logo PGB Human Resources Sp. z o.o.

PGB Human Resources Sp. z o.o.

Poznań

Celem naszej firmy na najbliższy czas to nadal praca nad rozwojem oddziałów a także rozbudowujemy w naszej firmie dział szkoleń i Executive Search.
Wywiadu udzieliła:
Patrycja Radolak Koordynator zespołu rekrutacyjnego PGB Human Resources Sp. z o.o.
 7 lat doświadczenia na stanowisku Koordynator ds. Rekrutacji Stałych. 2 lata doświadczenia jako Trener wewnętrzny firmy PGB Human Resources. W PGB Human Resources od 2009 roku.

Jakie były początki firmy?
Firma PGB Human Resources funkcjonuje od 10 lat a roku. W 2013 do spółki dołączyli niemieccy partnerzy i firma stała się w 50% przedsiębiorstwem polsko-niemieckim.

Jaki był kluczowy moment firmy i kiedy nastąpił?
Z mojego punktu widzenia kluczowym momentem dla firmy był rozwój Oddziałów, dzięki którym mieliśmy możliwość spotkań z klientami w stolicach największych województw. Kolejny klucz do sukcesu to współpraca z partnerem niemieckim dzięki czemu otworzono nam wiele możliwości na rekrutacje zagraniczne, nowe narzędzia rekrutacyjne, dostęp do zagranicznych portali pracy, większy dostęp do kandydatów niemieckojęzycznych. A co najważniejsze możliwość pozyskiwania klientów z kapitałem zagranicznym.

Jakie są cele firmy na najbliższy czas?
Celem naszej firmy na najbliższy czas to nadal praca nad rozwojem oddziałów, a także rozbudowujemy w naszej firmie dział szkoleń i Executive Search.

Jak budujecie wizerunek firmy w Internecie?
Współpracujemy z największymi portalami HR w Polsce. Cały czas rozwijamy naszą stronę internetową; promujemy naszą firmę na różnych portalach społecznościowych poprzez podejmowanie dyskusji w obszarze branży HR.

Jakie są topowe produkty, usługi Państwa firmy?
  • rekrutacja pracowników na stałe – stanowiska wyższego i niższego szczebla
  • audyt personalny
  • szkolenia
  • prowadzimy testy psychologicznei Assessment Center

Na jakie stanowiska najczęściej poszukują Państwo pracowników?
Stanowiska techniczne tj. inżynier procesu, konstruktor, projektanci, zaraz za tym stanowiska finansowe - analitycy finansowi, księgowi. Sporą część naszych klientów stanowią firmy szukające pracowników w obszarze sprzedaży.

Czy firma zatrudnia studentów umożliwiając im start w karierze?
Ze względu na dogodną lokalizację naszych Oddziałów, studenci mają do nas po drodze idąc na Uczelnie. Czego przykładem jest chociażby umiejscowienie naszej siedziby (blisko Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu). Naszym stażystom, studentom umożliwiamy start w ich przyszłej karierze zawodowej poprzez:
  • udział w warsztatach szkoleniowych
  • udział w szkoleniach prowadzonych przez trenerów zewnętrznych firmy
  • pracę z systemem CRM
  • możliwość konwersacji w języku obcym z klientami zagranicznymi  firmy PGB
  • udział w spotkaniach z klientami PGB
  • udział w projektach rekrutacyjnych firmy PGB

Dzięki wypracowanym programom wdrożeniowym opartym na realizacji celów, rozmowach oceniających, każdy pracownik PGB ma możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń w obszarze HR.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?
  • Head-hunting
  • Networking
  • Ogłoszenia
  • Portale pracy zrzeszające docelową grupę kandydatów z różnych branż
  • Portale branżowe
  • Targi pracy

Czy w firmie są przeprowadzane okresowe oceny pracownicze?
Tak, każdy koordynator prowadzi rozmowy oceniające w swoich zespołach.

Jak często są przeprowadzane szkolenia w firmie i jakich obszarów dotyczą?
W firmie PGB mamy podzielone szkolenia ze względu na doświadczenie pracowników. Jeśli chodzi o nowych pracowników to stosujemy taktykę szkoleń adaptacyjnych. W zależności od potrzeb każdego z zespołów specjalizacyjnych realizujemy również program coachingowy, który polega na pracy indywidualnej pracownik – coach PGB.

Jakie cechy charakteru powinna mieć osoba ubiegająca się o pracę w Państwa firmie?
Ze względu na to, iż jesteśmy firmą, która w dużej mierze zajmuje się również pozyskiwaniem klientów szukamy osób komunikatywnych, kreatywnych, upartych w dążeniu do realizacji zamierzonych celów i przede wszystkim osób, które wierzą w siebie, w swój potencjał, którzy chcą się rozwijać.

W jaki sposób motywujecie Państwo pracowników? - systemy pozapłacowe
Podam kilka przykładów motywacji pracowników: Konkursy, imprezy integracyjne, elastyczny wybór narzędzi pracy, elastyczne godziny pracy, programy szkoleniowe, udział w ciekawych projektach rekrutacyjnych, możliwości awansu, nauka języków obcych.

Jak przebiega u Państwa proces rekrutacji?
W zależności od potrzeb klienta projektujemy narzędzia rekrutacyjne. Część prowadzonych przez nas rekrutacji to procesy tajne, w których dobór narzędzi jest uzgadniany indywidualnie z klientem.

Jakie są główne zagrożenia dla Państwa branży?
Myślę, że jak w każdej branży zmieniająca się dynamicznie gospodarka w całej Europie, załamanie się struktur gospodarczych, kryzysy mogą spowodować spadek zapotrzebowania na kadrę pracowniczą. Z mojego punktu widzenia to jest główne zagrożenie dla naszej branży.

Czego należy życzyć na najbliższy okres?
Ciekawych procesów rekrutacyjnych i jeszcze większej ilości zadowolonych klientów!

Dziękujemy za rozmowę.