Reklama

Czy i kiedy warto zmieniać pracę? Jak podjąć decyzję?

Zmiana pracy nie jest łatwą decyzją. Powodów, aby zdecydować się na taki krok, jest często tak wiele, jak ludzi. Do najpopularniejszych należą: brak pasji, niechęć do wykonywanych obowiązków albo niezadowolenie z zarobków. Zmiana miejsca zatrudnienia to jednak poważna decyzja, mająca duży wpływ na dalsze życie. Jak ją podjąć?

 

Zmiana pracy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_49507907_praca-zatrudnienie-kariera-zaw%C3%B3d-koncepcja-aplikacji.html

W życiu nie można bać się zmian – czy to w sferze prywatnej, czy zawodowej (zmiana pracy). Zadowolenie z wykonywanych obowiązków to jeden z czynników wpływających na życiowe szczęście. Dlatego każdy człowiek w pracy poszukuje rozwoju, nowości, lepszych zarobków i szans na osiągnięcie satysfakcji zawodowej. Wiele osób myśli o zmianie pracy, jednak boją się wyzwań na rynku pracy. Nie wiedzą, czy ich kompetencje są aktualne lub po prostu mają zobowiązania finansowe, które wymuszają ciągłość dochodu. Przyczyn, dla których obawiamy się zmiany pracy, jest naprawdę wiele. Jednak czy istnieje szansa, aby zawalczyć o swoje szczęście zawodowe i przygotować sobie bezpieczny grunt, na którym będziemy mogli podjąć tę trudną decyzję? Oczywiście, że tak! Zmianie pracy towarzyszą różne, intensywne emocje, jednak można podejść do tego na spokojnie. Oto kilka wskazówek, jak zaplanować poszczególne etapy zmiany pracy i wprowadzić marzenia w życie.

Zmiana pracy – jak podjąć decyzję?

Zmiana pracy to nie zawsze bułka z masłem. Podjęcie tej decyzji to bardzo poważne zmiany i ryzyko, że nowa praca nie będzie lepsza, od poprzedniej. Część osób ma bardzo spontaniczne podejście i jest zdolna podjąć decyzję z dnia na dzień. Podczas gdy reszta podchodzi do tematu z rezerwą, analizując wszystkie za i przeciw. Złoty środek między przebojowością a odpowiedzialnością to coś bardzo trudnego do osiągnięcia. Jednak zawsze warto starać się postępować według intuicji połączonej ze zdrowym rozsądkiem i przemyśleć czy zmiana miejsca pracy podniesie jakość naszego życia. I nie zawsze chodzi tylko o wymiar finansowy. Być może u jednego pracodawcy otrzymasz na początek niesatysfakcjonujące wynagrodzenie, jednak umożliwi Ci on pracę w lepszych godzinach lub atrakcyjne podwyżki zależne od przepracowanego okresu.

Podjęcie decyzji o zmianie pracy jest szczególnie trudne jeśli masz na utrzymaniu rodzinę lub u dotychczasowego pracodawcy otrzymujesz wysokie wynagrodzenie. Pojawiają się wtedy obawy, że jeśli zmieniasz pracę, to nie dopasujesz się do rynku pracy, będzie Ci ciężko znaleźć nowe, satysfakcjonujące zatrudnienie o zarobkach w wymiarze proporcjonalnym do Twojej wiedzy i doświadczenia. Często strach dotyczy także tego, że mimo kompetencji nie spełnisz wymagań pracodawcy i będziesz musiał pożegnać się z nową pracą już na początku swojej przygody. Co wtedy z rodziną lub innymi zobowiązaniami? Jak poradzisz sobie bez ciągłości dochodów?

Są to kwestie, które hamują wiele osób przed podjęciem tej ostatecznej decyzji dotyczącej zmiany pracy. Jak się jednak okazuje, planując zmianę pracy, można się do tego odpowiednio przygotować. Takie zaplecze i odpowiedzialne podejście do tematu zmiany może być dla wielu osób bezpieczną furtką, która umożliwi im zmianę pracy bez nadmiernego stresu i negatywnych konsekwencji.

Czy można zmienić pracę mając kredyt?

Wiele osób jest obciążonych kredytami, dzięki którym zakupili mieszkanie lub dom. To duże zobowiązanie finansowe, które nie idzie w parze z szalejąca inflacją. Jak się okazuje, wpływa ono także na decyzje o zmianie pracy. Pracownicy, którzy zakupili nieruchomość z pomocą banku boją się zmienić pracę. Jak się jednak okazuje, to czy masz na sobie kredyt, czy nie nie ma żadnego znaczenia zarówno dla nowego pracodawcy, jak i proces zmiany pracy nie ma znaczenia dla banku. Choć oczywiście nie jest to wskazane w przypadku trwania procedury kredytowej, ponieważ banki patrzą na ciągłość dochodu, jednak już po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej możesz wprowadzić procedurę zmiany pracy.

Zmiana miejsca pracy – Kodeks pracy

Kodeks pracy to zbiór praw i obowiązków dotyczących pracowników i pracodawców. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę warto znać swoje prawa i pamiętać o powinnościach, jakie niesie za sobą zmiana pracy, stres towarzyszy wtedy każdemu, dlatego warto przestudiować wszystkie regulacje prawne dotyczące tej decyzji. O czym należy pamiętać, gdy zastanawiamy się, czy warto zmienić pracę?

  • Okres wypowiedzenia – pracownik, który otrzymał wypowiedzenie i zmienia pracę, ma prawo do ochrony w postaci okresu wypowiedzenia zależnego od stażu pracy. W ten sposób jest zabezpieczony przed zwolnieniem z dnia na dzień i ma trochę czasu na szukanie nowego zajęcia. Okres, o którym mowa to od 2 tygodni do 3 miesięcy.
  • Wypowiedzenie za porozumieniem stron – istnieje możliwość dogadania się z pracodawcą i złożenia wypowiedzenia za porozumieniem stron. W takim przypadku pracownik dobrowolnie godzi się na zmianę ustawowo przyjętego okresu wypowiedzenia. To przydatne narzędzie w sytuacji, w której ma pewność otrzymania stanowiska w nowej firmie. Dzięki temu można skrócić okres wypowiedzenia, a nawet całkowicie z niego zrezygnować.
  • Urlop a zmiana pracy – każdemu pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie, przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy niebędące częścią puli dni urlopowych do wykorzystania. Ich ilość zależy od długości okresu wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie trwa od 2 tygodni do 1 miesiąca, pracownik otrzymuje 2 dni na poszukiwanie pracy. W przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia każdy zatrudniony ma szansę otrzymać 3 dni. Warto pamiętać, że dni urlopowe nie są obligatoryjne, dlatego pracodawca udzieli go tylko na wyraźną prośbę pracownika.
  • Ekwiwalent za urlop – w większości przypadków osoba zatrudniona na umowę o pracę nie może zrzec się urlopu zmieniając pracę, który przysługuje jej według zapisów Kodeksu pracy. Jeżeli do ostatniego dnia wykonywania obowiązków nie wykorzystał dni urlopowych – za każdy z nich musi otrzymać określoną zapłatę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę a Kodeks Pracy

Zmiana pracy: za i przeciw

Na pewno każdy zdaje sobie sprawę, że nie ma pracy idealnej. Nawet zawody, o których marzy mnóstwo osób, nie są pozbawione wad. Warto wziąć to pod uwagę, snując postanowienie, jakim jest zmiana pracy. Za i przeciw tej decyzji warto sobie wypisać na kartce. W niektórych przypadkach minusy biorą górę nad plusami, przysłaniając całą satysfakcję i powodując narastające poczucie niespełnienia. W takim przypadku może warto zastanowić się nad zmianą pracy?

Do decyzji o zmianie pracy można się przygotować, co znacznie ułatwi jej podjęcie. W tym celu kluczowe jest ustalenie dokładnego powodu przemawiającego za takim posunięciem. Jeśli mimo długiego okresu przepracowanego u jednego pracodawcy nadal nie masz podwyżki lub nie masz szans na awans, to jest to jeden z powodów, przemawiających za brakiem możliwości rozwoju w Twoim środowisku pracy. Dla wielu osób jest to jasny sygnał, aby zmieniać pracę i przemyśleć swoje życie zawodowe.

Może się jednak okazać, że istnieją argumenty za tym, aby jeszcze przez jakiś czas pozostać w danym zakładzie pracy, mimo że taka współpraca nie jest zbyt owocna. Jeśli dopiero zaczynasz pracę i nie masz doświadczenia zawodowego, to warto przemyśleć, czy pewna posada w cenionej firmie nie jest dobrym punktem w CV nawet w przypadku nieco niższego wynagrodzenia lub problemu z awansami. Oczywiście nie mówimy tutaj o sprawach takich jak mobbing lub ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę – w takich wypadkach nie ma co kierować się chęcią zdobycia doświadczenia. Jeśnak jeśli powody, dla których chcesz zmieniać pracę, opierają się o awansy lub niechęć do kolegów z zespołu, to czasami warto się przemęczyć maksymalnie kilka miesięcy, aby nabyć nowych umiejętności i zwiększyć swoją wartość pracowniczą na rynku pracy. Dzięki spokojnemu i odpowiedzialnemu podejściu do tematyki obejmującej zmianę pracy masz szansę na znalezienie nowego, lepszego, a co ważniejsze – stabilnego stanowiska, co znacznie zminimalizuje stres związany z tym procesem.

Kiedy warto zmienić pracę?

Bijesz się z myślami i wciąż nie wiesz, kiedy warto zmienić pracę? Jeżeli przynajmniej kilka z poniższych punktów zgadza się z panującą sytuację w firmie, to jeden z pierwszych znaków, że może warto zacząć się rozglądać za inną pracą.

  • Sama myśl o pójściu do pracy powoduje niechęć i spadek humoru.
  • Nie widać możliwości rozwoju zawodowego.
  • Zarobki nie przynoszą satysfakcji i nie zanosi się na zmianę na lepsze.
  • Atmosfera w pracy jest bardzo zła, a przełożony bagatelizuje docierające sygnały.
  • Firma chyli się ku upadkowi i nic nie zapowiada poprawy.
  • Praca nie sprawia żadnej przyjemności i powoduje ciągłą chęć zmiany.
  • Przedsiębiorstwo stawia na ludzi z zewnątrz, nie dopuszczając do awansów wewnętrznych.
  • Osiągnięte doświadczenie pozwala na natychmiastową poprawę warunków i zarobków w innej firmie.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na realizowanie swoich postanowień. Zmiana pracy po 40? Żaden problem! Ważne, aby mieć determinację i postępować według własnego planu na samorealizację. Decyzja o zmianie pracy wynikająca np. z lepszych warunków finansowych, może okazać się także pretekstem do rozmowy, podczas której obecny pracodawca złoży swoją kontrofertę. Dzięki temu, zostaniesz w obecnej pracy jednak już na satysfakcjonujących Cię warunkach. Jesli jednak tak się nie stanie, to nic straconego! Współczesny rynek pracy nastawiony jest na osoby mające bogate doświadczenie lub specjalistyczne umiejetności. Martwisz się, że nie znajdziesz nowej pracy i nie zostaniesz zatrudniony? Przypomnij sobie, że szukając poprzedniej pracy rownież miałeś podobne myśli, a jednak udało Ci się zapracować na zaufanie nowego pracodawcy, mimo mniejszego doświadczenia. Tym razem też tak będzie! w końcu jestes bogatszy o kolejne umiejętności przydatne w życiu zawodowym.

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe to jeden z ważniejszych argumentów za tym, że warto zmieniać pracę. Jak sie bowiem okazuje, zjawisko to nie jest już związane tylko z naszymi niespełnionymi ambicjami czy marzeniami o większych zarobkach – to także stan zdrowotny, który negatywnie wpływa na naszą psychikę, a czasami daje także objawy fizyczne. Definicja wypalenia zawodowego znaleziona w serwisie Mindhealth.pl to:

Wypalenie zawodowe to przedłużona reakcja pracownika na przewlekle występujące w pracy stresory emocjonalne i interpersonalne. Freudenberger i Richelson definiują wypalenie zawodowe jako stan zmęczenia i frustracji wynikający z poświęcenia się jakiejś sprawie lub kwestii, które jednak nie przyniosło jednostce oczekiwanych rezultatów. (…) psychologiczny zespół wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji oraz obniżonego poczucia dokonań osobistych, który może wystąpić u osób, które pracują z innymi ludźmi w określony, wymagający dużego zaangażowania, sposób.

Brak nowych wyzwań, wysoki poziom stresu, niechęć, a nawet strach przed ponownym wejściem do miejsca pracy to jasny znak, że jak najszybciej należy zmienić pracę. Obecnie czasy kurczowego trzymania się jednego stanowiska pracy przez całe życie juz dawno mineły, dlatego jeśli stres z pracy przenosi się do życia prywatnego i niszczy Twoje relacje, to zmiana pracodawcy jest konieczna dla zachowania komfortu i zdrowia psychicznego.

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą liczbę pracowników, szczególnie tych zatrudnionych w zawodach wystawionych na wyjątkowo duży stres. Jednak jakie są sygnały, że borykasz się z wypaleniem i najwyższa pora zmienić pracę? Mindhealth.pl wyjaśnia zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne:

  • przemęczenie i osłabienie;
  • zaburzenia apetytu;
  • zaburzenia i problemy ze snem (np. chroniczna bezsenność);
  • wahania wagi ciała;
  • bóle pleców i napięciowe bóle szyi i mięśni ramion;
  • zmiana nawyków żywieniowych;
  • brak energii do działania,
  • stopniowe izolowanie się od innych;
  • pesymistyczne nastawienie do świata;
  • brak dotychczasowej przyjemności płynącej z wykonywania swojej pracy;
  • utrata zaangażowania i motywacji;
  • cynizm i skłonność do agresywnych zachowań;
  • utrata zaufania do siebie i swoich kompetencji;
  • poczucie nieudolności i niższości;
  • obniżona samoocena i niskie poczucie własnej wartości.

Zmiana pracy – czy warto?

Nie wiesz, jak zachować się w stosunku do przełożonych? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie palić za sobą mostów. Konflikt z pracodawcą albo pozostałymi członkami z zespołu nie powinien być wywołany decyzją, jaką jest zmiana pracy. Czy warto wcześniej poinformować przełożonego i przeprowadzić z nim szczerą, ludzką rozmowę? Oczywiście, że tak!

Rynek pracy jest wielki, ale w konkretnych branżach najlepsi specjaliści trafiają na siebie zaskakująco często. Zmiana powinna być zatem przeprowadzona w taki sposób, aby jak najwięcej osób miało o Tobie dobre zdanie. Niezależnie od twojej przyszłej kariery, za którą odpowiedzialna jest zmiana pracy, wady i zalety takiej decyzji możesz analizować jeszcze długo. Przede wszystkim trzeba zachować się fair i doprowadzić do złagodzenia istniejących konfliktów, a już na pewno nie powodować nowych!

Odejście z trzaśnięciem drzwiami jest jednym z gorszych pomysłów, na jakie może wpaść osoba zmieniająca pracę. Nigdy nie wiadomo, kogo spotkamy na ścieżce przyszłej kariery zawodowej. Choć wielu z nas miałoby ochotę pożegnać się z hukiem i wyrzucić z siebie wszystkie nagromadzone przez lata negatywne emocje, to ostatecznie… nie jest to dobre rozwiązanie. Jeśli decydujesz się na zmianę pracy, to jednak nadal będziesz funkcjonowac na rynku pracy, tak samo jak Twoi byli koledzy i koleżanki, czy byli przełożeni. Moze się okazać, że pewnego dnia wejdziesz już do nowego biura w nowej pracy i spotkasz tam kogoś, kogo znasz z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Takie spotkanie może być niezręczne, a jeszcze gorzej, gdy osoba ta okaże się… Twoim kierownikiem! Nigdy nie wiesz także, jak daleko sięgają znajomości Twojego szefa i choć takie praktyki są oczywiście naganne, to jednak możemy spotkać się z tego typu zagrywkami. Lepiej więc być ostrożnym i wyładować negatwne emocje na siłowni.

Zmiana pracy to ważny moment w życiu, który wiąże się z szeregiem emocji – od tych złych i trudnych, po te radosne i pełne poczucia ulgi. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana pracy jest dla wszystkich tak samo korzystna, nalezy jednak pamiętać, że życie jest za krótkie, aby spędzić je w miejscu, które nie pozwala Ci cieszyć sikę życiem i na samą myśl o pójściu do pracy zbiera Ci się na mdłości.

Oceń artykuł
4/5 (6)