Reklama

Zatrudnienie studenta – korzyści dla pracodawcy, rodzaj umowy, składki ZUS

Zatrudnienie studenta opłaca się przedsiębiorcom! Pracodawcy mogą liczyć na niższe koszty związane z zatrudnieniem, a pracownik ma szansę zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Sprawdź, ile kosztuje zatrudnienie studenta, jaką umowę należy podpisać i kiedy można liczyć na zwolnienie ze składki ZUS.

zatrudnienie studenta korzyści

Zatrudnienie studenta to świadoma decyzja, na którą decyduje się coraz więcej firm. Na rynku pracy nie brakuje młodych ludzi, którzy uzyskując wykształcenie, pragną zdobywać swoje pierwsze doświadczenie zawodowe i przeglądają oferty pracy w celu znalezienia pierwszej posady.

Wielu pracodawców stawia na zatrudnienie studenta. Jakie korzyści przynosi podpisanie umowy z takim pracownikiem? Młoda osoba, która wciąż się uczy, ma dużo zapału i motywacji do pracy, jest nastawiona na zbieranie nowych doświadczeń i pragnie osiągać dobre wyniki. Co więcej, podpisanie umowy ze studentem wiąże się z niższymi kosztami utrzymania pracownika. 

Zatrudnienie studenta, a ZUS

Osoba, która nie ukończyła 26. roku życia i wciąż się uczy, jest zwolniona z niektórych składek związanych z ubezpieczeniem. Przedsiębiorca decyduje się na zatrudnienie studenta, a ZUS nie jest przez niego opłacany w przypadku zawarcia umowy zlecenie, umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. Nie ma znaczenia czy pracownik studiuje dziennie, zaocznie czy wieczorowo. Musi posiadać ważną legitymację studencką, która uprawnia go do korzystania z wszelkich ulg. Ile kosztuje zatrudnienie studenta? Wiele zależy od rodzaju zawartej umowy.

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie

Najczęstszy sposób rozpoczęcia współpracy to zatrudnienie studenta na umowę zlecenie. Ten rodzaj umowy cywilnoprawnej jest korzystny dla obu stron kontraktu. Pracodawca nie odprowadza składek ZUS za nowozatrudnionego ucznia, a pracownik ma możliwość pogodzenia nauki ze zdobywaniem doświadczenie zawodowego, ze względu na elastyczne godziny pracy.

Umowa zlecenie jest rozliczana za wykonanie zapisanych w niej obowiązków lub za ilość przepracowanych godzin, a przedsiębiorca jest zwolniony z kosztów za zatrudnienie studenta. Jakie składki są odprowadzane? Jeżeli pracownik nie ukończył 26. roku życia i posiada ważną legitymację studencką, to nie odprowadza żadnych składek przy podpisaniu umowy zlecenie. Kwota BRUTTO zapisana w umowie jest mu bezpośrednio wypłacana, bez potrącenia jakichkolwiek świadczeń.

Zatrudnienie studenta na umowę o pracę

Inną możliwością zawarcia porozumienia pracodawcy z uczącym się pracownikiem jest zatrudnienie studenta na umowę o pracę. Taki rodzaj kontraktu jest regulowany przez Kodeks pracy i przynosi wiele korzyści pracownikowi. Zatrudniony na umowę o pracę student jest chroniony przed nagłym zwolnieniem, może liczyć na stałe wynagrodzenie, przysługuje mu płatny urlop wypoczynkowy i otrzyma pensję w przypadku choroby udokumentowanej zwolnieniem lekarskim. Co więcej, osoba, która nie ukończyła 26. roku życia, jest zwolniona z podatku PIT. Takie zalety niesie za sobą umowa o pracę.

Co daje zatrudnienie studenta na taką umowę? W tym przypadku przedsiębiorca musi opłacać składki ubezpieczania zdrowotnego i społecznego za swojego pracownika. Korzystny jest natomiast uregulowany czas pracy w umowie. Student zobligowany jest do wypełniania swoich obowiązków w zależności od części etatu, jaka została w niej określona: pełen etat, ¾ etatu lub pół etatu zobowiązuje pracownika do wypracowania tego czasu co miesiąc, niezależnie od ilości nauki czy zajęć na uczelni. Zatrudnienie studenta zaocznego może zagwarantować umowę na pełen etat w stałych godzinach pracy.

Zatrudnienie studenta – koszty

Niezależnie od rodzaju podpisanej umowy, współpraca ze studentem przynosi wiele korzyści dla firmy. Nowy pracownik, który dopiero rozwija swoje skrzydła w branży i jest nastawiony na naukę i zdobywanie doświadczenie, może być nieocenionym wsparciem zespołu i dobrym kandydatem na wieloletnią współpracę. To ważny aspekt, przy decydowaniu się na zatrudnienie studenta. Koszty są niższe, a satysfakcja z umożliwienia rozwoju zawodowego młodym ludziom może być nieoceniona.

Oceń artykuł
4.1/5 (13)