logo Ochnik Sp z o. o.

Ochnik Sp z o. o.

Garwolin

Wywiadu udzielili:
Pracownicy   Ochnik Sp z o. o.
Dziś Państwa produkty znają niemal wszyscy Polacy. Jak to się zaczęło?
Wszystko zaczęło się od zaprojektowania, uszycia oraz sprzedania jednego egzemplarza kurtki. Bracia Ochnik, wzorując się na światowych markach, postawili sobie za cel stworzenie wyjątkowej, rodzinnej firmy, która zdobędzie uznanie dzięki najwyższej jakości swoich wyrobów. I tak w 1989 roku powstała marka OCHNIK. Obecnie jest to czołowa polska marka, specjalizująca się w projektowaniu i sprzedaży odzieży skórzanej oraz dodatków. Produkty OCHNIK są modne, wyjątkowe, tworzone z myślą o ludziach ceniących jakość i styl. Swymi kolekcjami OCHNIK udowadnia, że skóra daje nieograniczone możliwości kreacji i stylizacji, a jedyną barierę stanowią granice ludzkiej wyobraźni. W ostatnim czasie w ofercie marki pojawiły się obuwie i odzież tekstylna.

Jaki był kluczowy dla firmy moment?
Kamieni milowych w naszej historii było wiele. Z pewnością jednym z punktów zwrotnych, który ukierunkował dalszy rozwój firmy, było otwarcie pierwszego salonu firmowego OCHNIK w Galerii Łódzkiej w 2004 r.

OCHNIK to firma z misją?
Jesteśmy polską firmą oferującą ekskluzywną odzież i galanterię skórzaną oraz dodatki. Naszym celem jest dostarczanie produktów z najwyższej jakości surowca. Tworzymy markę modną, nowoczesną i rozpoznawalną. Produkty OCHNIK są sprzedawane w profesjonalny sposób, w przyjaznej atmosferze, z myślą o ludziach ceniących jakość i styl. Naszymi największymi wartościami są uczciwość, dbałość o ludzi i społeczna odpowiedzialność. Przykładamy najwyższą wagę do wspierania tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Czy angażują się Państwo w działania prospołeczne?
OCHNIK bardzo chętnie angażuje się w działalność z zakresu CSR. Regularnie wspieramy dwie organizacje społeczne: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Miętnem oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie. TPD prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a SPD pomaga dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Wspieramy także wiele innych inicjatyw charytatywnych.

Co można uznać za dotychczasowy sukces firmy?
Sukcesem firmy jest niewątpliwie niesłabnące zainteresowanie marką oraz zaufanie stałych klientów, których grono systematycznie się powiększa. Ogromnym osiągnięciem jest również zajęcie pierwszego miejsca w rankingu „Najlepsze Miejsca Pracy 2015” tworzonym w oparciu o badanie prowadzone wśród pracowników firmy przez niezależny Instytut Great Place to Work®.

Pezejdźmy do pytań związanych z pracą w Państwa firmie. Czego poszukujecie u potencjalnych pracowników?
Chcemy, aby pracownicy tworzący nasz zespół byli ludźmi którzy poza jak najlepszym wykonywaniem zadań i obowiązków wynikających z ich karty stanowiskowej zachowywali też normy etyczne i wartości, jakimi kieruje się firma.

Jakie zasady przyświecają firmie, pracownikom?
  • uczciwość
  • otwartość na zmiany
  • oszczędność
  • szacunek
  • wysoka jakość obsługi klienta
Na jakie stanowiska rekrutują Państwo najczęściej?
Najczęściej poszukujemy pracowników na stanowisko Doradcy Klienta. Kierownicy Salonów zazwyczaj wybierani są poprzez awanse wewnętrzne spośród osób pracujących w salonach. Wraz z rozwojem firmy szukamy także pracowników Centrali.

Jakie zadania czekają na nowych pracowników?
Główne zadania naszych pracowników to:
  • realizacja planów sprzedażowych
  • profesjonalna obsługa klienta
  • dbanie o atmosferę w salonie firmowym
  • dbanie o wizerunek salonu i firmy
Czy firma zatrudnia studentów?
Firma OCHNIK bardzo chętnie zatrudnia studentów – głównie do pracy w weekendy. Bardzo często zdarza się, że takie osoby po zakończeniu studiów zostają zatrudnione w firmie na stałe.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?
Ogłoszenia o pracę najczęściej wystawiane są na portalach pracy. Rekrutacje prowadzą Kierownicy Regionalni wraz z Kierownikami Salonów.

Jak często są przeprowadzane szkolenia w firmie i jakich obszarów dotyczą?
W firmie OCHNIK mamy bardzo rozbudowaną ścieżkę szkoleniową. Na początku pracy każdy Doradca Klienta przechodzi Szkolenie Sprzedażowe I stopnia. Nowi Dekoratorzy mają również szkolenie z zakresu Visual Merchandisingu. Dodatkowo corocznie, w okresie wakacyjnym, organizowane są szkolenia prowadzone przez naszych trenerów zewnętrznych.

Jakie są dodatkowe formy motywowania pracowników?
Pracownicy OCHNIK mogą skorzystać z dofinansowania do prywatnej opieki medycznej oraz kart Multisport. Firma organizuje także liczne konkursy pracownicze, firmowe wycieczki krajoznawcze oraz imprezy integracyjne, np. piknik rodzinny.

Kadra zarządzająca jest rozbudowana?
W naszej firmie jest dwóch Członków Zarządu, a Kadra Managerska liczy blisko 15 osób. Każdym salonem zarządza Kierownik lub Manager Salonu. To nie dużo biorąc pod uwagę, że na koniec czerwca 2015 r. firma OCHNIK zatrudniała 424 osoby w całej Polsce.

Jak często i czy w ogóle odbywają się imprezy integracyjne?
W firmie OCHNIK często organizowane są różne wydarzenia służące integracji pracowników, m.in. doroczne spotkanie Kierowników Salonów, piknik rodzinny czy spotkanie opłatkowe. We wspólnym gronie obchodzimy także imieniny pracowników.

Dziękujemy za rozmowę.