Większość osób, które pozsiadają zdolności analityczne i typowo ścisły umysł, wybiera kierunki związane z zarządzaniem i finansami. Mało kto decyduje się jednak rozpocząć naukę na rachunkowości. Dzieje się tak, ponieważ nadal – niestety – myślimy schematami. Prowadzenie statystyk i analiza danych kojarzy się nam z nudną pracą bez perspektyw. Czy rzeczywiście tak jest? Szczegóły poniżej.

Strach przed liczbami

Liczne raporty wykazują, że nadal boimy się sami rozliczać PIT. Zdecydowana większość z nas woli to zadanie powierzyć zaprzyjaźnionej księgowej, osobie z doświadczeniem na tym polu lub rozliczać się przez firmę. Sama myśl o styczność z liczeniem i uzupełnianiem rubryk kojarzy się nam z trudną i uciążliwą pracą, podczas gdy rozliczanie podatków nie powinno nam zająć więcej niż 30 minut. Zatem – ponieważ panuje przekonanie, że również praca związana z rachunkowością jest niezmiernie skomplikowana – łatwo znajdziemy zatrudnienie w tej branży.

Jak wynika z najnowszych badań, cały czas rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowane księgowe czy techników rachunkowości. Takie zawody należą również do dobrze płatnych. W końcu każdy przedsiębiorca chce mieć pewność, że w jego rachunkach i rozliczeniach jest porządek. Osoby pracujące na tych stanowiskach cieszą się również dużym zaufaniem i poważaniem w firmie – stanowią bowiem jeden z głównych filarów przedsiębiorstwa. Technik rachunkowości znajdzie również pracę w urzędach, biurach rachunkowych i działach finansowych.

Nauka rachunkowości

Jeśli myślimy o pracy w tym zawodzie, najlepiej zapisać się do szkoły policealnej. Obecnie oferta edukacyjna jest bardzo bogata – na liście przedmiotów znajdziemy wiele kierunków, które łączą się z tym tematem. Nierzadko są one uzupełnione o naukę np. języków obcych, dlatego pozwolą nam nie tylko rozwijać umiejętności związane ściśle z rachunkowością, ale również sprawią, że poznamy podstawy przedmiotów, które mogą nam się przydać w przyszłej karierze zawodowej.

Planując znaleźć stabilną pracę, która daje możliwości rozwoju warto zastanowić się nad nauką rachunkowości. Praca związana z tą dziedziną wcale nie musi być nudna! Jeśli lubimy statystyki, analizy, a skrupulatność to nasze drugie imię, warto spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Warto też podjąć się nauki konkretnego zakresu rachunkowości, jaką jest księgowość. Taki kierunek w szkole policealnej to już standard. Wynika to z dobrych perspektyw zawodowych wobec osób, które pracują w księgowości oraz dużego zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny, która utrzymuje się już od dłuższego czasu na rynku pracy.

Gdzie szukać ofert pracy związanej z rachunkowości?

Oferty pracy: księgowa, technik rachunkowości czy specjalista ds. finansów grupuje serwis GoWork.pl. Znajdziemy tam wiele ogłoszeń od pracodawców z całej Polski, a także oferujących pracę za granicą.

Portal posiada wygodną i intuicyjną wyszukiwarkę, która umożliwia filtrowanie ofert pod kątem interesujących użytkownika kryteriów. Do wyboru są między innymi:

  • typ umowy, np. umowa o pracę, kontrakt B2B lub umowa o dzieło;
  • wymiar etatu, np. pół etatu lub pełny etat;
  • tryb pracy, np. praca zdalna lub praca hybrydowa;
  • lokalizacja – miasto lub województwo.

Tak uściślone wyniki pozwolą zaoszczędzić nam czas potrzebny na znalezienie pracy. Dodatkowo, po zapisaniu się do newslettera i wyborze interesującego nas regionu, strona będzie wysyłać nam powiadomienia o każdej nowej ofercie, która pojawi się w serwisie.

Co więcej, przy każdym ogłoszeniu widnieje odnośnik do opinii o pracodawcy. Piszą je byli i obecni pracownicy danej firmy, a następnie weryfikują administratorzy serwisu. Dzięki temu można sprawdzić, czy na przykład interesujący nas pracodawca dotrzymuje warunków opisanych w ofercie. Opinie stanowią zatem cenną wskazówkę dla wszystkich osób poszukujących pracy.

Innym dobrym miejscem do poszukiwania aktualnych ofert pracy dla księgowych i innych zawodów związanych z rachunkowością jest lokalny urząd pracy. Można udać się do niego osobiście lub wejść na stronę internetową instytucji. Warto pamiętać, że obecnie większość spraw w urzędzie można załatwić online – w tym rejestrację jako osoba bezrobotna.

Warto też rozszerzyć poszukiwania na lokalnych przedsiębiorców. Wystarczy drogą elektroniczną lub osobiście zwrócić się do wybranej firmy z informacją dotyczącą zapotrzebowania na takiego pracownika. Pracując w rachunkowości, czy księgowości taki miejscem pracy może być praktycznie każde przedsiębiorstwo. To znacznie zwiększa szanse na pewnego zatrudnienia.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_90389836_biznesmen-pracuj%C4%85cy-w-biurze-przy-u%C5%BCyciu-kalkulatora-do-obliczania-liczb-koncepcja-rachunkowo%C5%9Bci.html?vti=nbdirkbpqwrz96gles-1-4

Oceń artykuł
0/5 (0)