Ruda Śląska to liczące ok. 140 tys. mieszkańców miasto w województwie śląskim. Dobre połączenia komunikacyjne oraz atrakcyjne położenie czynią z niego miejsce dogodne do podejmowania różnego rodzaju działalności inwestycyjnej. To z kolei znajduje przełożenie na sytuację na rynku pracy. Jak zatem przedstawia się tu sprawa z bezrobociem i jaka jest jego struktura?

Ruda Śląska z niskim wskaźnikiem bezrobocia

Jak wynika z raportów opracowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej, są realne powody do zadowolenia, chociaż oczywiście lokalny rynek pracy musi – tak jak wszędzie zresztą – borykać się z licznymi problemami. Na tle wielu innych miejscowości województwa śląskiego Ruda Śląska wypada jednak bardzo dobrze, ponieważ może się poszczycić jednym z najniższych w tym regionie wskaźników rejestrowanego bezrobocia. W listopadzie 2016 r. wyniósł on 5,3 proc., zaś w województwie śląskim – 6,6 proc. Warto w tym momencie przypomnieć, iż w grudniu 2016 r. w skali ogólnokrajowej ukształtował się on na poziomie 8,3 proc. Miasto wyróżnia się bardzo wysoką dynamiką spadku bezrobocia – aż 96,9 proc., to stan na koniec listopada 2016 r.

2335 osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy

Jak informuje PUP, bez pracy w Rudzie Śląskiej pozostawało na koniec grudnia ubiegłego roku 2335 osób, z czego 1462 zarejestrowanych to kobiety, których procentowy udział wśród bezrobotnych ogółem wynosi 62,6. Poszczególne osoby zostały przypisane paru poniższym kategoriom:

  • czas pozostawiania bez pracy:

– do 1 miesiąca: 413 osób,

– od 1 do 3 miesięcy: 561 osób,

– od 3 do 6 miesięcy: 406 osób,

– od 6 do 12 miesięcy: 386 osób,

– od 12 do 24 miesięcy: 295 osób,

– powyżej 24 miesięcy: 274 osoby,

  • wiek – najwięcej osób pozostających bez pracy w Rudzie Śląskiej, bo 696, mieści się pomiędzy 25 a 34 rokiem życia; najmniej natomiast zarejestrowanych było w grudniu 2016 r. osób po 60 roku życia – 135,
  • wykształcenie:

– najczęściej oferty pracy w Rudzie Śląskiej kierowane były do osób z wykształceniem średnim ogólnokształcącym – w PUP zarejestrowało się 210 takich osób,

– w najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby z wykształceniem gimnazjalnym i niższym, gdyż ich zarejestrowało się najwięcej – 821,

  • staż pracy – najwięcej, bo 515, zgłosiło się osób ze stażem do 1 roku; najrzadziej rejestrowały się osoby z 30-letnim i dłuższym stażem pracy – było ich 128.

Na podstawie zaprezentowanych informacji można zatem wywnioskować, iż dla pracodawców najcenniejsi są pracownicy posiadający wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe – i jak nietrudno zgadnąć, ze znalezień takich właśnie osób jest w Rudzie Śląskiej największy kłopot.

Praca w Rudzie Śląskiej – gdzie jej szukać

Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz gdzie szukać? Istnieje wiele sposobów na znalezienie zatrudnienia. Możesz skorzystać z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, udać się do urzędu pracy, a nawet stawić się osobiście w siedzibie wybranego przez siebie przedsiębiorstwa, by zostawić tam swoje CV.

Istnieje jeszcze jedna metoda, która z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jeśli interesują Cię oferty pracy w Rudzie Śląskiej, ta nasz serwis internetowy powinien przykuć Twoją uwagę. Znajdziesz tu pokaźną bazę ogłoszeń z uwagi na duże zainteresowanie naszym serwisem ze strony pracodawców z całej Polski. Na GoWork.pl możesz wysłać nawet kilkadziesiąt aplikacji w ciągu dnia. Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu zatrudnienia, to z pewnością docenisz znacznie przyspieszoną rekrutację – nawet o kilka tygodni.

Oceń artykuł
0/5 (0)