Kraje UE miałyby zrezygnować z własnej armii, systemu podatkowego i kodeksu karnego. 

Dziennikarze TVP Info dotarli do dokumentu „Silna Europa w świecie niepewności”,  sygnowanego przez szefów dyplomacji  z Paryża i Berlina. Pojawia się w nim propozycja utworzenia europejskiego superpaństwa. Informację o istnieniu takiego dokumentu potwierdził minister Witold Waszczykowski. Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinemeier ma przedstawić dokument państwom Grupy Wyszehradzkiej.  Propozycja ma mieć formę ultimatum.

Unia Europejska miałaby przestać istnieć w obecnej formie. Zastąpiłoby ją jedno superpaństwo z europejskim korpusem ochrony cywilnej (European civil protection corps). Według doniesień mediów, kraje członkowie Unii Europejskiej miałyby stracić prawo do własnej armii, kodeksu karnego, systemu podatkowego, waluty i służb specjalnych. Przestałby istnieć także bank centralny. Oznaczałoby także utratę kontroli nad granicami państwa, a tym samym kontrolę nad procesem relokacji imigrantów. W życie wszedłby również ujednolicony system wizowy. Unia Europejska dysponowałaby własną armią, wspólną strażą przybrzeżną i strażą graniczną.

W jednym z wywiadów Jarosław Kaczyński , zapytany o plany integracji europejskiej, stwierdził że powinniśmy płacić 2% PKB na armię unijną. Według niego Unia Europejska powinna mieć też prezydenta wybieranego na długą kadencję”. Zastrzega jednak, że konieczne byłoby kryterium wyboru takiego przywódcy, aby Unii nie zdominowały interesy największych krajów członkowskich. Dodał także, że chociaż państwa narodowe powinny mieć jak najwięcej wewnętrznej suwerenności, to Europa powinna być supermocarstwem. Tymczasem szef MSZ Witold Waszczykowski zauważył, że przyjęcie wspólnej unijnej polityki gospodarczej, włącznie z podatkami i rozwiązaniami fiskalnymi,  z minimalną pensją ustaloną na poziomie europejskim byłoby katastrofą dla gospodarski polskiej. Opowiada się jednak za budowaniem unijnej jedności.

Alain Juppe stwierdził, iż Unia musi zostać wymyślona na nowo, a Europa musi zostać przebudowana. Angela Merkel przyznała, że to nie jest najlepszy czas na głębszą integracją, gdyż trzeba zapobiec występowaniu  z UE kolejnych państw.

Jeśli interesuje Cię europejski rynek pracy, zachęcamy do lektury artykułu: Zmiany na europejskim rynku pracy? Unia Europejska chce, aby wszyscy pracowali na etatach! Dowiesz się z niego, jakie plany ma UE względem pracowników na etacie i jak zmiany w przepisach wpłyną na polski rynek pracy. Po przeczytaniu zachęcamy do podzielenia się Twoją opinią w komentarzu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_28290676_macha-flagi-ue-przed-komisj%C4%85-europejsk%C4%85-w-brukseli.html

Oceń artykuł
0/5 (0)