W jaki sposób najlepiej połączyć pracę z hobby, jeśli lubimy otoczenie przyrody, a prace w ogrodzie są dla nas relaksem? Zapiszmy się na kurs pielęgnacji ogrodów! Takie rozwiązanie jest dobre również dla osób, które mają stała pracę, ale chciałyby zdobyć nowe umiejętności.

Zasady pielęgnacji i zakładania ogrodów nie należą do najłatwiejszych. Ogród wymaga innej pracy w okresie letnim, a innej w zimowym. Zdecydowaniem najtrudniejszym jest okres wiosenny, kiedy musimy rozplanować zadania np. przycinanie krzewów i formowanie żywopłotów, przygotowanie nowych sadzonek i odpowiedniego podłoża.

Najpiękniejsze ogrody świata, mieszczące się w Butchart czy w Keukenhof od lat zachwycają turystów. Jak można łatwo się domyślić wymagają szczególnej opieki kilkunastu ogrodników, którzy sprawiają, że te miejsca należą do najbardziej malowniczych.

Holenderskie i francuskie ogrody

Obecnie najbardziej popularne staja się ogrody w stylu holenderskim i francuskim. Jeśli jesteście zwolennikami kolorowych tulipanów i innych kwiatów cebulowych, to wybierzcie właśnie ten styl.

Charakterystyczne są tu również idealnie formowane żywopłoty, tworzące niebanalne kształty i dzielące ogród na mniejsze części. Stosuje się tu również marmurowe ozdoby, które są dodatkowo wzbogacane kolorami.

Jeśli wolimy bardziej stonowane barwy zastosujmy w ogrodzie szarości oraz grafity, które świetnie sprawdzą się przy wykonaniu fontann lub małych rzeźb zdobiących ogród.

Architekt krajobrazu – jak zdobyć zawód?

Architektura krajobrazu to jeden z zawodów, który nie zawsze wymaga ukończenia kilkuletnich studiów. Wiedzę o branży i nabycie umiejętności może odbyć się poprzez ukończenie odpowiednich kursów, czy szkoleń.

Czy warto zapisać się na kurs? Na to pytanie odpowiada jedna z uczestniczek – Karolina Jasło –  Uczestniczyłam w firmie GoWork w kursie projektowania ogrodów. Aby pogłębić wiedzę udałam się na kurs uzupełniający „Pielęgnacja ogrodów”. Bardzo mi się podobało. Poszerzyłam swoje umiejętności, zdobyłam nową wiedzę. Rozwinęłam skrzydła. Program szkolenia był tak zbudowany, że ogród nie ma dla mnie żadnych tajemnic, a praca jest prostsza i łatwiejsza.

Czego można się dowiedzieć podczas kursu? Zdobędziemy wiedzę między innymi z zakresu:

  • efektywnego komponowania przestrzeni ogrodu,
  • znajomości podstaw ogrodnictwa oraz doboru materiału roślinnego,
  • planowania infrastruktury ogrodu,
  • kreacji i kompozycji roślin,
  • realizacji inwestycji ogrodowej w oparciu o podstawy prawne,
  • zasad pielęgnacyjnych w ogrodzie,
  • umiejętność zakładania i pielęgnacji rabat

Jeśli jeszcze zastanawiamy się nad wybraniem kursu, przejrzyj listę dostępnych kierunków!

A może jednak ogrodnik?

Osoby, które kochają naturę, ale unikają bardziej technicznych zadań, wybierają ścieżkę kariery ogrodnika. To również bardzo wdzięczny zawód. Osób do pracy polegającej na pielęgnacji roślin i wykonywaniu różnych zabiegów w ogrodzie poszukuje się w różnych miejscach takich jak biura projektowe, czy agencje nieruchomości.

Zawód ogrodnika warto wybrać również dlatego, że niezbędną wiedzę i umiejętności uzyskuje się po różnych kursach, a także po kilkumiesięcznej szkole policealnej umożliwiającej zdobycie stosownego dyplomu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_49208520_ogrodnik-dbaj%C4%85cy-o-ro%C5%9Bliny-kwitn%C4%85ce-w-ogrodzie.html?vti=mcoxm9e4a1c36vo2a2-1-29

Oceń artykuł
0/5 (0)