Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o reformie edukacji. Oznacza to likwidację gimnazjów i powrót 8-letniej szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum.

Weta nie było

Zgodnie z konstytucją prezydent miał dziś ostatni dzień na podjęcie decyzji w sprawie reformy edukacji. Andrzej Duda niejednokrotnie wyrażał mnóstwo wątpliwości względem proponowanych przez PiS zmian. Mogłoby się wydawać, że postawione zostanie weto. Tak się jednak nie stało. Ustawa została podpisana i zamyka 18-letni rozdział polskiego szkolnictwa, jakim były gimnazja. Prezydent stwierdził na konferencji prasowej, że: „reforma jest niezbędna i powinna być wprowadzona jak najszybciej”, a polski system szkolnictwa wymaga zmian w postaci dłuższego kształcenia w poszczególnych szkołach. Według prezydenta sprawi to, że dzieci będą się bardziej integrowały, a szkoły staną się „jak najbardziej zwarte”. Jednocześnie dodał, że od wprowadzonych zmian zależy nie tylko przyszłość dzieci i ich rodziców, ale również Polski. Andrzej Duda w ramach KPRP powołał również nowego doradcę. Prof. Andrzej Waśko będzie współpracował z MEN w koordynowaniu reformy z ramienia prezydenta.

Sprawdź opinię o pracodawcach na GoWork.pl

Ponad 7,5 tys. zamkniętych szkół

Reforma rozpocznie się wraz z rokiem szkolnym 2017/18. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej rozpoczną edukację w VII klasie, a nie jak dotychczas w I klasie gimnazjum, do których nie będzie już prowadzona rekrutacja. Ostatni rok istnienia tych szkół, to rok szkolny 2018/19. Tym samym od 1 września 2019 roku nie będzie już gimnazjów. Ich likwidacja oznacza zamknięcie 7684 placówek, do których uczęszcza aktualnie ponad milion dzieci nauczanych przez 100 tys. pedagogów. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że w związku z reformą pracę może stracić nawet 45 tys. nauczycieli, nie tylko z likwidowanych placówek. W miejsce gimnazjów wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum i dwustopniowe szkoły branżowe i policealne. Choć resort uważa, że koszty związane z reformą wyniosą ok. 900 mln zł, to według specjalistów mogą być one znacznie wyższe, nawet w granicach 1,5-1,7 mld zł.

Czy uważacie, że zlikwidowanie gimnazjum i powrót do 8 klas to dobre rozwiązanie? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat w komentarzach. Jesteśmy ciekawi, która koncepcja jest Wam bliższa. A jeśli macie dzieci, napiszcie, jak one odnajdują się w tej nowej sytuacji. Zachęcamy do dyskusji!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_112661394_dw%C3%B3ch-uczni%C3%B3w-stoj%C4%85cych-razem-na-zewn%C4%85trz-szko%C5%82y.html

Oceń artykuł
0/5 (0)