W Sosnowcu panuje niski poziom bezrobocia rejestrowanego, choć na tle całego województwa śląskiego wyniki lokalnego rynku pracy nie są najlepsze. Wraz z Bytomiem, w Sosnowcu na dzień 30 czerwca 2017 roku było zarejestrowanych najwięcej osób pozostających bez pracy – ponad 6 tys. Wszystkie mają obecnie szansę na aktywizację zawodową i założenie własnej działalności gospodarczej.

Wysoki poziom bezrobocia

W województwie śląskim na koniec czerwca 2017 roku stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 5,7 proc. – mniej niż średnia krajowa na poziomie 7,4 proc. W podregionie sosnowieckim było zaś 8,6 proc. osób bezrobotnych. Na dzień 30 maja 2017 roku stopa bezrobocia w Sosnowcu wynosiła 8,9 proc.

Dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu podejmuje kolejne działania, których celem jest maksymalna aktywizacja zawodowa niepracujących mieszkańców. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny z pewnością się do tego przyczyni.

Projekt „Nowe horyzonty”

W Sosnowcu realizowany jest aktualnie program pod hasłem „Nowe horyzonty”, który przygotowany został przez Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny. Kierowany jest do bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo mieszkańców Sosnowca, którzy mają pomysł na biznes i są gotowi do jego realizacji.

Projekt polega na wsparciu samozatrudnienia i obejmie swoim zakresem 27 osób bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo po 30. roku życia, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Będą to więc osoby z obszaru Sosnowca, które:

  • mają więcej niż 50 lat,
  • są długotrwale bezrobotne,
  • mają ustalony stopień niepełnosprawności,
  • posiadają niskie kwalifikacje zawodowe,
  • są kobietami.

Uczestnicy projektu „Nowe horyzonty” nie tylko będą przybliżali się dzięki niemu do rynku pracy w Sosnowcu, ale również otrzymają szansę na otwarcie własnej firmy dzięki dotacji na rozpoczęcie działalności, bezpłatnym szkoleniom, doradztwu oraz rocznemu wsparciu na pokrycie kosztów stałych prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt realizowany jest w terminie od 1 maja 2017 roku do 31 grudnia 2018 roku. Pozostało więc sporo czasu na wzięcie w nim udziału. Zakłada się realizację procesu rekrutacji i identyfikację potrzeb urzędu pracy na tym etapie przez doradcę zawodowego przed założeniem działalności. Jeśli pomysł biznesowy okaże się trafiony, beneficjent otrzyma wsparcie finansowe na rozwój własnej firmy w kwocie 25 088,94 zł na osobę oraz wsparcie pomostowe podstawowe i przedłużone po 2000 zł miesięcznie na osobę przez okres 12 miesięcy, na pokrycie kosztów stałych funkcjonowania działalności.

Praca w Sosnowcu – gdzie jej szukać?

Istnieje kilka sposobów, które umożliwią Ci szybkie znalezienie zatrudnienia w Sosnowcu. Może to być skorzystanie z asysty lokalnego urzędu pracy, agencji pracy tymczasowej, czy nawet osobiste udanie się do wybranego zakładu pracy i pozostawienie w nim swojego CV. Żadna z metod nie będzie jednak tak efektywna, jak skorzystanie z funkcjonalności oferowanych przez nasz serwis – to właśnie tam praca w Sosnowcu zagląda najczęściej.

Dzięki naszemu portalowi, pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez większych trudności weryfikując otrzymywane aplikacje. Kandydaci z kolei mają możliwość odpowiedzenia swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń w ciągu jednego tylko dnia, czym wyraźnie zmaksymalizują swoje szanse na szybkie zdobycie stabilnej posady. Nie musisz wierzyć nam na słowo – sprawdź sam, a przekonasz się, jak łatwo szukać ofert na naszej stronie. Bowiem ogłoszenia, które znajdują się na portalu, możesz filtrować pod kątem interesujących Cię kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109974612_biznesmen-wpisuj%C4%85c-na-laptopie-stoj%C4%85c-w-biurze.html

Oceń artykuł
0/5 (0)