Bytom jest jednym ze śląskich miast, w których występuje zdecydowanie najwyższy poziom bezrobocia rejestrowanego. W całym województwie śląskim na koniec listopada 2016 roku notowano stopę bezrobocia w wysokości 8,2 proc., podczas gdy w Bytomiu wyniosła ona aż 15,4 proc. Czy zatem jest szansa na poprawę na rynku pracy w tym mieście?

Tendencja spadkowa przy wysokiej stopie bezrobocia

Jeszcze w grudniu 2015 roku oraz w styczniu 2016 roku bezrobocie rejestrowane w Bytomiu wynosiło 18,5 proc. Później z miesiąca na miesiąc było ono mniejsze. Ostatecznie jednak wysokość 15,4 proc. w listopadzie 2016 roku nadal nie jest zadowalająca dla władz miasta. Cały czas są one zmuszone walczyć z dużym zapotrzebowaniem na pracę w mieście przy braku odpowiednich ofert dla bezrobotnych.

Do końca września Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu pozyskał prawie 6,4 tysiąca propozycji zatrudnienia. Dzięki temu miasto uplasowało się pod tym względem w czołówce listy rankingowej województwa śląskiego.

PUP pomaga bezrobotnym

Praca w Bytomiu wyraźnie jest „towarem” deficytowym. Wiele osób pozostaje bez pracy w dłuższym okresie. Niekorzystną pozycję mają zwłaszcza osoby młode. Dlatego PUP realizuje projekty mające na celu aktywizację zawodową osób długotrwale bezrobotnych. Aktywizuje również młodych, którzy dopiero rozpoczynają swoje starania o pozyskanie zatrudnienia i wkraczają na rynek pracy w Bytomiu. Mogą oni uzyskać bony stażowe, odbyć półroczny staż u wybranego pracodawcy oraz zatrudnić się na kolejne pół roku u tego samego pracodawcy. W PUP dostępne są atrakcyjne szkolenia, z których w 2016 roku skorzystało około 1000 osób. Instrumentem pozwalającym na bardziej efektywną walkę z bezrobociem jest też refundacja wynagrodzenia dla osób do 30. roku życia.

Pracodawcy w Bytomiu za utworzenie i doposażenie stanowiska pracy mogą otrzymać od PUP dotacje. Innym elementem wspierania tworzenia nowych ofert pracy w Bytomiu są środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, o które pracodawcy mogą starać się dla dofinansowania kształcenia swoich pracowników.

Jeśli pomimo starań PUP dana osoba nie może znaleźć żadnej odpowiedniej dla niej pracy w Bytomiu, może sama rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Dla przyszłych przedsiębiorców czekają środki z Funduszu Pracy, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W Bytomiu już w 2016 roku wypłacono prawie 2 mln zł dotacji dla przedsiębiorców na otwarcie nowej działalności, m.in. usługowej czy produkcyjnej.

Osoby poszukują zatrudnienia mogą też odwiedzić stronę GoWork.pl, na której znajdują się aktualne oferty pracy w Bytomiu od współpracujących z serwisem lokalnych pracodawców. Poza tym, na portalu znajdują się opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierza się aplikować. Na stronie można również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z danego regionu, dostanie się powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_91365160_m%C5%82ody-stylowy-m%C4%99%C5%BCczyzna-z-brod%C4%85-przygotowuje-si%C4%99-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-jest-w-garniturze.html

Oceń artykuł
0/5 (0)