Miniaturka
Monika Tymek
Drukarnia Interak Sp. z o.o.

Co można powiedzieć o rekrutacji w Państwa firmie?

Mimo że prowadzimy ustandaryzowane procesy rekrutacyjne, to każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia. Rekrutacja to dla działu HR szereg działań, z których część, jak chociażby wybór odpowiednich kanałów informacyjnych, decyduje o powodzeniu lub porażce procesu. Dlatego ważne, żeby działania te nie były automatyczne, takie same przy każdej rekrutacji.W Interaku dużą wagę przykładamy do tego, aby nasz zespół tworzyły osoby kompetentne, z wysokimi umiejętnościami lub predyspozycjami do danej pracy. Chcemy także, by nowe osoby wprowadzały świeżą energię do firmy. Dlatego tak ważny jest dla nas etap zbierania aplikacji i indywidualnych spotkań. Staramy się szeroko rozpowszechniać naszą rekrutację.Spotkania z kandydatami to zawsze najwięcej emocji. Jednak dokładamy wszelkich starań, żeby nie stresować niepotrzebnie potencjalnego pracownika. Dostarczamy dokładnych informacji na temat przebiegu rozmowy, a także samego stanowiska i kultury pracy w naszej firmie. Rozmowy rekrutacyjne są świetną okazją do poznania naprawdę wspaniałych ludzi. Jeśli wyłaniamy odpowiedniego kandydata w pierwszej turze rozmów, zamykamy rekrutację. Jeśli wahamy się, spotykamy się z najlepszymi ponownie.Rekrutacja nie jest tylko sprawą działu HR, dlatego w każdej rekrutacji uczestniczy kierownik działu, do którego poszukujemy pracownika. To on przygotowuje opis wymagań dla kandydatów a także uczestniczy w rozmowach kwalifikacyjnych. W końcu to on wie najlepiej, kogo potrzebuje w swoim zespole. Nie ma sprawdzonego sposobu na udaną rekrutację. Wszystko zależy od specyfiki stanowiska, na które poszukujemy pracownika. Na każdym jej etapie jednak staramy się zachować kulturę komunikacyjną. Zawsze wysyłamy potwierdzenie potrzymania aplikacji i zawsze informujemy kandydatów, z którymi spotkaliśmy się na rozmowie, o zakończeniu procesu rekrutacyjnego. Kontaktujemy się ze wszystkimi bez wyjątku.

Czy firma zatrudnia studentów umożliwiając im start w karierze?

Oczywiście, jeżeli ktoś ma zapał do pracy i jest gotowy godzić obowiązki w pracy i szkole, to jest dla nas bardzo wartościowym pracownikiem. Chęć do kształcenia i rozwijania się to wielki atut. Chętnie zatrudniamy też absolwentów, a więc tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Są to osoby z wielkim potencjałem, a my dajemy im szanse, aby ten potencjał rozwinąć.

Firma stosuje outsourcing?

Bardzo rzadko korzystamy z usług firm zewnętrznych, werbując nowych pracowników. Większość rekrutacji z powodzeniem prowadzimy samodzielnie. Outsourcing stosujemy tylko w przypadku, gdy przez dłuższy czas nie możemy pozyskać odpowiedniej osoby lub gdy wiemy, że firma outsourcingowa ma w tym przypadku większe możliwości. Mają one już pewną bazę kandydatów, z której czerpią, więc tego typu rekrutacje czasem po prostu kończą się szybciej.

Czy praca zdalna jest praktykowana w Państwa firmie- jeśli tak to czy obejmuje jakąś specjalną grupę pracowników?

Praktykujemy system pracy zdalnej, szczególnie w przypadku specjalistów z tak specyficznej branży jaką jest IT. W nagłych wypadkach praca zdalna jest dopuszczalna dla większości pracowników. Gdy ktoś nie może zjawić się w firmie z pewnych przyczyn, może pracować w domu. Dzisiejsze czasy i technologie, którymi dysponujemy pozwalają na takie rozwiązania.

Jak wygląda komunikacja wewnętrzna w Interaku?

Przede wszystkim posiadamy firmowego bloga, który jest centrum informacyjnym dla społeczności myInterak. Zamieszczamy tam wszystkie najważniejsze informacje, na bieżąco relacjonując wszystko, co dzieje się w życiu firmy. Pojawiają się także artykuły o rozmaitej tematyce, np. promujące zdrowy styl życia. Opisujemy także pasje pracowników, a niektórzy mają naprawdę ciekawe zainteresowania – nurkują, biorą udział w maratonach, uprawiają kulturystykę, projektują budynki i inne. Na blogu prezentujemy także sylwetki nowych osób w naszej społeczności, przeprowadzamy wywiady, polecamy ciekawe książki, recenzujemy, promujemy czytelnictwo prasy branżowej.Wprowadziliśmy także akcję OWOCOWYCH PIĄTKÓW, która na stałe wpisała się w nasz tydzień pracy. Każdy weekend rozpoczynamy dawką witamin, których dostarczają nam serwowane w piątki owoce. Staramy się uniknąć monotonii - w naszej stołówce pojawiają się różne owoce, od jabłek do porzeczek. Każdego tygodnia wydajemy także nową ulotkę z przepisem kulinarnym polecanym przez jednego z nas. W przepisie, wśród składników, musi znaleźć się dany owoc.Powołaliśmy Akademię MyInterak, w ramach której organizujemy szkolenia wewnętrzne. Uczymy się wzajemnie od siebie. Specjaliści prowadzą kursy doszkalające ze swojej dziedziny, tym samym dając innym możliwość rozwoju na polach, którymi nie zajmują się na co dzień, a które mogą być dla nich przydatne.Chętnie wspieramy także inicjatywy lokalne. Angażujemy się w organizację miejscowych wydarzeń kulturalno – edukacyjnych. Sami także edukujemy, przyjmując u siebie wycieczki dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Maluchy z zapartym tchem słuchają o tym, jak przebiega proces powstawania książki i są wręcz zachwycone ogromem maszyn na hali produkcyjnej.

Interak Sp. z o.o. organizuje imprezy integracyjne dla pracowników?

Interak to nie tylko zbiór osób pracujących w tym samym miejscu – jesteśmy społecznością. Ważne jest dla nas poczucie wspólnoty. Identyfikujemy się z tym miejscem, jego kulturą, zasadami i wartościami. Stosunki pomiędzy ludźmi są więcej niż tylko koleżeńskie. Lubimy słowo „integracja” :)

Jeśli tak, to jak one wyglądają?

Najważniejszym wydarzeniem w roku jest dla społeczności myInterak Dzień Drukarza. Jest to święto całej branży poligraficznej i obchodzimy je z wielką pompą. W spotkaniu uczestniczą pracownicy, ich rodziny, przyjaciele firmy, partnerzy biznesowi, osoby współpracujące, włodarze miasta, właściwie cała społeczność lokalna. Organizujemy różnorodne atrakcje dla dzieci i dorosłych, konkursy, zapewniamy posiłek i przede wszystkim dużo dobrej zabawy.Drugim ważnym dorocznym wydarzeniem w życiu Interaka jest firmowa wigilia. To taki dzień, w którym zatrzymujemy maszyny, produkcja zostaje wstrzymana i wszyscy gromadzimy się przy ustawionych w długich szeregach stołach i wspólnie spożywamy kolację wigilijną. Społeczność myInterak to setki ludzi, więc niestety nie mieścimy się przy jednym tradycyjnym stole. Nigdy nie zapomina o nas Mikołaj, chętnie rozdając prezenty.Poza tym często zdarzają się spontaniczne akcje. Jednego dnia ktoś rzuca hasło: „Zróbmy to!”, a następnego już działamy. Na przykład w tym roku zasadziliśmy las! Ogłosiliśmy akcję, spotkaliśmy się w zaprzyjaźnionej leśniczówce i ruszyliśmy do pracy. Była to doskonała zabawa, szczególnie dla najmłodszych, którzy przyjechali ze swoimi rodzicami. W Interaku dużo się dzieje – wystarczy zapytać pracowników.
Drukarnia Interak Sp. z o.o.
2.8/5 Na podstawie 133 ocen.