logo Sii Sp. z o.o.

Sii Sp. z o.o.

Wywiadu udzieliła:
Sylwia Majdak
Specjalista ds. Rekrutacji i HR Sii Sp. z o.o.
Absolwentka socjologii oraz zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z Sii związana od 2015 roku. Obecnie zajmuje stanowisko Specjalisty ds. Rekrutacji i HR i odpowiada za takie działania jak rekrutacja inżynierów IT, oceny okresowe pracowników czy organizacja szkoleń z obszaru IT. Tymczasowo pełni obowiązki Kierownika Działu Rekrutacji i HR w Warszawie.
Sii Sp. z o.o.
Liczba pracowników: 2500
Rok założenia: 2006
Branże:
  • Programowanie - E-commerce

Sii jest liderem usług IT i inżynierii w Polsce. Jak Państwo do tego doszli?

Sukces osiągnęliśmy przede wszystkim odwagą i determinacją z jaką pochodzący z Francji Prezes Sii – Gregorie Nitot, wszedł na polski rynek oraz ciężką pracą wszystkich pracowników. Nasi pracownicy na co dzień angażują się i oddają z pasją swoim obowiązkom. To właśnie wszyscy nasi Power People tworzą wspólnie niepowtarzalną kulturę organizacyjną, wychodzą z wieloma inicjatywami i z entuzjazmem podchodzą do ich realizacji. To co cechuje naszych pracowników, to między innymi ambicja i chęć dążenia do nieustannego udoskonalania siebie, co wpływa tym samym na ulepszenie działań i procesów zachodzących w firmie. Jednym z celów naszej firmy jest ciągłe wyprzedzanie konkurencji (co wychodzi nam skutecznie :)). Potrafimy zaspokajać nowe potrzeby powstające w wyniku dynamicznych zmian jakie zachodzą w otoczeniu biznesowym. Obecnie w Sii Polska zatrudniamy 2500 specjalistów, którzy codziennie pracują na sukces firmy i budują zaufanie kolejnych Klientów.

Czym wyróżniacie się Państwo spośród firm konkurencyjnych?

Tym co wyróżnia nas spośród firm konkurencyjnych jest przede wszystkim różnorodność realizowanych projektów aż w 11 centrach kompetencji dla ponad 100 wymagających Klientów z całego świata. Dzięki tak ogromnej różnorodności i szybkiemu, dynamicznemu rozwojowi jesteśmy w stanie dać naszym pracownikom możliwość zmiany projektu, w którym pracują - już po 18 miesiącach! Wyróżnia nas również 15 wartości, którymi kierujemy się na co dzień, jak np.: ambicja, pasja, pozytywne nastawienie, praca zespołowa i zaangażowanie. Rozumiemy potrzeby naszych pracowników i klientów, dostosowujemy się do nich i jesteśmy elastyczni w naszych działaniach. W Sii oferujemy możliwość uczestnictwa w projektach realizowanych zarówno u Klientów jak i w naszym wewnętrznym dziale projektowym. W przypadku projektów outsourcingowych dbamy o ciągłość zatrudnienia i nastawiamy się na długofalową współpracę z naszymi pracownikami. Kluczowymi cechami jest nieustanny dynamiczny wzrost oraz stabilność finansowa firmy. Na co dzień dbamy o odpowiednią atmosferę w pracy, co zostało również potwierdzone licznymi nagrodami jak tytuły Great Place to Work oraz AudIT.

W jaki sposób realizują Państwo misję firmy „Identyfikowanie i promowanie naszych najlepszych pracowników!”?

W firmie posiadamy specjalny program – TOP GUN, dzięki któremu identyfikowani są pracownicy o wysokim potencjale rozwojowym, zaangażowaniu, inicjatywie i pasji. W identyfikowaniu najlepszych pracowników wewnątrz organizacji, pomaga nam system ocen okresowych wspierany przez wewnętrzną aplikację stworzoną przez naszych specjalistów. Co więcej, naszą misję realizujemy już na etapie procesu rekrutacji, podczas selekcji odpowiednich osób chcących pracować w firmie. W trakcie rozmów sprawdzamy kompetencje merytoryczne Kandydata. Oprócz wiedzy, kluczowe są dla nas jego motywacja i pasja do wykonywanej pracy czyli SiiSpirit.

Na jakie trudności może się natknąć osoba zaczynająca swoją karierę w Państwa branży?

Ze względu na coraz nowsze technologie pojawiające się na rynku, wyzwaniem któremu będzie musiał stawić czoło specjalista wkraczający w sektor IT, będzie konieczność ciągłego doskonalenia swoich kompetencji technicznych. Jest to z jednej strony wyzwanie, z drugiej możliwość, która pozwala na zdobycie nowej wiedzy i dalszy rozwój. Osoby pracujące w Back Office, mogą się jednak zetknąć z większymi trudnościami. Sam proces wdrożenia pracownika na określone stanowisko trwa stosunkowo długo. Muszą oni zdobyć wiedzę, niezbędną do prowadzenia chociażby procesów rekrutacyjnych na stanowiska techniczne. Dbamy o to, aby nasi Power People rozumieli środowisko techniczne oraz zjawiska w nim zachodzące.

Jak często prowadzicie Państwo rekrutacje?

W związku z dynamicznym rozwojem i nieustannie powiększającym się gronem Klientów, nasze potrzeby rekrutacyjne są bardzo wysokie i nieustannie się powiększają! Rekrutacja do naszych oddziałów jest stale otwarta. Obecnie w skali miesiąca zatrudniamy średnio 80 osób. Liczba ta nie zaspokaja jednak całkowicie naszych potrzeb rekrutacyjnych.

Gdzie kandydaci powinni szukać informacji o prowadzonych rekrutacjach?

Osoby zainteresowane pracą u nas, znajdą aktualne ogłoszenia na stronie internetowej Sii Polska (http://sii.pl/oferty-pracy/) oraz portalach rekrutacyjnych takich jak pracuj.pl, goldenline czy infopraca.pl. Dodatkowo informacje o prowadzonych rekrutacjach zamieszczamy również na portalach społecznościowych takich jak: LinkedIn, Facebook, Instagram, Twitter i wielu innych. Znaleźć nas można również na biurach karier uczelni wyższych.

Jak można złożyć swoją aplikację?

Swoją aplikację można złożyć:

• Wysyłając swoje CV na interesujące kandydata ogłoszenie o pracę. (każde ogłoszenie zawiera adres email, na który kandydat może wysyłać swoje zgłoszenie) -> http://sii.pl/oferty-pracy/

Jak wygląda sam proces rekrutacji? Z ilu etapów się składa?

Proces rekrutacji standardowo składa się z trzech kroków. Pierwszym etapem jest spotkanie HR-owe, następnie w zależności od specyfiki stanowiska, rozmowa techniczna, bądź test techniczny online. Etapem końcowym jest finalne spotkanie z głównym menedżerem (może to być przyszły przełożony lub w przypadku projektów outsourcingowych - Klient, na rzecz którego realizowany jest dany projekt).

Proces został szczegółowo rozrysowany na naszej stronie http://kariera.sii.pl/ w zakładce „Proces rekrutacyjny”.

Czy macie Państwo programy przygotowane dla studentów, stażystów?

Przez cały rok w naszej firmie istnieje możliwość zaaplikowania na Staż Intensywnie Informatyczny. Na stronie http://kariera.sii.pl/ w zakładce „Dla studentów”, uczniowie uczelni wyższych znajdą wszystkie potrzebne informacje na temat programów, które im oferujemy. Co roku organizujemy również Letnią Akademię Talentów. Jest to program 3 - miesięcznych staży, w trakcie których studenci mają szansę w praktyce wykorzystać swoją wiedzę biorąc udział w komercyjnym projekcie realizowanym dla Klienta, bądź dla naszych wewnętrznych struktur IT. W zależności od edycji, poszukujemy młodych programistów języków Java, .Net, czy też osób chcących rozwijać się w obszarze infrastruktury IT. W Sii można znaleźć również staże w takich działach jak HR, Komunikacji czy Administracji.

Myślę, że potencjalnych pracowników najbardziej interesuje jakich form zatrudnienia mogą się spodziewać, jakie są dodatki, świadczenia, motywatory?

Jako pracodawca jesteśmy elastyczni i oferujemy wszystkie możliwe formy współpracy, między innymi umowę o pracę lub kontrakt B2B, czyli samozatrudnienie. Pracownikom zapewniamy prywatną opiekę medyczną, możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia czy program multikafeteryjny. Nasi specjaliści mają również dostęp do bezpłatnych szkoleń. Warto podkreślić, że często są to szkolenia certyfikowane! Wszystkim naszym Power People gwarantujemy również darmowy wstęp na takie konferencje jak. Get.net https://konferencjaget.net/pl/gdansk czy udział w inicjatywach takich jak Let`s code http://letscode.sii.pl/. Czynnikiem, który zachęca do współpracy z nami jest na pewno niepowtarzalna atmosfera pracy – organizujemy wiele imprez integracyjnych i dbamy o kulturę organizacyjną. W firmie działają również koła zainteresowań oraz grupy sportowe umożliwiające pracownikom rozwój ich pasji.

Czy stosują Państwo oceny pracownicze?

Jak najbardziej! Funkcjonuje u nas system ocen okresowych, podczas których m.in. zostaje podsumowany rok pracy oraz omawiany jest dalszy plan rozwoju Pracownika w organizacji. Bieżąca informacja zwrotna jest niezmiernie istotna i ceniona, zarówno dla pracownika jak i dla przełożonych. Funkcjonuje między innymi w naszej firmie rzetelna ocena 360. Nasi specjaliści są oceniani nie tylko przez swoich przełożonych, ale też przez wszystkie osoby współpracujące oraz przez swoich podwładnych.

Czy angażują się Państwo w działania prospołeczne?

Tak, jako organizacja wspieramy różnego rodzaju akcje charytatywne. Wśród działań prospołecznych w których braliśmy udział możemy wymienić między innymi słynną już w całej Polsce akcję – Szlachetna Paczka, czy też przekazanie laptopów na rzecz jednego z domów dziecka. Braliśmy również udział w Ice Bucket Challenge https://www.youtube.com/watch?v=eZsXb_mhFP0, a coroczną naszą tradycją, jest przekazywanie pieniędzy przeznaczonych na prezenty dla klientów, na konto fundacji. Dodatkowo, każdy oddział realizuje wiele akcji charytatywnych z poziomu lokalnego jak np. wizyta pracowników Sii Gdańsk w jednym z domów dziecka. Co więcej w nadchodzącym kwartale rozpoczynamy program „Power Volounteer”, który ma na celu zachęcenie naszych pracowników do proponowania i podejmowania się realizacji działań związanych z akcjami wolontariackimi.

Czy firma organizuje międzynarodowe spotkania z pracownikami, wyjazdy integracyjne?

Organizujemy weekendy menedżerskie, spotkania międzyoddziałowe departamentów oraz wyjazdy integracyjne, podczas których na pracowników czekają liczne atrakcje i zabawa. Wszystkie oddziały Sii Polska corocznie organizują oddziałowe wydarzenia integracyjne. Są to bale karnawałowe, pikniki rodzinne, mikołajki i wyjazdy integracyjne. Wiele zespołów bardzo często organizuje również wyjścia integracyjne, czy piwne czwartki.

Proszę jeszcze powiedzieć jakie nagrody bądź wyróżnienia, z których jesteście Państwo najbardziej dumni?

Już po raz czwarty z rzędu otrzymaliśmy tytuł najlepszego miejsca pracy IT w Polsce (konkurs organizowany m.in. przez magazyn Computerworld). Szczególnie ważną dla nas nagrodą jest dwukrotnie zdobyty tytuł Great Place to Work, który otrzymaliśmy latach 2015 oraz 2016. Jest on przyznawany na podstawie wyników ankiety przeprowadzanej wśród pracowników, dlatego jest dla nas szczególnie ważny. Zostaliśmy przez nich docenieni, tym samym udowadniając, że konsekwentnie dążymy do realizowania naszej misji a atmosfera w firmie rzeczywiście jest najlepsza! Biznesowe nagrody takie jak gazele biznesu, czy diamenty miesięcznika Forbes, są dla nas również niezmiernie istotne. Zarówno zadowolenie klientów jak i pracowników uzyskujemy poprzez realizowanie naszego pierwszego celu jakim jest „Zysk”.

Czego możemy życzyć firmie na przyszłość?

Dalszego dynamicznego rozwoju, nieustającego entuzjazmu i zaangażowania, jeszcze więcej ambitnych projektów, dalszej owocnej współpracy z Klientami i jeszcze więcej Kandydatów z pasją, którzy codziennie odwiedzają nasze biuro podczas wywiadów rekrutacyjnych.