Osoby uzależnione od papierosów wypalają nawet 1/3 zarobków i powodują straty dla pracodawców. Dlaczego więc firmy nie walczą z ich nałogiem?

Jak podaje eSmoking Association, osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie i uzależnione od nikotyny wydają nawet 27% pensji na papierosy. Jak pisaliśmy w artykule, palaczem powodują również straty dla firm i gospodarki.

Wychodząc na papierosa ok. 4 razy dziennie na 5 minut, wypalamy około dziesięciu ośmiogodzinnych dni pracy w ciągu roku kalendarzowego. Obniża to zyski pracodawców, a tym samym jest odczuwalne dla krajowej gospodarki.

Dodatkowo choroby wywołane papierosami generują kosztowne dla wszystkich absencje pracowników. Według badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny palacz na zwolnieniu lekarskim przebywa średnio o 2,7 dnia dłużej niż osoba niepaląca. W skali roku to dodatkowe 25 dni pracy, na których traci pracodawca.

Pracodawcy mimo, że mogą zabraniać palenia na terenie firmy i od 2011 roku nie mają obowiązku zapewnienie palarni, wciąż nie wypowiadają otwartej walki palaczom. Powód? Trudno jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników, którzy spełniają ich wymagania.

Zobacz też: https://www.gowork.pl/blog/palacz-w-pracy-puszcza-firme-z-dymem/

Palenie w pracy a prawo

Zgodnie z art. 5 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych obowiązuje zakaz palenia w zamkniętych zakładach pracy, w miejscach innych niż do tego przeznaczonych.

Czy pracodawca może zakazać przerwy na papierosa? Teoretycznie nie może narzucać własnego podejścia do nałogu, jednak za pomocą wewnętrznego regulaminu ma prawo regulować takie kwestie. Może zarówno zabronić wychodzenia na taką przerwę, jak i dopuścić wskazaną możliwość.

Z drugiej strony, jeśli pracownik chce wyjść na papierosa, a wykorzystał już przysługującą mu przerwę albo za ten czas nie otrzyma wynagrodzenia od pracodawcy, albo musi ten czas odpracować.

Autor: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_84014365_biznesmen-palenia-w-biurze-w-pracy.html?vti=lquulme0sy33ckl35c-1-50

Oceń artykuł
0/5 (0)