Eden Springs Sp. z o.o.

Dąbrowa Górnicza

Wywiadu udzieliła:
Anna Kowalczyk
Od maja 2015r. Dyrektor Personalny Eden Springs Sp. z o.o.
W HR pracuje od wielu lat, kształtując i realizując politykę personalną w międzynarodowych organizacjach. Z wykształcenia socjolog. Ukończyła także Podyplomowe Studia Zarządzania Pracą w SGH oraz jest certyfikowanym Coach'em ICC. W Edenie odpowiada za przekładania strategii biznesowej na konkretne rozwiązania w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi oraz funkcjonowanie spółki zgodnie z przepisami regulującymi sprawy pracownicze.
Eden Springs Sp. z o.o.
Liczba pracowników: 500
Rok założenia: 1997
Adres:
ul. Perla 10
41-300 Dąbrowa Górnicza

Eden Springs można chyba bez wahania okreslić jako polskich pionierów w produkcji i dostawach wody źródlanej?

Zdecydowanie tak. Firma powstała w 1997 roku i była jedną z pierwszych specjalizujących się w tej dziedzinie. Korzystamy z polskich źródeł wyselekcjonowanych pod względem zawartości minerałów. Jako nieliczna firma dostarczamy wodę w całej Polsce.

Kim są Wasi odbiorcy?

Obsługujemy ponad 60.000 firm dostarczając rocznie ponad 140 mln litrów wody Eden. Naszymi klientami są zarówno klienci indywidualni, małe i średnie firmy, jak i największe korporacje oraz instytucje publiczne w Polsce..

Woda to w Waszym przypadku podstawa działalności, ale nie ograniczacie się tylko do niej?

Od prawie 20 lat dostarczamy wodę źródlaną Eden w 19-to litrowych butlach zwrotnych. Kilka lat temu zainwestowaliśmy jednak także w segment dzierżawy i leasingu ekspresów i dostaw kawy do firm. Jesteśmy partnerem Saeco oraz wyłącznym dystrybutorem profesjonalnych ekspresów na kapsułki Lavazza Blue. Obserwujemy trendy rynkowe i potrzeby konsumentów. Z tego powodu posiadamy również w ofercie dystrybutory filtrujące wodę wodociągową – Eden Unlimited oraz dostawy wody źródlanej do domów Eden MySpring w butlach o pojemności 11l.

Prowadzicie własnego bloga. Co tam można przeczytać?

Produkty oferowane przez Eden w znacznym stopniu wpływają na komfort pracy i zadowolenie pracowników. Dzięki nam pracodawca może zadbać o lepsze samopoczucie i energię oraz dobre relacje w pracy. Na naszym blogu "Eden - Przyjemniej w pracy" poruszamy tematy w szerszym kontekście. Chcemy promować wśród pracodawców dbanie o komfort pracy, również psychiczny, lepszą motywację pracowników i zapewnienie im odpowiednich warunków. Badania niezależnych firm pokazują iż dobre samopoczucie i motywacja pracowników wpływa pozytywnie na lojalność i dochodowość klientów przez co na zyskowność ich pracodawcy.

Przeglądając ten blog doszedłem do wniosku, że H2O dla Was to prawdziwa pasja?

Dobrze powiedziane. Dzielimy się również naszą miłością do włoskiej kawy, a także ciekawostkami na temat wody. Oprócz inspiracji i porad ekspertów, odwiedzający znajdą bezpłatne e-booki z przepisami, poradnik biegacza i wywiady z przedstawicielami biznesu.

Ile osób pracuje na sukces marki Eden Springs?

Eden w Polsce zatrudnia 500 pracowników, spośród których Sprzedawcy - Kierowcy to grupa licząca ok. 160 osób. Do tego mamy struktury sprzedaży, produkcji, wsparcia dystrybucji, logistyki i zakupów oraz finansów, a także HR. Warto podkreślić, że dysponujemy dwiema własnymi rozlewniami.

Przez tyle lat funkcjonowania marka Eden dorobiła się wysokiej rozpoznawalności wśród klientów. To jednak z pewnością nie powoduje, że osiadacie na laurach?

Nie ma o tym mowy. Według badań z 2015 roku Eden Springs to najlepiej rozpoznawalny dostawca wody do firm. Komunikujemy się z klientami głównie poprzez nowoczesne kanały jak Internet i media społecznościowe. Staramy się uczestniczyć i wspierać również wydarzenia, które promują biznes w Polsce. Posłużę się tu przykładem. Zostaliśmy partnerem wspierającym ranking Gazele Biznesu 2015. Podczas uroczystych gal w dwunastu miastach serwowaliśmy kawę w "EDEN Coffee Corners".

Silna pozycja na rynku sprzyja rekrutacji nowych pracowników?

Tak właśnie jest. Od niedawna nowym właścicielem Edenu jest amerykańska firma Cott Corporation, będąca liderem w branży napojów. Fakt ten daje gwarancję stabilnego zatrudnienia u czołowego gracza na rynku oraz możliwości rozwoju osobistego w strukturach o wysokich standardach pracy.

Jakie możliwości dajecie ludziom związanym z Eden Springs?

Poza atrybutami podobnymi do tych, które posiadają inne spółki na rynku, Eden daje szansę pracy w unikatowej organizacji, która łączy dobre praktyki korporacji z duchem przedsiębiorczości. To dla wielu osób poszukujących uporządkowanej, ale zarazem dynamicznej i elastycznej organizacji, stanowi motywację do ubiegania się o pracę w naszej firmie.

Regularnie współpracujecie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na czym ona polega?

Jednym z filarów polityki odpowiedzialności społecznej Eden jest dbanie o lokalne społeczności i zapewnienie odpowiedniej jakości życia dzieciom. W 2013 roku zdecydowaliśmy się na współpracę z największą organizacją charytatywną wspierającą właśnie najmłodszych. Jesteśmy głównym sponsorem programu "Policz się z cukrzycą". Wspieramy również bieg, który co roku odbywa się w dniu finału przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie i innych miastach Polski, gromadząc ponad 5.000 biegaczy. Więcej na temat naszej współpracy znajdziecie Państwo na www.eden.pl/wosp

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do Waszego zespołu to jak może to osiągnąć?

Najczęściej poszukujemy osoby związane ze sprzedażą, ponieważ z jednej strony rozbudowujemy siły handlowe, a z drugiej, w sposób ciągły weryfikujemy wyniki. Jeśli jest to konieczne podejmujemy decyzje o zmianach personalnych. Dodatkowo, realizujemy wiele procesów na stanowisko Sprzedawca - Kierowca, w różnych lokalizacjach w Polsce. To jest kluczowy dział w naszej firmie, zapewniający dostawy wody i innych produktów do naszych klientów. Pełna obsada w każdym oddziale i na każdej trasie jest niezbędna, by nasz biznes prawidłowo funkcjonował. Osoby zainteresowane mogą w każdej chwili przesłać swoje CV oraz list motywacyjny na adres rekrutacja@pl.edensprings.com. Każda aplikacja jest przez nas analizowana pod kątem aktualnych i przyszłych procesów rekrutacyjnych.

Na czym polega selekcja przyszłych pracowników?

W naszej firmie obowiązują ściśle określone standardy w obszarze rekrutacji i selekcji kandydatów na wszystkie stanowiska. Zazwyczaj wykorzystujemy różne kanały docierania do potencjalnych kandydatów takie jak portale ogłoszeniowe, współpraca z profesjonalnymi agencjami, ale też ogłoszenia na naszych samochodach czy wewnętrzny program poleceń kandydatów. Selekcja opiera się na bezpośrednio prowadzonych wywiadach oraz, w wielu przypadkach, sprawdzaniu referencji, celem potwierdzenia tego, co deklaruje kandydat z relacjami osób, które z nim pracowały.

Jak wygląda system wynagrodzeń?

Na wszystkich stanowiskach, gdzie możliwe jest zwymiarowanie efektów pracy, poza wynagrodzeniem podstawowym, pracownicy objęci są system premiowym. W tym przypadku wysokość wynagrodzenia wprost wynika z osiąganych rezultatów. Taki system jest sprawiedliwy, wspiera zaangażowanie i pozwala realnie wpływać na wartość otrzymywanego wynagrodzenia.

Motywację do pracy dają tylko zarobki?

Poza wspomnianymi finansowymi systemami motywacyjnymi, oferujemy pracownikom pakiet benefitów. Jest to opieka medyczna dla pracownika i członków rodziny. Dodatkowo mamy pakiet wodny oznaczający trzy butle wody źródlanej gratis w miesiącu. Mamy również preferencyjne warunki ubezpieczenia i możliwość skorzystania z bardzo ostatnio popularnego pakietu Multisport.

Wiem, że macie także specjalną ofertę dla Sprzedawców - Kierowców.

Zgadza się. Raz na dwa lata oferujemy im dodatkowy, pięciodniowy płatny urlop rehabilitacyjny. W przypadku tej grupy zawodowej, wykonującej ciężką pracę fizyczną, jest to czas pozwalający na odpoczynek i regenerację organizmu.