logo ABC Data Sp. z o.o.

ABC Data Sp. z o.o.

Wywiadu udzielił:
Rafał Tyburcy
Dyrektor Personalny ABC Data Sp. z o.o.
Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Swoją drogę zawodową rozpoczynał od stanowisk sprzedażowych w branży konsultingowej. Następnie był odpowiedzialny za rozwój zasobów ludzkich w Alcatel a następnie Alcatel-Lucent. Posiada doświadczenie regionalne jako CEE HR Business Partner, EMEA HR, Business Partner. Specjalizował się w programach rozwoju kadry – jest certyfikowanym trenerem ICC (International Coaching Community) oraz Insights Discovery. Prowadził programy rozwoju kadry dla grupy Top Executives. Rafał łączy w sobie mocną koncentrację na ludzi oraz podejście projektowe. Wolny czas spędza bardzo różnorodnie: uprawiając sport (rower, narty, biegi, wspinaczka), grając na saksofonie, czytając książki, wędrując po górach z dziećmi.
ABC Data Sp. z o.o.
03-230 Warszawa
Branże:
  • Programowanie - E-commerce
O firmie:
ABC Data to nowoczesny dystrybutor wychodzący poza tradycyjne ramy biznesu i wykorzystujący zaawansowane rozwiązania w zakresie zamówień i logistyki. Obecnie ponad 90 procent zleceń realizowanych jest online poprzez system InterLink, autorską i uznaną na rynku internetową platformę sprzedaży oraz obsługi klientów. Rozmieszczenie magazynów w Warszawie i Sosnowcu pozwala firmie na zapewnienie dostaw w standardzie 24-godzinnym w regionie całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Jaki był kluczowy moment w firmie i kiedy nastąpił?
Pierwszy kluczowy moment w historii firmy nastąpił kiedy założyciel ABC Data Krzysztof Musiał zdecydował się wyjść ze spółki. Odejście założyciela dla każdej firmy jest trudne, ponieważ wystawia na próbę przetrwanie kultury organizacyjnej, która wspomagała osiągniecie sukcesu biznesowego. Jednak ABC Data przeszła ten test między innymi dzięki świetnym profesjonalistom i ich doświadczeniu, kontaktom oraz ułożonej strukturze organizacyjnej.
Kolejnym ważnym momentem dla firmy było wejście na rynek Czeski co było początkiem międzynarodowej ekspansji firmy. Wiązało się to z koniecznością uwzględnienia różnic prawnych i kulturowych i biznesowych w poszczególnych krajach. ABC Data pokazała, że potrafi to robić i obecnie funkcjonuje z powodzeniem na ośmiu rynkach UE.
Jednym z najważniejszych wydarzeń było wejście ABC Data na giełdę w 2010 roku. Wymagania stawiane spółce publicznej spowodowały zmianę sposobu w jaki firma komunikuje się z otoczeniem oraz w jaki sposób jest prowadzona. Chodzi o zapewnienie pełnej transparentności działań i pozyskanie oraz utrzymanie zaufania inwestorów.

Jakie są topowe produkty Państwa firmy?
Oferujemy naszym Klientom ponad 73 tys. produktów ponad 430 renomowanych dostawców. Jest to największe portfolio produktowe w branży.
Chociaż główną domeną działalności naszej firmy jest dystrybucja sprzętu IT to od niedawna ABC Data oferuje również szeroką grupę produktów z nowych branż m.in. artykułów szkolnych i papierniczych oraz zabawek. Nowa oferta jest już dostępna we wszystkich krajach działalności ABC Data w regionie CEE.
Co więcej oferujemy również usługi doradcze w ramach obszaru Value+, a także specjalistyczne produkty. Wykraczają one poza podstawową działalność dystrybucyjną, a wynikają z szerokiego know-how jakie posiada spółka. Są one przeznaczone dla firm potrzebujących wsparcia między innymi w konfiguracji sprzętu lub oprogramowania.

Ile rekrutacji przeprowadzacie w ciągu roku?
Liczba prowadzonych rekrutacji różni się każdego roku. W zeszłym roku firma zatrudniła ponad 100 osób. Nowe etaty powstają głównie w Warszawie i Sosnowcu gdzie mieszczą się biura ABC Data.

Pracowników na jakie stanowiska zatrudniacie najczęściej?
Zawsze potrzebne są osoby z obszaru sprzedaży, logistyki, finansów i księgowości oraz zarządzania produktami. Poszukiwani są również pracownicy do działu skarbu. Praca w ABC Data to praca w międzynarodowym środowisku ponieważ pracownicy firmy zajmują się obsługą klientów zarówno krajowych jak i regionalnych, czyli z 8 krajów UE na których obecna jest ABC Data.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?
Pracownicy są poszukiwani poprzez strony internetowe ABC Data oraz strony www z ofertami pracy. W przypadku niektórych stanowisk spółka korzysta z usług wyspecjalizowanych firm. Referencje odnośnie dobrych kandydatów do pracy można otrzymać także od pracowników ABC Data.

Czy firma zatrudnia praktykantów, stażystów?
Tak. ABC Data zatrudnia w ramach stażu. Firma zatrudnia również studentów.

Jaka jest misja firmy?
ABC Data tworzy wartości dla swoich Klientów i partnerów poprzez najbogatszą na rynku ofertę zawierającą ponad 73 tys. produktów ponad 430 renomowanych dostawców wzbogaconą w ostatnim czasie o szeroką grupę produktów z nowych branż m.in. artykułów szkolnych i papierniczych oraz zabawek, finansowanie udzielane uczestnikom łańcucha dystrybucyjnego o łącznej wartości 1,5 mld zł, logistykę oraz wysoce wykwalifikowaną kadrę. Ogromnym atutem firmy jest także korzystne rozlokowanie magazynów tj. w Warszawie, Sosnowcu i w Bukareszcie, co wpływa na osiągnięcie przez ABC Data najlepszych parametrów logistycznych w branży. Ponadto ABC Data posiada najlepszą na rynku elektroniczną platformę sprzedażową B2B Interlink, przez którą przechodzi ponad 85 proc. wszystkich zamówień w ramach ABC Data.
Celem firmy jest osiągnięcie pozycji lidera w regionie Europy Centralnej w branży dystrybucji IT.

Jakie wartości przyświecają firmie?
W ABC Data ceni się samodzielność, odwagę, przedsiębiorczość i konsekwencję. Stawia się na dobre połączenie cech zespołowości i indywidualności. W firmie ważna jest również różnorodność. Jest ona źródłem kreatywności, która daje przewagę nad konkurencją.

Co świadczy o sile firmy IT?
O sile ABC Data świadczą pozycja finansowa, kompetencje logistyczne, świetne relacje z partnerami oraz szeroka oferta produktowa. ABC Data zapewnia również wysoki poziom obsługi klienta poprzez oferowanie usług doradczych przy wyborze i konfiguracji sprzętu lub oprogramowania. Firma jest również bardzo elastyczna i może bardzo szybko dostosowywać się do zmiennnych warunków rynkowych.

Jakie cechy charakteru powinien mieć pracownik ubiegający się o pracę w Państwa firmie?
Pracownik powinien wyróżniać się przede wszystkim przedsiębiorczością, czyli umiejętnością dążenia do celu, rozwiązywania problemów i proaktywnym działaniem.

Irek pyta, czy w firmie odbywają się imprezy integracyjne?
Zdecydowanie tak – np. w tym roku zostały zorganizowane zarówno imprezy departamentowe, jak i np. ogólno firmowe z okazji 25-lecia firmy. Integracja odbywa się w ramach działów oraz w ramach całej firmy.

Dariusz jest ciekawy czy osoby mogą pracować zdalnie?
Na wybranych stanowiskach istnieje możliwość  pracy zdalnej – tzw. telepracy ze zdefiniowanego miejsca. Oczywiście jest to wcześniej uzgodnione z przełożonym. Nie dotyczy to wszystkich stanowisk a jedynie wybranych.

Klaudia chciałby wiedzieć czemu warto pracować dla Państwa firmy?
ABC Data jest firmą z polskim kapitałem, która posiada swoje oddziały w ośmiu krajach UE. Spółkę wyróżnia przede wszystkim duży wpływ pracowników na kształt i rozwój organizacji. Decyzje i wdrożenia odbywają się zdecydowanie szybciej niż w wielu przedsiębiorstwach międzynarodowych.
ABC Data to dynamicznie rozwijająca się spółka, która rośnie zarówno pod względem obrotów jak i liczby pracowników. Ze względu na ekspansję zagraniczną ma coraz większy wpływ na regionalny rynek IT.
Zespół ludzi w ABC Data to przede wszystkim ludzie bardzo zaangażowani w pracę, proaktywni i nastawieni na rozwiązywanie problemów. Jest to atut dla ludzi ambitnych, którzy chcą się rozwijać. Średni staż w firmie wynosi ponad 7 lat.

Dziękujemy za rozmowę.