Jesteśmy nastawieni na rozwój, zmiany i decyzja o podjęciu nowej pracy już zapadła. Wybieramy się na rozmowy rekrutacyjne… tylko co dalej? Jak się zachować, jak wypaść dobrze na spotkaniu? Wbrew pozorom rozmowa z rekruterem (nawet taka, która nie zaowocuje zatrudnieniem) może nam wiele pomóc w dalszej karierze.

Przyjęło się, że rozmowa rekrutacyjna to sposób na poznanie pracownika przez potencjalnego pracodawcę. Tymczasem działa to w obie strony. Spotkanie może być świetnym źródłem wiedzy o firmie i jej pracownikach. To też okazja do zweryfikowania wcześniej zebranych informacji.

Nie bójmy się zadawać pytań!

Pytania od kandydatka na dane stanowisko jest wręcz dobrze widziane i świadczy o tym, że poważnie myślimy o pracy właśnie w tej firmie. Na pewno warto dowiedzieć się, jak przebiegają kolejne etapy rekrutacji oraz kiedy możemy spodziewać się informacji zwrotnej co do jej wyniku. Zapytajmy też o przełożonego i przyszłych współpracowników: jak liczny jest dział, od jak dawna szef jest liderem i czego oczekuje od swojego zespołu. Ważne mogą okazać się też pytania dotyczące warunków pracy. Dowiemy się również jaki budżet jest przyznany na dane stanowisko i jak ta kwota kształtuje się na tle innych branży – dzięki temu będziemy mieli już rozeznanie na jaką maksymalną stawkę będziemy mogli liczyć, jak wyglądaj premie.

Samo zadawanie pytań jest zwykle uznawane za przejaw zaangażowania i  inteligencji. To już dwie ważne cechy, które ważne są praktycznie na każdym stanowisku. Prezentując aktywną postawę na rozmowie kwalifikacyjnej, można wyróżnić się na tle innych kandydatów, znacznie zwiększając swoje szanse na ostateczne zatrudnienie.

Czego nie robić na rozmowie rekrutacyjnej?

Nie powinniśmy pytać z kolei o to jak wypadliśmy na rozmowie (nie uzyskamy prawdziwej odpowiedzi na tym etapie) czy jak dużą mamy konkurencję. Pamiętajmy, że to my staramy się o pracę w danej firmie, dlatego do spotkania powinniśmy być perfekcyjnie przygotowani. Zadawanie pytań i starannie wykonany wcześniej research pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewni świadomy wybór firmy, w której będziemy mogli budować swoją karierę. Zawsze przed rozmową zapoznajmy się z polityką firmy, zakresem działań, by wiedzieć czym dana organizacja się zajmuje. To zrobi również dobre wrażenie na osobie rekrutującej.

Warto też unikać oczerniania byłego pracodawcy. To jest wskazówka dla rekrutera, że kandydat może być nielojalny. Jeśli były pracodawca był powodem zwolnienia się z pracy, warto omówić problemy, jakie się do tego przyczyniły, nie nawiązując do sprawy personalnie.

Autor: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119806958_two-young-business-women-in-meeting-at-office-table-for-job-application-and-business-agreement.html?vti=nciwee5dtd7uvxplxs-1-42

Oceń artykuł
0/5 (0)