logo ASINIT

ASINIT

Zielona Góra

Wywiadu udzielił:
Andrzej Góralczyk Dyrektor Działu IT ASINIT
Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie i ile ma etapów?
Proces rekrutacji składa się z dwóch etapów: pierwszy zbudowany z trzech, bądź czasem czterech elementów oraz drugi stricte administracyjny.
Po wpłynięciu aplikacji CV na ogłoszoną ofertę pracy odbywają się kolejno:
Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim
Test wiedzy ogólnej i technicznej z zakresu oprogramowania, baz danych, nazewnictwa typowego dla obszarów IT, programowania obiektowego, etc.. Ma on na celu sprawdzenie  zakresu i poziomu wiedzy z obszaru IT z uwzględnieniem systemów OSS/BSS.
Opcjonalnie dla osób, które przejdą pierwszy test, istnieje możliwość przeprowadzenia uzupełniającego testu sprawdzającego, bardziej szczegółowego dotyczącego oprogramowania BMC w szczególności AR Server, ITSM, BAO, Blade Logic .
Na zakończenie pierwszego etapu rekrutacji odbywa się rozmowa indywidualna z kandydatem, w której uczestniczą opiekun lub osoba prowadząca dział do którego kandydat zostaje przyjmowany (przeważnie jest to Senior Manager) oraz szef działu IT.
W drugim etapie następuje ustalenie z kandydatem terminu podpisania umowy i rozpoczęcia pracy oraz zebranie szczegółowych danych o kandydacie potrzebnych do uzupełnienia umowy.

Czy firma Asinit zatrudnia studentów, czy organizuje praktyki i dni otwarte oraz uczestniczy w targach pracy?
Oczywiście jak najbardziej zatrudniamy studentów, a ponadto organizujemy program praktyk studenckich. Sporadycznie uczestniczymy w targach pracy.

Czy firma stosuje outsourcing?
Stosujemy outsourcing, nasza firma jest elastyczna. Poza realizacją wewnętrzną korzystamy z firm zewnętrznych, z którymi mam podpisane długoletnie kontrakty, zarówno w dziedzinie IT jak i obsłudze prawno – księgowej.

Czy możliwa jest w Państwa firmie praca zdalna np. z innego miasta?
W szczególnych przypadkach jest możliwa praca zdalna. Jednak tylko, jeśli chodzi o doświadczonych pracowników, z którymi pracowaliśmy min 3 lata na podstawie umowy o prace bądź kontraktu długoterminowego. Szkolenie pracownika do czasu całkowitego przyuczenia go do samodzielnego wykonywania obowiązków trwa od roku do dwóch. W większości przypadków osoby, które pracujące dla nas ponad 5 lat mogą pracuować zdalnie.

Pracowników na jakie stanowiska poszukujecie Państwo najczęściej?
Ze względu na specyfikę firmy poszukujemy najczęściej konsultantów IT/wdrożeniowców oraz programistów/wdrożeniowców. Nasza firma zajmuje się konsultingiem oraz obsługą systemów informatycznych bazujących na bibliotece ITIL.

Jaki powinien być potencjalny pracownik? Na co szczególnie zwracają Państwo uwagę przy zatrudnianiu pracowników?
Szukamy osób nastawionych na ciągły rozwój osobisty z bardzo wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Ważne jest dla nas, żeby nasi pracownicy na początku pracy mięli ugruntowaną, rzetelną wiedzę w dziedzinie IT, którą następnie rozszerzamy i ukierunkowujemy. Od kandydatów oczekujemy solidnej bazy wiedzy ogólnej dotyczącej obszarów IT. Z racji specyfiki pracy wymagamy od naszych pracowników mobilności, ponieważ średnio . 60-80 procent czasu spędzają oni w podróżach   głównie zagranicznych.

Jak wygląda strategia marketingowa Państwa firmy?
Działamy na rynku międzynarodowym, realizując projekty dla koncernów, korporacji, instytucji finansowych i banków. Promujemy się przez stronę internetową i marketing bezpośredni. Nasza działalność jest bardzo specyficzna, dlatego częściej nasi klienci i partnerzy komunikują się z nami. Bazujemy na rekomendacjach i stałej bazie klientów i partnerów z którymi realizujemy różne projekty. Realizując projekty w oparciu o najwyższą jakość naszych usług zapewniamy sobie najlepszą promocję.

Jaka jest strategia firmy na najbliższy czas? Czy planują Państwo poszerzenie oferty?
Nasz plan na 5 lat to rozbudowanie wachlarza usług i rozbudowanie działów Zdalne zarządzanie usługami i Zdalne wsparcie systemów.

Jakie są wartości Państwa firmy? Czy angażują się Państwo w działania prospołeczne?
Prowadzimy działania charytatywne, jednak nie w celach promocyjnych. Angażujemy się także w akcje sportowe poprzez wsparcie naszych pracowników, którzy trenują różne dyscypliny sportowe. Ponadto jako firma występujemy na różnych imprezach sportowych.

Jaka jest specyfika Państwa pracy? Jakie są najważniejsze elementy pracy?
Zajmujemy się konsultingiem dotyczącym wdrażania rozwiązań opartych o bibliotekę ITIL i integrowaniem systemów IT.

Czy pracownicy otrzymują inne gratyfikacje poza podstawowym wynagrodzeniem?
Tak, pracownicy otrzymują premie pieniężne oraz okazjonalnie nagrody rzeczowe.

Czy firma organizuje imprezy integracyjne dla pracowników?
Raz na kwartał organizujemy dwuetapowe spotkanie organizacyjno-integracyjne. W pierwszej części omawiamy i podsumowujemy dotychczasowe zrealizowane projekty. Dyskutujemy nad obecnie prowadzonymi projektami i planami szkoleniowymi. Natomiast w drugiej cześci stawiamy na aktywny wypoczynek. Rekreacja poprzez gry i zabawy aktywizujące (paintball, kręgle oraz uczestnictwo na imprezach sportowych).

Jaki jest największy sukces Państwa firmy? Jakie są mocne strony firmy, dzięki którym jest ona konkurencyjna na rynku?
W 2013 roku udało nam się zamknąć multimilionowy projekt dla firmy SAP realizowany na terenie Niemiec i zdalnie. Ponadto przenieśliśmy polski oddział do naszego nowo oddanego budynku, zmieniając siedzibę na większą, nowocześniejsza i bardziej przyjazną dla pracowników.
Nasi konsultanci ściśle współpracują ze sobą, pomimo realizowania projektów w różnych miejscach w Europie. Komunikacja wewnętrzna odbywa się na wysokim poziomie. Dobra znajomość pomiędzy pracownikami zapewnia wspaniałą współpracę i wykonywanie każdego zadania na wysokim poziomie.