logo Comarch

Comarch

Kraków

Wywiadu udzieliła:
Anna Madej zastępca Dyrektora Działu Personalnego Comarch
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ukończyła Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Zarządzanie i Marketing. Przez 11 lat prowadziła własną firmę doradczą specjalizującą się w realizacji projektów rekrutacyjnych. Od 2014 r. Z-ca Dyrektora Działu Personalnego, odpowiedzialna za obszar rekrutacji w Comarch SA.

Comarch to firma globalna. Jako dostawca biznesowych rozwiązań IT zapewne muszą Państwo nieustannie poszukiwać nowoczesnych rozwiązań. W całym tym zamieszaniu jest jeszcze miejsce na misję?
Działamy w otoczeniu konkurencyjnym, ale nigdy nie zapominamy o podstawowych zasadach dotyczących współpracy i uczciwej konkurencji. Zarówno w relacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych ze swoimi interesariuszami, Comarch hołduje uniwersalnym wartościom, promując uczciwość, pracowitość i sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań, oraz jakość i innowacyjność jako cele indywidualnie postawione własnej pracy, otwartą współpracę dla dobra wspólnego, budowanie i utrzymywanie zaufania wśród współpracowników i partnerów biznesowych, a także szacunek, wyrozumiałość i pomoc, bez względu na zajmowane stanowisko czy różnorodność poglądów. Brak tolerancji dla korupcji i wspomniana już uczciwa konkurencja.

Co uznałaby Pani za największy dotychczasowy sukces firmy?
Comarch odnosi szereg sukcesów zarówno na arenie polskiej jak i międzynarodowej. Jednym z nich jest pozycja, którą firma zbudowała i wciąż umacnia ciężką pracą na rynku IT. Comarch zatrudnia 4211 najwyższej klasy specjalistów o profilu informatycznym, technologicznym, wdrożeniowym, handlowym i konsultingowym. Nasi pracownicy są absolwentami najlepszych polskich uczelni. Nasi pracownicy mogą odczuwać dumę z faktu, iż Comarch jest firmą polską, zbudowaną w oparciu o wiedzę. Posiadamy własny dział badawczo – rozwojowy, bardzo dużo inwestujemy w rozwój naszych produktów. Zdobyliśmy referencje od klientów globalnych z różnych zakątków świata, co daje nam możliwość konkurowania z międzynarodowymi korporacjami. Mamy na swoim koncie kilka tysięcy projektów, które zakończyły się sukcesem. Wszystkie te czynniki są zachętą i mobilizacją do dalszej pracy nad rozwojem firmy.

Czy angażują się Państwo w działania prospołeczne?
Tak, chętnie angażujemy się w takie działania zarówno jako Comarch, jak i wspieramy inicjatywy naszych pracowników. Systematycznie wspieramy finansowo potrzebujące instytucje, aktywnie wspieramy też realizację przedświątecznych inicjatyw naszych pracowników. W okresie rozliczania PIT-ów organizujemy akcję informacyjną o możliwości przekazania 1% podatków na rzecz naszych pracowników w potrzebie. Od lat wspieramy nieprzerwanie najstarszą drużynę piłki nożnej i hokeja na lodzie - Cracovię. Od dwóch lat Polonię Warszawę. Związani byliśmy z monachijskimi lwami czyli TSV 1810 oraz wspomagaliśmy drużynę mistrzów szachowych Wojtaszek Comarch Team.

Proszę powiedzieć jak Państwo funkcjonują, jak wyglądają struktury firmy?
Założycielem i Prezesem Zarządu firmy jest Profesor Janusz Filipiak. W skład kadry zarządzającej wchodzą członkowie zarządu jak i country managerowie - osoby odpowiadające za poszczególne regiony geograficzne. Struktura organizacyjna i kompetencyjna Comarch zbudowana została wokół produktów, nowoczesnych systemów informatycznych oraz klientów, z którymi współpracujemy. Firma świadczy swoje usługi w ramach sektora telekomunikacji, finansów, bankowości i ubezpieczeń, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej, służby zdrowia, a także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Comarch posiada 40 spółek w 60 lokalizacjach, 45 miastach, które położone są w 20 krajach na 4 kontynentach. Firma dysponuje własnymi centrami danych umożliwiającymi świadczenie usług w wielu modelach, w tym Cloud, Software as a Service i Managed Services. Obecnie Comarch stawia na tworzenie urządzeń i aplikacji związanych z Internetem Rzeczy.

Czego poszukujecie Państwo u potencjalnych pracowników?
Branża IT zmienia się nieustannie. Taka sytuacja również na nas wymusza ciągły rozwój i stawia wciąż nowe wyzwania. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nasze podejście do pracowników. Szukamy osób otwartych, chętnych do rozwoju w nowych dziedzinach, poszukujących innowacyjnych rozwiązań i potrafiących myśleć nieszablonowo. Osób, które nie zamykają się w swojej wąskiej dziedzinie, przeciwnie – wykraczają poza jej ramy. Nasz idealny kandydat to osoba, która potrafi myśleć systemowo, przewidywać, szybko się uczy i jest na tę naukę otwarta. Szukamy też takich cech jak chęć do pracy i pasja. Wbrew pozorom nie są one częste. Nie bez znaczenia są również oczywiście twarde kompetencje, ale tutaj, przy zachowaniu powyższych warunków, wiele da się nadrobić.

Jak wobec tego najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w Comarch?
Rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze okazją do wzajemnego poznania się. Należy więc skupić się na możliwie najlepszej prezentacji własnej osoby, Kandydaci często zapominają o tym, że takie spotkanie to szansa również dla nich – do poznania kultury organizacyjnej, uszczegółowienia informacji dotyczących stanowiska pracy i co najważniejsze, poznania potencjalnego przełożonego. Decyzja o chęci współpracy podejmowana jest przecież ostatecznie przez obie strony. W Internecie można znaleźć wiele rad, w jaki sposób przygotować się do rozmowy od strony formalnej, dlatego przytaczanie tych porad tutaj mija się z celem. Zwróciłabym jednak uwagę kandydatów właśnie na tę przestrzeń do zadawania pytań, które ich interesują. To pozwoli podjąć świadomą decyzję o chęci związania się z pracodawcą. Pozwoli również dostrzec potencjał naszej firmy i zakres realizowanych przez nas projektów oraz to, że naprawdę warto z nami pracować.

Pracowników na jakie stanowiska poszukujecie Państwo najczęściej?
Jesteśmy firmą informatyczną, zatem najczęściej rekrutujemy pracowników o profilach technicznych – Programiści, Testerzy Oprogramowania, inżynierowie Systemowi, Analitycy Oprogramowania. Szukamy również osób o profilach wdrożeniowych. Zarówno w Polsce, jak i za granicą intensywnie rozwijamy również struktury biznesowe, rekrutując Specjalistów ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu, jak również Specjalistów ds. Marketingu. W ostatnim czasie w związku z rozwojem nowych obszarów działalności zaczynamy rekrutować także Elektroników i Specjalistów Embedded.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?
Biorąc pod uwagę skalę rozwoju naszego biznesu, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie korzystamy ze wszystkich dostępnych źródeł dotarcia do ciekawych kandydatów. Podstawę rekrutacji stanowią oczywiście zakrojone na szeroką skalę kampanie ogłoszeniowe, w dzisiejszych czasach to jednak nie wystarczy, dlatego docieramy do potencjalnych kandydatów również w sposób bezpośredni – poprzez serwisy społecznościowe, udział w targach pracy i konferencjach branżowych. Aktywnie współpracujemy z Uczelniami, organizując wykłady i prelekcje dla studentów. W firmie bardzo dobrze funkcjonuje też system poleceń, w ramach którego pracownicy polecają swoich znajomych do pracy. Na bieżąco śledzimy wydarzenia branżowe i jesteśmy na nich obecni, promując markę Comarch nie tylko jako dostawcę rozwiązań IT, ale również atrakcyjnego pracodawcę.

Jakie główne zadania czekają na nowych pracowników?
Praca w obszarze nowych technologii wymusza na nas konieczność ciągłego rozwoju, wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom runku oraz wyprzedzania konkurencji. Rekrutując ludzi stawiamy na potencjał i chęć rozwoju. Szukamy osób, które z pasją podchodzą do codziennych zadań i stawiamy przed nimi cele, które stanowią wyzwanie.

Czyli studenci mogą liczyć na rozpoczęcie kariery właśnie u Państwa?
Z racji korzeni akademickich widzimy bardzo duży potencjał właśnie w młodych ludziach. Jesteśmy mocno nastawieni na rekrutację studentów i absolwentów, którzy w naszych strukturach zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Dysponujemy kadrą doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin, zatem młodzi ludzie mają od kogo się uczyć i widać, że doceniają tę możliwość. Od 14 lat organizujemy również 3 miesięczne staże wakacyjne, przyjmując każdego roku blisko 300 osób o profilach technicznych. 70% osób z tej grupy kontynuuje z nami współpracę po stażu.

Rozwój to także szkolenia. Jak często prowadzicie je w firmie i jakich obszarów dotyczą?
Szkolenia pracowników to obszar bardzo ważny dla nas jako pracodawcy – pozwala podnosić niezbędne kompetencje pracowników, ale też rozwijać się im w kierunku, który jest dla nich ciekawy. Widzimy w tym korzyść również dla firmy. Plany szkoleniowe określane są w pierwszym kwartale na cały rok. Pracownicy sami zgłaszają obszary, w których chcą pogłębić wiedzę – jesteśmy tutaj elastyczni, choć oczywiście przynajmniej pośrednio tematy szkoleń powinny być spójne z profilem stanowiska pracownika.

W jaki sposób motywujecie Państwo pracowników?
Umysłowy charakter pracy naszych pracowników w większości wymusza wielogodzinny, siedzący tryb pracy, dlatego bardzo dużą wagę przywiązujemy do aktywności fizycznej. Wspieramy wszelkie inicjatywy zarówno zespołowe, jak i indywidualne w tym zakresie. Finansujemy udział w biegach charytatywnych naszych pracowników. W ubiegłym roku 19 pięcioosobowych drużyn (czyli łącznie 95 osób) uczestniczyło w biegu Kraków Business Run. W tym roku na pewno działania te będą zakrojone na jeszcze szerszą skalę.

Takie sportowe aktywności z pewnością bardzo integrują. Pracownicy często spędzają za sobą czas także po pracy? Jak jeszcze wspierają Państwo integrację zespołu?
Jako firma stawiamy bardzo duży nacisk nie tylko na integrację naszych pracowników, ale również całych rodzin. Dobre, bezpośrednie relacje panujące w naszej firmie są już legendarne na rynku pracy. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań „Comarch Filmowo”, w ramach których nasi pracownicy mogli potkać się po godzinach i obejrzeć dobre polskie filmy. Dbamy również o to, aby przynajmniej kilka razy w roku nasi pracownicy mieli okazję spotkać się na gruncie prywatnym i po prostu miło spędzić czas. Każdego roku organizowany jest Megapiknik – impreza, która przyciąga do Centrali w Krakowie wszystkich pracowników wraz z rodzinami, nawet tych, z najodleglejszych zakątków Świata, gdzie również mamy swoje Oddziały. Ten dzień to zawsze wielkie sportowo – rozrywkowe święto dla Comarch. Nie zapominamy też o najmłodszych, dla których co roku organizujemy Dzień Dziecka, czy Mikołajki. Zdarzają się też konkursy specjalne dla dzieci pracowników – np. rysunkowe.

Dziękujemy za rozmowę.

Ostatnio dodane oferty pracy przez Comarch
UX Designer zobacz ofertę
Inżynier kontroli jakości oprogramowania/Tester zobacz ofertę
Dokumentalista zobacz ofertę