logo Derksen

Gdańsk

Wywiadu udzieliła:
Magdalena Zachara
Dyrektor Handlowy Derksen
Absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Z firmą Derksen Polska Sp. z o.o związana od wielu lat, m. in jako kierownik projektów na terenie Niemiec, Belgii i Holandii.
Derksen
Adres:
ul. Bankowa 1/3
44-100 Gliwice
O firmie:
Firma obecna na rynku polskim od 2007 roku, jako certyfikowana agencja zatrudnienia. Świadczy usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pracy tymczasowej oraz doradztwa zarówno dla małych jak i dużych podmiotów gospodarczych w kraju i za granicą. Specjalizuje się w pracy dla firm w przeważającej części z branż produkcyjnych, budowlanych jak również działających w szeroko rozumianej branży technicznej i usługach.

Jesteście agencją zatrudnienia, która między innymi podpowiada jak napisać dobre CV i list motywacyjny. No to jakie są podstawowe wskazówki?

To pytanie, które pojawia się w głowie zarówno świeżo upieczonych absolwentów, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem pracy, jak i doświadczonych pracowników, którzy przygotowują się do zmian zawodowych. Opinie na temat tego, jak powinno wyglądać dobre CV są różne. Jedni uważają, że zawartość CV nie powinna przekraczać  jednej strony formatu A4. Inni twierdzą, że im bardziej kreatywnie i nietuzinkowo, tym lepiej. Jedną z najważniejszych cech Curriculum Vitae powinna być jego przejrzystość i dobra struktura. Warto zadbać o odpowiednią fotografię po to, aby zrobić pierwsze dobre wrażenie i zostać dobrze zapamiętanym. CV ze zdjęciem przyciąga uwagę rekrutera na dłużej i pozwala zapamiętać daną aplikację. Istotnym elementem jest także krótkie podsumowanie oraz kilkuzdaniowy cel zawodowy. W tym miejscu można doprecyzować te informacje oraz pochwalić się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami, pamiętając jednocześnie o tym, aby podawać konkretne liczby, procenty, twarde dane. To buduje wiarygodność kandydata.

Pomagacie jednak przede wszystkim pracodawcom. W jaki sposób?

Świadcząc w głównej mierze usługi z zakresu pracy tymczasowej pozwalamy pracodawcom szybciej i łatwiej dostosować się do wahań na rynku pracy. Derksen Polska może szybko dostarczyć firmie nowy wykwalifikowany personel, a przecież główną przyczyną wynajmowania pracowników tymczasowych to nieobecność stałego pracownika spowodowana niespodziewaną chorobą, urlopem zdrowotnym lub macierzyńskim czy nagłym odejściem. Konieczność zatrudnienia pracowników tymczasowych może być także spowodowana nieoczekiwanymi lub czasowymi wymaganiami, takimi jak projekty specjalne, sezonowe, czy niedobory pracowników. Pomagamy utrzymać elastyczność zatrudnienia oraz ciągłość pracy w zróżnicowanych warunkach, ponieważ w zależności od potrzeb personel może zostać wynajęty na kilka miesięcy, tygodni czy dni. Zapewnia to ciągłość pracy w branżach, w których liczba zadań wymagających obsługi szybko i gwałtownie się zmienia. Dodatkowo możliwe jest zapewnienie każdej liczby pracowników wraz z koordynatorem. To dodatkowo likwiduje kłopot z nadzorem nad pracownikami, z którymi nigdy nie miało się do czynienia.

Co z kosztami zatrudnienia takiego pracownika, który może być zatrudniony na bardzo krótki czas?

Koszty zatrudniania pracowników tymczasowych są często niższe od kosztów zatrudnienia stałych pracowników. Jeżeli firma ma na uwadze jakieś krótkoterminowe zadania, bardziej opłacalne jest wynajęcie pracowników tymczasowych. Odchodzą bowiem koszty rekrutacji, które często są niemałe w przypadku specyficznych branż. Czas znalezienia nowego pracownika jest dużo krótszy, a co za tym idzie projekt można rozpocząć i zakończyć wcześniej. To również przekłada się na niższe koszty.

Rozpoczęliście działalność w 2007 roku. Jaki był pomysł na start?

Od początku naszej działalności  zajmowaliśmy się rekrutacją pracowników na stanowiska produkcyjne oraz specjalistów średniego szczebla dla naszej rodzimej spółki w Holandii. Z biegiem czasu rozwinęliśmy także naszą działalność na terenie Niemiec oraz Belgii. W chwili obecnej świadczymy z powodzeniem usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pracy tymczasowej oraz doradztwa również na terenie Polski.

Co należy do głównych zadań Derksen Polska?

Rekrutacją międzynarodową zajmujemy się od początku naszej działalności. Na terenie Polski rekrutujemy kandydatów dla naszych zagranicznych partnerów do pracy przy projektach na terenie Europy. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dedykowany zespół pracowników oraz specjalistyczne narzędzia, które oferujemy firmom zainteresowanym pozyskaniem najlepszych kandydatów z Polski. Zgodnie z naszą działalnością zapewniamy także usługi z zakresu pozyskiwania pracowników tymczasowych, począwszy od krótkoterminowego zapotrzebowania, aż po długofalową współpracę. Przejmujemy wszelkie obowiązki pracodawcy, dzięki czemu przedsiębiorstwo może znacznie obniżyć koszty pracy związane np. z obsługą kadrowo-płacową.

Na jakich branżach skupiacie swoje działanie?

Naszą działalność koncentrujemy na sześciu podstawowych grupach zawodowych: produkcja, usługi/gastronomia, budownictwo i techniki instalacyjne, przemysł metalowy, przemysł motoryzacyjny i opieka medyczna.

Chcąc pomagać, ale też na tym zarabiać trzeba się promować. W jaki sposób Wy to robicie?

Skupiamy się w głównej mierze na obecności i promowaniu naszej agencji w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Goldenline czy Linkedin. Także w zależności od zlecenia oraz zapotrzebowania klienta prowadzimy różnego rodzaju akcje promocyjne,  bierzemy udział w targach pracy i branżowych konferencjach. Mimo wszystko staramy się także dotrzeć do naszych potencjalnych klientów i pracowników za pośrednictwem bardziej klasycznych metod, jakimi są ogłoszenia w prasie czy reklama w radio. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy aktualne oferty pracy oraz bieżące informacje związane z naszą działalnością.

W jaki sposób zdobywacie nowych klientów?

Każdego klienta traktujemy indywidualnie. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży nauczyło nas, że elastyczność, rzetelność oraz wyjście naprzeciw wymaganiom daje najlepsze efekty i pozwala nam wspólnie z klientem dążyć do wyznaczonych celów. Obecnie w Polsce powstała ogromna liczba nowych agencji. Długoletnia obecność firmy na rynku, mimo lepszych czy gorszych lat zwykle związanych z sytuacją gospodarczą również daje potencjalnym klientom sygnał, że agencja jest wiarygodnym i odpowiednim partnerem biznesowym.

Macie wypracowane metody i procedury rekrutowania?

Wszystko zależy od tego, jakich pracowników poszukujemy. Jeśli są to specjaliści średniego i wyższego szczebla, wtedy głównie działamy za pośrednictwem portali pracy. Wykorzystujemy także różne inne fora i portale branżowe. Poszukując pracowników produkcyjnych czy magazynowych korzystamy z popularnych ogólnopolskich portali ogłoszeniowych, prasy oraz radia.

Oferujecie usługę "Try & Hire". Co to takiego?

Usługa „Try & Hire” polega na początkowym zatrudnieniu kandydata za pośrednictwem naszej agencji.  Następnie klient podejmuje decyzję o jego ewentualnym pozostaniu w firmie i wstępnej ocenie jego dotychczasowych osiągnięć i wyników. Proponujemy ją, gdy klient ma jakiekolwiek wątpliwości czy wyselekcjonowana osoba sprawdzi się w jego firmie, sprosta powierzonym obowiązkom, czy dostosuje się do wewnętrznej kultury organizacyjnej. Usługa ta pozwala wyeliminować ryzyko złego naboru, minimalizuje koszty świadczeń pracowniczych i przyspiesza proces adaptacji pracownika w nowym otoczeniu.

Poszukiwania kandydatów do pracy zależą pewnie głównie od Waszych klientów?

Zgadza się. Uogólniając, do pracy w Polsce najczęściej poszukujemy pracowników produkcyjnych, magazynowych czy operatorów sprzętu, ale także specjalistów z branży technicznej, pracowników biurowych oraz stanowiska kierownicze. Kierunek naszych poszukiwań zależy stricte od zapotrzebowania naszych klientów. Jeśli mówimy o rekrutacjach do pracy za granicą to przeważnie szukamy kucharzy i pomocników w branży gastronomicznej, budowlańców, ale także wyspecjalizowany personel medyczny do szpitali i domów opieki.

Klient podpowiada kogo szuka, ale daje również wytyczne w temacie rekrutacji?

Działamy według sprawdzonego systemu. W pierwszej kolejności zamieszczamy ogłoszenia w Internecie, na portalach społecznościowych oraz udostępniamy na naszej stronie facebookowej. Selekcjonujemy również kandydatów na poszczególne stanowiska spośród osób, które zarejestrowały się już w naszej bazie. Po wstępnej weryfikacji przechodzimy do kolejnych etapów. Jeśli rekrutujemy na stanowisko strategiczne dla firmy, kolejnym etapem może być  spotkanie kandydata z Prezesem Zarządu oraz Dyrektorem ds. Personalnych. Zdarza się również, że kandydaci na takie stanowiska są zapraszani na sesje Assessment Centre. Etapem zbliżającym rekrutację do jej zakończenia jest zebranie referencji, a jako zamknięcie procesu rekrutacyjnego traktuje się złożenie kandydatowi oferty współpracy.

Dobry pracownik to...?

Usatysfakcjonowany pracownik. Satysfakcja z wykonywanej pracy wpływa bezpośrednio na motywację i efektywność pracownika. Odpowiednia postawa to również nastawienie do pracy, zaangażowanie, identyfikowanie się z firmą i chęć rozwoju.

Ambitny pracownik zawsze będzie dążyć do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Pomagacie w Tym?

Umożliwiamy naszym pracownikom zdobywanie nowych kwalifikacji oraz zapewniamy profesjonalne szkolenia. Poszerzanie kompetencji jest też jednym z ważniejszych czynników motywujących pracowników do efektywnej pracy. Rozwój zawodowy naszych pracowników inicjowany jest z dwóch źródeł: z organizacji oraz z samego pracownika. Tempo rozwoju uzależnione jest od wielu czynników między innymi stażu pracy czy też od rodzaju wykonywanych zadań.

Planujecie jeszcze większą ekspansję działalności poza granicami naszego kraju?

W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzyć współprace z naszymi partnerami biznesowymi w Niemczech, dla których priorytetem jest zatrudnienie personelu medycznego i wykwalifikowanych pielęgniarek z Polski. Cele długoterminowe to przede wszystkim inwestycja w kadry, rozwój firmy i jak najwięcej zadowolonych klientów i pracowników.

Dziękuję za rozmowę.

Ostatnio dodane oferty pracy przez Derksen
Pracownik produkcji-hurtownia szkła zobacz ofertę
Kucharz w restauracji hotelowej zobacz ofertę
Kosmetyczka/Masażystka-niemiecka wyspa Juist zobacz ofertę