Pod koniec marca 2017 roku w Białymstoku odbyło się VII Forum Rynku Pracy, na którym mieszkańcy miasta i całego regionu mogli zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, staży i praktyk, głównie u lokalnych pracodawców. Firmy zaś miały szansę na znalezienie pracowników posiadających pożądane przez nich wykształcenie oraz kompetencje zawodowe.

Forum Rynku Pracy w Białymstoku

Już od siedmiu lat w Białymstoku odbywa się niezmiennie Forum Rynku Pracy. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, m.in. pod patronatem medialnym portalu BiałystokOnline, pojawiło się około 90 wystawców.

Wystawcami były firmy budowlane, handlowe, produkcyjne działające w Białymstoku oraz w całym powiecie białostockim. Najwięcej ofert pracy czekało na budowlańców i jest to powiązane z rozpoczynaniem się sezonu na budowach. Im będzie cieplej, a pogoda stanie się bardziej stabilna, uruchomione zostaną przeróżne inwestycje, przy których bez wątpienia będą zatrudniani fachowcy i pomocnicy budowlani.

Wiele ofert pracy podczas VII Forum Rynku Pracy w Białymstoku dotyczyło branży krawieckiej, handlowej i księgowej. Wyraźnie brakuje na lokalnym rynku pracy krawcowych, krojniczych i szwaczek. Branża krawiecka wkrótce może mocno odczuć braki kadrowe, których uzupełnienie nie będzie takie proste.

Pracodawcy mają problem

Firmy z wielu branż działalności gospodarczej w Białymstoku i w powiecie białostockim zaczynają mieć problemy ze skuteczną rekrutacją kandydatów. Bezrobotni nie mają właściwych umiejętności i kwalifikacji do pracy. Problemem jest też i to, że młodzi ludzie nie chcą się kształcić w zawodówkach i zdobywać konkretne profesje. Idą do szkół ogólnokształcących, kończą studia, ale zasilają szeregi bezrobotnych, podczas gdy przy wyborze innej drogi edukacyjnej już w wieku 19 lat mogliby pracować i uzyskiwać przyzwoite wynagrodzenie. Na targach pojawiło się wielu młodych ludzi, chcących rozeznać się w warunkach panujących na współczesnym runku pracy w Białymstoku i w najbliższym sąsiedztwie.

Na targach pracy w Białymstoku pojawiły się nie tylko przedsiębiorstwa poszukujące pracowników czy bezrobotni, którzy są zainteresowani podjęciem pracy. Można tu było spotkać także instytucje szkoleniowe, szkoły zawodowe i służby mundurowe. Wśród odwiedzających szczególną popularnością cieszyły się stanowiska służb: policji, wojska i straży miejskiej. Potencjalni pracodawcy mogli dowiedzieć się od policjantów, żołnierzy i strażników miejskich, jakie wymagania trzeba spełnić, aby pozytywnie wypaść w procesie rekrutacji i ostatecznie móc zasilić szeregi służb mundurowych.

Oceń artykuł
0/5 (0)