia praktykantów, stażystów?
Specyfika naszych usług niestety nie pozwala na zatrudnianie dużej ilości praktykantów czy też stażystów. Jednak w miarę możliwości, staramy się stwarzać taką szansę młodym ludziom. Obecnie mamy praktykantów m.in. w działach IT i marketingu.

Jaka jest misja firmy?
Naszą misją jest polepszanie stanu zdrowia i komfortu życia pacjentów. Chcemy to realizować poprzez rozwój systemu kompleksowej opieki medycznej, współpracę między publicznym i prywatnym sektorem ochrony zdrowia oraz upowszechnianie profilaktyki zdrowotnej.

Jakie są silne strony firmy, dzięki którym jest ona konkurencyjna na rynku?
Naszą mocną stroną jest atmosfera pracy oraz otwarte i partnerskie relacje z pracownikami. Jesteśmy wymagający, rozliczamy z efektów, ale jednocześnie tworzymy przyjazne środowisko pracy. Pracownicy mają tu szansę na rozwój oraz zbieranie ciekawych doświadczeń. W firmie pracuje sporo osób, które w drodze awansu wewnętrznego, objęły wysokie, kierownicze stanowiska. Oferujemy dobre warunki pracy, nasze biura oraz centra medyczne są nowoczesne, wyposażone, w najwyższej jakości sprzęt medyczny. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia strony internetowej, gdzie można obejrzeć nasze wizualizacje lub do odwiedzenia placówek ENEL-MED „na żywo”.

Czy firma przeprowadza okresowe oceny pracownicze?
Oczywiście. Oceniamy realizację celów, zadań, projektów. Naszą ocenę roczną nazwaliśmy zarządzaniem efektywnością. Jest oparta na filozofii zarządzania przez cele.

W jaki sposób motywujecie pracowników do pracy?
To jest bardzo dobre pytanie. Jesteśmy przekonani, że motywacja jest czymś wewnętrznym. Zatem my, jako pracodawca, chcemy tworzyć takie środowisko pracy, które sprzyja utrzymywaniu tej motywacji wewnętrznej. Zależy nam, aby nasi pracownicy funkcjonowali w organizacji, która sprawnie działa i szybko usuwa bariery w efektywności. W organizacji, która dobrze się komunikuje i dba, aby pracownicy mieli wszelkie, niezbędne do pracy informacje. O klimacie pracy już mówiłam przy okazji poprzednich pytań, zatem tutaj opowiem jeszcze o działaniach stricte „motywacyjnych”. Nagradzamy najlepszych. W ENEL-MED funkcjonują dwa prestiżowe programy pracownicze: jeden stworzony z myślą o ludziach pracujących z pacjentem, drugi dla osób funkcjonujących w obszarze sprzedaży. Najlepszych pracowników wyróżniamy na forum, przyznajemy im nagrody rzeczowe, organizujemy spotkania integracyjne oraz wyjazdy w ciekawe miejsca (w ubiegłym roku był to Dubaj, w roku poprzednim Madryt). Dbamy o to, by nasz system wynagradzania był rynkowy i motywujący. Dodam na koniec, że jesteśmy uważni, jeśli chodzi o dobór kadry zarządzającej. Chcemy, aby nasi liderzy potrafili budować zmotywowane zespoły, w których pracują uśmiechnięci ludzie. I często dziękujemy im za wykonanie dobrej roboty!

Dziękujemy za rozmowę.