Jak nie zasnąć w pracy, gdy przed Tobą jeszcze mnóstwo monotonnych zadań, a głowa opada i powieki stają się coraz cięższe? Zapewne każdy z nas przechodził taki kryzys w swoim życiu zawodowym! Jednak istnieje wiele sposobów, aby nie zasnąć w pracy na nocnej zmianie lub podczas jesiennej szarugi. Sprawdź nasze 10 rad!

Jak nie zasnąć w pracy? Pozwól sobie na odpoczynek i krzycz

1. Daj mózgowi oddech – aby nie zasnąć w pracy, należy pobudzić krążenie i ciśnienie tętnicze. Wstań i pochodź chwilę po biurze. Wskazane jest wykonanie również kilku ćwiczeń takich jak np. przysiady, podskoki albo machanie rękami. Senność minie jak ręką odjął, ponieważ nastąpi dotlenienie i pobudzenie mózgu.

2. Muzyka to najlepszy lek, jak śpiewała Budka Suflera i pomoże również na senność. Zastanawiasz się, jak nie zasnąć w pracy? Zapewnij sobie dawkę dynamicznej muzyki, przytupuj do niej lub śpiewaj, a na pewno nie zaśniesz. Udowodniono naukowo, że dynamiczna muzyka do pracy przyspiesza bicie serca i podnosi ciśnienie krwi. Jednocześnie unikaj nadmiernej ilości źródeł dźwięku, ponieważ męczą one mózg.

3. Aby nie zasnąć w pracy na nocnej zmianie, wykrzycz swoje zmęczenie – krzyk jest znany jako skuteczne narzędzie w walce ze stresem. Równie dobrze może być naszym orężem w walce z sennością. Podczas krzyku następuje napięcie mięśni i pobudzenie krążenia, które skutecznie cię pobudzą.

Sprawdź także: Jak się szybko rozbudzić?

Jak nie zasnąć w nocy w pracy?

4. Chłodne orzeźwienie – każdy z nas woli siedzieć w ciepłym i przytulnym biurze, ale niestety takie warunki sprzyjają drzemce. Jeżeli zastanawiasz się, jak nie zasnąć w pracy, to warto nieco wychłodzić pomieszczenie. Ochlapanie twarzy zimną wodą, lub nawet włożenie rąk do zimnej wody najbardziej cię pobudzą. Możesz również zastosować terapię szokową, np. zimny prysznic albo nagłe wystawienie się na zimne powietrze.

5. Nie jem, nie śpię – w trakcie obfitego posiłku twój mózg wysyła do jelit dużą ilość krwi, aby zintensyfikować ich pracę. Senność ogarnia nas z powodu odpływu tej krwi z innych organów, ograniczając ich aktywność. Druga teoria głosi, że senność wywołują substancje występujące w pożywieniu (np. tryptofan). Dodatkowo duża ilość glukozy we krwi obniża sprawność neuronów. Jak nie zasnąć w nocy w pracy? Warto unikać dużych posiłków w trakcie pracy, a raczej postawić na małe i regularne przekąski.

6. Zapach snu – wyraziste zapachy skutecznie pomogą nam pokonać senność w pracy. Nie musimy jednak wokół siebie rozpylać gryzącej w oczy chmury. Wystarczy mała fiolka z olejkami eterycznymi lub mocnymi ziołami, aby odzyskać formę. Co ciekawe, japońscy naukowcy udowodnili że już np. sam zapach kawy może być bardzo pobudzający.

Szukasz nowej pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!

Jak nie zasnąć w pracy na nocnej zmianie? Drzemka pomoże!

7. Krótka drzemka – według badań naukowców, już 20-minutowa drzemka w pracy pozwoli odzyskać organizmowi siły nawet na następne 2 godziny. Warto więc wykorzystać przerwę w pracy w inny sposób niż jedzenie i przeglądanie portali społecznościowych.

8. Flirt – według badań jednego z producentów męskich kosmetyków, flirt jest skuteczną metodą walki z sennością w pracy. Rzekomo ma stosować go ponad połowa aktywnych zawodowo Polek. Jak nie zasnąć w pracy? Rozmowa na żywo, lub nawet na czacie, powoduje lekki wzrost adrenaliny i przyspiesza bicie serca. Wersja mniej ofensywna zakłada, że wystarczy po prostu zaangażować się w ciekawą konwersację z osobą siedzącą obok: np. koleżanką lub kolegą z pracy.

9. Herbaciany power – nie tylko kawa z powodu kofeiny jest znakomitym napojem pobudzającym. Aby nie zasnąć w pracy, polecamy herbatę. Jednakże jej wartości energetyczne w dużej mierze zależą od sposobu parzenia. Jak nie zasnąć w pracy? Zaleca się parzenie krótkie, aby zachować właściwości kofeiny i teiny. Przy dłuższym parzeniu uwalniają się garbniki, które działają uspokajająco. Na pobudzenie wskazane jest picie herbaty zielonej, gdyż rozszerza ona naczynia krwionośne, przez co więcej krwi dociera do mózgu. Pomóc może także herbata z czystka

10. Szukając sposobu na to, jak nie zasnąć w pracy, nie zapominaj o zadbaniu o swoje oczy. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor ekranowy może być bardzo męczące, zwłaszcza jeżeli pracuje się w nocy. Aby zmniejszyć senność w trakcie nocnej zmiany koniecznie raz na godzinę oderwij wzrok od komputera i popatrz w dal. Możesz też zastosować krople nawilżające do oczu lub postarać się częściej mrugać. Ważny jest także kontrast: zadbaj o to, aby w pokoju, w którym pracujesz było odpowiednio jasno.

Przerwa na kawę? Sprawdź, o której godzinie najlepiej pić kawę.

Pytanie „jak nie zasnąć w pracy” stale Ci towarzyszy?

Jeżeli senność w trakcie pracy nie jest epizodycznym problemem i stale się powtarza, może oznaczać to, że regularnie za mało sypiasz w nocy lub cierpisz na chroniczne zmęczenie. W takim wypadku warto zastanowić się, co jest przyczyną tego stanu rzeczy i spróbować mu zaradzić. Zacznij od wprowadzenia w  swoje życie rytuałów ułatwiających zasypianie i niwelujących stres w pracy. Zwróć też.  szczególną uwagę na zdrowy tryb życia: aktywność fizyczną i właściwe odżywianie. Jeżeli zwykłe sposoby nie pomogą, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dotrzeć do podłoża problemu i dobierze odpowiednie preparaty regulujące sen i czuwanie.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w odpowiedzi na pytanie jak nie zasnąć w pracy, nawet pomimo dużego zmęczenia i późnej godziny.  A jakie Wy macie sposoby na pokonanie senności? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Odpowiednia higiena snu a praca – o czym warto pamiętać?

Bez względu na to ku jakim rozwiązaniom postanowimy się zwrócić, trzeba pamiętać o tym, że odpowiednia higiena snu będzie w stanie zagwarantować nam nie tylko dobre samopoczucie, ale także produktywność, która w dłuższej perspektywie powinna przeistaczać się w dogodne perspektywy płacowe. Kto dobrze śpi ten dobrze zarabia!

Warto także mieć na względzie, że w zachowaniu witalności zarówno w pracy, jak i poza nią, może nam pomóc właściwe odżywianie – nierzadko połączone z dbałością o odpowiednią suplementację. Należy także regularnie udawać się na wizyty kontrolne do lekarza, bowiem nierzadko problemy ze snem mogą sugerować kłopoty ze zdrowiem.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_94483935_zm%C4%99czony-biznesmen-wyczerpany-ci%C4%99%C5%BCk%C4%85-prac%C4%85-i-nadmiernym-obci%C4%85%C5%BCeniem-prac%C4%85.html

Oceń artykuł
0/5 (0)