BRJ Sp. z o.o.

Wywiadu udzieliła:
Irmina Ochenkowska
Wiceprezes Zarządu BRJ Sp. z o.o.
Jest magistrem pedagogiki pracy i organizacji. Ukończyła Podyplomowe Studium Zarządzania Organizacjami Ochrony  Zdrowia oraz studia doktoranckie w Kolegium Zarządzania i Finansów. Prywatnie pasjonuje się nowymi technologiami w dziedzinie medycyny i informatyki,  projektowaniem mody, malarstwem, mineralogią, ogrodnictwem i strzelectwem.
BRJ Sp. z o.o.
05-092 Dziekanów Nowy
Branże:
  • Produkcja
O firmie:
Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o. powstała w 2007 r. Do Grupy BRJ należy obecnie 5 browarów z historią: Ciechan, Lwówek, Bojanowo, Tenczynek i Biskupiec. Prezes Grupy BRJ Marek Jakubiak jest jedynym inwestorem, który od lat 90-tych ratuje nieczynne historyczne browary w Polsce. Reanimując browary regionalne Grupa BRJ dynamicznie się rozwija, warzy łącznie 27 marek piwa zatrudniając ponad 200 osób.

Jakie podmioty wchodzą w skład Grupy Browary Regionalne Jakubiak?

Głównie są to browary: Ciechan, Lwówek Śląski, Bojanowo i Tenczynek. Jest jeszcze Biskupiec, w którym inwestycje zostaną wkrótce rozpoczęte. Obecnie czekamy na różnego rodzaju pozwolenia, które musimy otrzymać, aby móc ważyć tam piwo. W niedługim czasie po przejściu różnych procedur wybudujemy również browar w Darłowie. Oprócz wspomnianych browarów w skład Grupy BRJ wchodzi jeszcze spółka Gambrynus, która zajmuje się głównie lokalami gastronomicznymi. W Ciechanowie są to pub Ciechan oraz klub Stara Leżakownia. W Warszawie mamy natomiast pub firmowy Ciechan na Foksal. Spółka Gambrynus zajmuje się również organizacją eventów oraz jest wydawcą: Tygodnika Ilustrowanego, Extra Ciechanów i telewizji internetowej. Mamy jeszcze Piwa Regionów, które zajmują się dystrybucją naszych produktów.

Prowadzicie również muzeum.

Zgadza się. Od września ubiegłego roku spółka Gambrynus prowadzi muzeum browarnictwa w Ciechanowie. Znajduje się ono na terenie tutejszego zakładu produkcyjnego.

Jak wygląda struktura Grupy BRJ?

We wszystkich naszych spółkach, oddziałach i zakładach produkcyjnych zatrudniamy 231 pracowników. Siedziba naszej firmy mieści się w Dziekanowie Nowym. Nasze browary znajdują się na Mazowszu w Ciechanowie, na Dolnym Śląsku w Lwówku Śląskim, w Wielkopolsce w Bojanowie, w Małopolsce w Tenczynku oraz na Warmii i Mazurach w Biskupcu. Piwa Regionów posiadają oddziały zlokalizowane w wielu częściach Polski, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu czy Olsztynie.

Jestem ciekaw, na jakie stanowiska najczęściej państwo rekrutują?

Największa rotacja dotyczy pracowników zatrudnionych w dziale produkcji. W skład BRJ wchodzą browary tradycyjne, które w żaden sposób nie są zmechanizowane. W związku z tym na każdym etapie produkcji potrzebny jest czynnik ludzki. Pracują u nas przede wszystkim piwowarzy, warzelnicy, potrzebujemy osób do filtracji, rozlewni, magazynu i leżakowni.

Czego oczekujecie od kandydatów do pracy w browarze?

Mamy pewien problem z pracownikami dlatego, że nie ma w naszym kraju szkół typowo piwowarskich. Jedynie na wydziale technologii żywienia na SGGW bądź na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim prowadzone są zajęcia z warzenia piwa, ale i one odbywają się w niewielkim wymiarze czasu. W związku z tym sami musimy uczyć naszych pracowników fachu. W związku z tym dobrze, jeśli zgłaszają się do nas osoby z wykształceniem spożywczym, które znają zasady higieny i higieny otoczenia.

Czego jeszcze wymagacie od swoich potencjalnych pracowników?

Na pewno muszą to być osoby, które czują piwo i są chętne poznać proces jego tworzenia. Zależy nam na pasjonatach. W ogłoszeniach nie wspominamy o cechach charakteru, jakie powinien posiadać kandydat do pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej trudno stwierdzić, jakim kto będzie pracownikiem. Wszystko wychodzi tak naprawdę w praniu. Albo ktoś poczuje tę pracę i będzie chciał się w niej rozwijać i doskonalić oraz awansować na wyższe szczeble kariery browarnianej, albo stwierdzi, że nie nadaje się do niej i zrezygnuje.

Dlaczego warto związać swoją przyszłość zawodową z Grupą BRJ?

Jesteśmy polską firmą i wspieramy rodzimych dostawców. Mamy dobry produkt. Jesteśmy firmą rozwijającą się. Posiadamy jasno określoną siatkę płac. Poza tym fajnie jest pracować w browarze.

Co w tym interesującego?

Gdy mówię, że pracuję w browarze, to wzbudzam tym ciekawość moich rozmówców. Browar jest bardzo klimatycznym miejscem, trochę zaczarowanym, kojarzącym się z mnichami. Gdy wchodzi się do piwnic w Tenczynku, to zapiera dech i można przenieść się w czasie.

Wspomniała pani, że macie jasno określoną siatkę płac. Proszę rozwinąć tę myśl.

Siatka płac w naszej firmie jest tak ustalona, że osoby, które pracują najkrócej zarabiają najmniej. Z biegiem czasu ich pensje oczywiście rosną. Najwięcej zarabiają osoby, które pracują u nas najdłużej. Takie warunki są zapisane w regulaminie podpisanym przez pracowników.

Coraz więcej firm oferuje zatrudnionym osobom świadczenie socjalne. Jak to wygląda w państwa przypadku?

W naszej firmie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Socjalny. W komisji zasiadają pracownicy i to oni decydują na co chcą przeznaczyć zgromadzone pieniądze. Poza tym dofinansowujemy wyjazdy urlopowe oraz wyprawki dla dzieci. Nasi pracownicy dostają również pieniądze na wydatki świąteczne. Jakiś czas temu wszystkim, którzy są zatrudnienia w naszej firmie i posiadają dzieci wypłaciliśmy po 500 zł na każde dziecko. Obecnie taka pomoc, choć w niższej kwocie udzielana jest z Zakładowego Funduszu Socjalnego.

Na czym polega specyfika pracy w tej branży?

Pracując w browarze możemy coś tworzyć. Nasza firma produkuje przecież kilkadziesiąt rodzajów piw. Dzięki temu nasi pracownicy mogą czuć jak artyści, którzy dostarczają konsumentom różnych smaków. Do tego dochodzi niepowtarzalny klimat, jaki panuje w browarze, o którym wspominałam już wcześniej.

W jakich kolorach maluje się przyszłość Grupy BRJ?

Na pewno są to kolory ciepłe i wesołe. Nie dostrzegam czerni w tej palecie. Jesteśmy firmą, która się rozwija. Przed nami nowe wyzwania, chociażby budowa browaru w Darłowie. To bardzo duże przedsięwzięcia i coś nowego dlatego, że powstanie od fundamentu. Przypomnę, że wszystkie nasze browary już wcześniej funkcjonowały i posiadają swoją historię. Darłowo będzie dla nas wyzwaniem.

Zdaje się, że nie jedynym.

Rzeczywiście. Przed nami jest również odtworzenie browaru w Biskupcu. Kolejnym wyzwaniem jest pozyskiwanie nowych rynków. W przyszłości chcielibyśmy wejść na rynek zagraniczny.

Dziękuję za rozmowę.