W kwietniu 2017 roku minął rok od momentu uruchomienia w Polsce programu „Praca dla więźniów”. W Gdańsku zdecydowano się podsumować dotychczasowe osiągnięcia programowe. Dzięki realizowanym działaniom stworzono wiele nowych miejsc pracy i aktywizowano do 45 proc. osadzonych.

Na czym polega program „Praca dla więźniów”?

Program „Praca dla więźniów” ma na celu nie tylko zaangażowanie do pracy osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych, ale i resocjalizację więźniów za pośrednictwem pracy zawodowej. Program realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Składa się on z trzech filarów:

  • Filar I – realizowany do 2023 roku, polegający na budowie na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych łącznie 40 hal produkcyjnych.
  • Filar II – obejmujący rozszerzenie zakresu możliwości podejmowania przez więźniów nieodpłatnej pracy na rzecz samorządów.
  • Filar III – dotyczy wprowadzenia większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zatrudnienie więźniów.

Funkcjonowanie programu „Praca dla więźniów” w Gdańsku

W ciągu ostatniego roku, jak podaje Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku, liczba pracujących więźniów wzrosła z 35 do 45 proc. Udało się w tym czasie stworzyć 260 nowych miejsc pracy i pozyskać 33 nowych kontrahentów.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku podaje dodatkowo, że najwięcej, bo aż 57,94 proc. osadzonych pracuje z Aresztu Śledczego Wejherowo, 55,57 proc. w Zakładzie Karnym Kwidzyn oraz 51,18 proc. z Zakładu Karnego Gdańsk Przeróbka.

Dlaczego pracodawcy mają zatrudniać więźniów?

Zachętą do zatrudnienia osoby pozbawionej wolności dla pracodawców jest zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów prawa pracy, prócz przepisów dotyczących czasu pracy oraz BHP. Pracodawca nie musi odprowadzać składki zdrowotnej za zatrudnienie osoby pozbawionej wolności, ani zawierać indywidualnych umów z każdym więźniem, o ile zatrudnia go w pełnym wymiarze godzin z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin.

Dla pracodawców biorących udział w projekcie przygotowano darmową ochronę obiektów produkcyjnych, które mieszczą się na terenie zakładów karnych i aresztów. Przedsiębiorstwo może uzyskać dofinansowanie działań prowadzących do tworzenia nowych miejsc pracy dla skazanych. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Mówiąc o korzyściach płynących z realizacji programów w celach aktywizacyjnych więźniów, najczęściej wskazuje się na readaptację społeczną osób osadzonych. Poza czynnikami społecznymi i ekonomicznymi można tu wymienić przeciwdziałanie rozwojowi podkultury więziennej i szkodliwych zachowań. Okazja do pożytecznego spędzenia czasu wolnego ma też nauczyć nawyku pracy. Dla samych więźniów, którzy odcięci są od społeczeństwa, wykonywanie określonych obowiązków zawodowych ma być okazją nie tylko do nieodpłatnego zdobycia kwalifikacji, ale też uzyskania wsparcia finansowego, które często ma znacznie również dla samej rodziny skazanego.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_107564827_m%C4%99%C5%BCczyzna-w-kajdankach-siedzi-za-kratkami-na-komisariacie-aresztowany-podejrzany-bandyta-w.html?vti=mxr7fft29wrs03l239-2-56

Oceń artykuł
0/5 (0)