Barometr zawodów dla Szczecina na rok 2021 wskazał, że problemy z zatrudnieniem  tym mieście mogą mieć pracownicy sektora usługowego, w szczególności, jeśli chodzi o turystykę, organizację imprez oraz usługi beauty. Sprawdź, jakie jeszcze zawdy pojawiły się w wyniku badania oraz dowiedz się, kto może liczyć na pracę w tym mieście.

Barometr zawodów Szczecin – kto będzie miał problem z pracą?

Stopa bezrobocia w Szczecinie w kwietniu 2021 wyniosła 4,1 proc. Liczba bezrobotnych wyniosła 7 530 – jak na liczące przeszło 404 tys. mieszkańców miasto jest to bardzo dobry wynik. Nie zmienia to jednak faktu, że bez pracy wciąż pozostaje wiele osób – należy pamiętać, iż rejestrowane  bezrobocie w Szczecinie a rzeczywiste to dwa zupełnie odrębne wskaźniki. Z badania „Barometr zawodów” na rok 2021 wynika, iż w Szczecinie zawodami nadwyżkowymi są:

  • animatorzy kultury i organizatorzy imprez,
  • fotografowie,
  • fryzjerzy,
  • kierowcy samochodów osobowych,
  • kierownicy sprzedaży,
  • kosmetyczki,
  • pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
  • przedstawiciele handlowi
  • socjolodzy i specjaliści ds. badań ekonomiczno-społecznych.

W powyższych obszarach zapotrzebowanie na pracowników jest najmniejsze, na co wpływ miała pandemia koronawirusa. Niebagatelne znaczenie ma tu także specyfika gospodarki Szczecina – miasto jest nastawione na rozwój innych branż.

Barometr zawodów 2021 Szczecin – na jakie zawody jest zapotrzebowanie?

Na kogo z kolei czeka praca w Szczecinie? Lista zawodów deficytowych w jest znacznie dłuższa, niż nadwyżkowych. Lokalne firmy oferują zatrudnienie pracownikom z branży budowlanej, drogowej i inżynieryjno-instalacyjnej, np. dekarzom i blacharzom budowlanym, monterom instalacji budowlanych, murarzom i tynkarzom, pracownikom robót wykończeniowych w budownictwie. Rynek pracy w Szczecinie cierpi również na niedobór nauczycieli. Potrzebni są w szczególności lektorzy i nauczyciele języków obcych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczyciele przedszkoli. Jest także kłopot z ratownikami medycznymi. Nie chcą oni podejmować pracy w publicznej służbie zdrowia z uwagi na mało atrakcyjne warunki finansowe, w których poszukiwaniu wyjeżdżają za granicę – ostatnimi czasy najchętniej do Niemiec.

Jakie jeszcze są potrzebne zawody w Szczecinie? Z badania wynika, że brakuje pracowników służb mundurowych, pracowników, sprzedaży internetowej, samodzielnych księgowych, archiwistów i muzealników, kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

 

 

 

Oceń artykuł
0/5 (0)