OPZZ proponuje rewolucyjne zmiany. Jest też wizja stworzenia 2 różnych kodeksów pracy.

Jak informuje TVN24, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych domaga się wydłużenia urlopu rocznego do 32 dni. Do tej pory było to 26 dni. Miałoby to znacząco poprawić sytuację pracowników, a także pracodawców. Zmiana zredukowałaby stres w pracy oraz pozytywnie wpłynęłaby na wydajność pracowników. Zmniejszenie poziomu zapracowania miałoby również zmniejszyć poziom bezrobocia.

Wydłużenie urlopu jest uzupełnieniem naszego pakietu na rzecz „odśmieciowienia” polskiego rynku pracy i poprawy sytuacji pracowników. Inne inicjatywy na tym polu to m.in. radykalne ograniczenie umów cywilno-prawnych, zniesienie darmowych staży, zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, podniesienie płacy minimalnej. Wniosek o wydłużenie urlopu wypoczynkowego powstał też w oparciu o nasze spotkania w terenie – wielu pracowników deklaruje, że długość urlopu stanowi dla nich istotną kwestię – powiedział Piotr Szumlewicz (doradca OPZZ) podczas posiedzenia Rady OPZZ. (źródło: TVN24)

Dodatkowo, przewodniczący OPZZ Jan Guz zaproponował, by skrócić czas pracy z 40 do 38 godzin tygodniowo. Oba pomysły nie były jeszcze konsultowane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Prezes Związków Zawodowych Pracodawców Cezary Kaźmierczak skrytykował proponowane zmiany. Stwierdził, że dodatkowe urlopy nie są potrzebne. Spowodowałyby spowolnienie wzrostu wynagrodzeń. Zaproponował za to stworzenie dwóch kodeksów pracy, m. in. osobnego dla małych przedsiębiorców.

Urlop 2024 – co się zmieniło?

Od wyżej opisywanych wiadomości minęło już sporo czasu. Rządzący wielokrotnie pochylali się nad rozmaitymi projektami zmian w Kodeksie Pracy, nieraz motywowani wymogami stawianymi przez elektorat, a w innych wypadkach było to związane z wymogami stawianymi przez Unię Europejską. Co dokładnie się zmieniło?

W 2024 roku podstawowy zakres urlopów nadal wynosi 20 i 26 dni wolnego, w zależności od stażu pracy. Niemniej, licząc łącznie wszystkie możliwe do wykorzystania dni urlopu (z wyłączeniem L4 oczywiście), zależne od rozmaitych okoliczności, niektórzy pracownicy będą mogli skorzystać z aż 35 dni wolnego.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117703839_hipster-dziewczyna-z-plecakiem-ciesz%C4%85c-si%C4%99-zachodem-s%C5%82o%C5%84ca-na-szczycie-mglistej-g%C3%B3ry.html

Oceń artykuł
0/5 (0)