Lekka praca, czyli jaka? Dyskusje o tym, która praca jest najcięższa, nigdy nie dobiegną końca. My dla odmiany postanowiliśmy sporządzić inne zestawienie. Na podstawie forów internetowych, badań opinii społecznej i rankingów, przedstawiamy kompendium najlżejszych profesji. Czy rzeczywiście te zawody to praca lekka i przyjemna?

Praca lekka, przyjemna i jeszcze odpowiednio płatna – kto o tym nie marzy? Ktoś, kto wykonuje takie zajęcie, jest narażony na mniejszy wysiłek i stres. Czy stanowisko spełniające takie cechy w ogóle istnieje? Oczywiście, i to niejedno. Poniżej przedstawiamy przynajmniej kilka propozycji. Oto nasze pomysły na lekką pracę.

Lekka praca – czyli jaka?

Szukając nowej posady i przeglądając oferty pracy, wielu kandydatom marzy się lekka praca. Zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej decydujemy się na posadę, która wymaga mniejszego nakładu sił. Opinie są różne. O wielu zawodach, uważanych za łatwe i przyjemne wypowiadają się osoby, które nigdy w nich nie pracowały.

Czym tak naprawdę jest praca lekka? To takie zatrudnienie, które nie może powodować zagrożenia dla życia i zdrowia pracownika i często określane jest jako praca dla młodzieży. Potocznie tym terminem określana jest łatwa praca, która nie wymaga wiele wysiłku.

Ten typ pracy jest szczególnie cenny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pracując jako pracownik produkcji, magazynier czy budowlaniec warunki mogą być po prostu za ciężkie. Takie osoby muszą rozsądnie wybierać miejsce pracy, stawiając na prostsze zajęcia.

Łatwa praca – jakie zawody ją zapewniają?

Na jakich stanowiskach czeka na nas łatwa praca? Wiele osób wybiera stresujące zawody kierownicze lub decyduje się zostać strażakiem czy policjantem i pracować w niebezpiecznych warunków. Nietypowe zawody mogą okazać się bardzo przyjemne. Łatwa praca, duże pieniądze? Sprawdź, gdzie się zatrudnić, aby lekko pracować.


Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź już teraz najnowsze ogłoszenia w serwisie GoWork.pl!


Najlżejsze praca? Zależy dla kogo

Które stanowiska uważane są za najlżejsze zawody na rynku pracy? Wybór jest szeroki, jednak opinie są różne. Wiele zależy od charakteru pracowników oraz ich zdolności. Lekka praca dla kobiet może być uciążliwa dla mężczyzn i odwrotnie. Niektórzy nie odnajdują się w pracy na etacie i to właśnie ten rodzaj zatrudnienia wydaje się im najcięższy. Współcześnie ludzie przyzwyczaili się do pracy zdalnej, która dla sporej grupy osób jest znacznie przyjemniejsza i pozwala realizować również marzenia o własnej firmie, co potwierdzają różnorodne pomysły na biznes w domu. Z kolei dla innych to praca hybrydowa będzie najlepsza ze względu na potrzebę kontaktu z ludźmi.

Najlżejsze zawody – zestawienie

Zebraliśmy stanowiska, które z pozoru mogą wydawać się mało wymagające. Czy tak jest naprawdę? Wybierając taką pracę, kandydaci mają zdecydowanie lepsze warunki niż górnik czy robotnik!

Lekka praca – Dog-Walker

Ten zawód, spopularyzowany chociażby przez film Woody’ego Allena „Co nas kręci, co nas podnieca”, podbija obecnie także Polskę, jest coraz lepiej płatny i często przedstawiany jako lekka praca. Jaka odpowiedzialność ciąży na dog-walkerach? Tacy pracownicy biorą na siebie troskę o zdrowie i życie powierzonego zwierzęcia, a często także za jego otoczenie. Nie zawsze trafimy na spokojnego pupila idącego ufnie przy nodze. Problemy pojawiają się też, gdy przyjdzie nam wyprowadzać kilka psów jednocześnie.

Łatwa praca: tester łóżek

Marzy ci się lekka praca za granicą? Jeden z fińskich hoteli ogłosił międzynarodową rekrutację na takie stanowisko. Zarobki są owiane tajemnicą, a do tego pracownik ma podobno zwiedzanie Helsinek na koszt pracodawcy. Jakie w takim razie są oczekiwania wobec takiego testera? Lekkie pióro i doświadczenie dziennikarskie (w celu prowadzenia bloga), znajomość języka obcego (angielski, rosyjski), a także doświadczenie zawodowe w turystyce. Czy wciąż uważasz, że to praca lekka i przyjemna? Podobno nawet spaniem można się zmęczyć.

Polityk – łatwa praca, duże pieniądze?

Wielu obywatelom politycy kojarzą się bardzo negatywnie. Wbrew pozorom, profesja polityka jest bardzo wymagająca i nie jest to najlżejsza praca. Debaty nad ustawami, nowelizacjami i udział w różnych komisjach niejednokrotnie wymagają ogromnej wiedzy, a także wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To również praca pełna wyrzeczeń, głównie jeśli chodzi o rodzinę i czas wolny. Rekompensatą są jednak wysokie zarobki.

Najlżejsza praca – żywa reklama

Uważa się, że chodzenie po ulicy w przebraniu niedźwiedzia lub jako wielki kufel piwa to łatwa praca. Przeczą temu niejednokrotnie warunki pogodowe, trudności z pójściem do toalety oraz niezbyt wygodny kostium. Krążą w Internecie też legendy o ludziach, którzy pracując jako reklama ambientowa, mieli problem z własną tożsamością. Z drugiej strony taka praca nie wymaga użycia dużej siły, co może niekiedy czynić jedną z lżejszych prac.

Krytyk kulinarny – praca lekka i przyjemna

Wiele osób myśli, że to łatwa i dobrze płatna praca, co więcej pracując, zawsze można zjeść coś dobrego. Jednak zawód krytyka kulinarnego nie polega tylko na przyjemnej konsumpcji. To także odpowiedzialność, wymóg odpowiedniej wiedzy na temat danej dziedziny kulinarnej. Odpowiednio czułe zmysły smaku i powonienia również odgrywają tutaj kluczową rolę. Niejednokrotnie trzeba degustować coś, czego normalnie nie wzięlibyśmy do ust. To również zawód nie zawsze bezpieczny ze względu na ewentualnie niską jakość jedzenia i brak talentu kucharzy. O zagrożeniach czyhających na krytyka kulinarnego pisał na łamach prasy m. in. Terry Durack (autor prestiżowych recenzji kulinarnych).

Tester gier komputerowych

Nie myślcie sobie, że to tylko beztroskie siedzenie przed komputerem. Tester musi wyłapywać wszystkie błędy w rozgrywce (bugi), analizować grę w kontekście np. lokalizacji językowej, funkcjonalności (playthrough), zgodności z danymi platformami i wielu kwestii technicznych. Obycie z tematyką gier komputerowych, znajomość języka angielskiego i umiejętności dziennikarskie – to cechy profesjonalnego testera gier komputerowych. W dużej od niego zależy przyszły sukces gry i jej recenzje.

Łatwa praca – Autor horoskopów

Nawet jeśli ten zawód nie jest najłatwiejszy, to z pewnością jest magiczny. Ciężko stwierdzić, którzy autorzy horoskopów korzystają z zaawansowanej wiedzy astrologicznej, a którzy tylko z wyobraźni. Niektórzy myślą, że horoskopy może wymyślać każdy i jest to najlżejsza praca na świecie. Jednak warto pamiętać, że ten zawód wymaga umiejętności dziennikarskich, komunikacyjnych, a często nawet marketingowych.

Sprzedawca w sklepie z produktami luksusowymi (np. biżuterią)

Praca sprzedawcy często wiąże się z przenoszeniem towarów i sytuacjami stresowymi. O wiele mniejszym wyzwaniem jest stanowisko sprzedawcy w sklepie, w których sprzedawane są produkty luksusowe typu biżuteria. W takim miejscu na ogół nie ma tłumu klientów, a więc utrzymuje się względny spokój. Sama obsługa zamożnych kupujących nie wymaga również dużych nakładów sił, dlatego można nazwać ją lekką pracą.

Ochroniarz obiektów

Ochroniarz jest przez wiele osób utożsamianych z dość spokojnym zawodem. Na ogół praca ta dotyczy sprawdzania monitoringu i spacerów po obiekcie, które mają wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jeśli nikt nie zakłóca spokoju, ochroniarz ma dość lekkie zajęcie. Oczywiście są momenty, w których potrzebna jest interwencja, jednak na ogół wymaga to wezwania odpowiednich służb.

Praca na magazynie – może być lekka?

Wbrew pozorom praca na magazynie może być zaliczana do łatwych i lekkich zajęć. Jest to możliwe, kiedy pracodawca szuka kandydatów do wykonywania zadań takich jak:

  • praca przy kompletacji zamówień;
  • sprawdzanie dat przydatności produktów;
  • rozmieszczanie artykułów na teren magazynu;
  • kontrola jakości produktów (np. na produkcji).

Taką pracę można znaleźć szczególnie przez okres wakacji. Warto podkreślić, że niektóre ogłoszenia dotyczące lekkiej pracy na magazynie wiążą się z atrakcyjnymi warunkami – oferowana jest zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o pracę, a także odpowiednie wynagrodzenie. Zdarza się również, że wymagania na to stanowisko spełniają nawet osoby bez doświadczenia.

A wy które profesje uważacie na najlżejsze i najmniej wymagające? Zapraszamy również do zapoznania się z opiniami na naszym forum, aby zobaczyć, co o poszczególnych zawodach mówią internauci.

Najłatwiejsze i najtrudniejsze zawody – podsumowanie

Ludzie są różni – mają różne priorytety, ambicje, marzenia i zainteresowania. Z tego też powodu trudno jest apodyktycznie stwierdzić, które zawody są najprostsze czy najtrudniejsze w wykonaniu, bo ocena nie zawsze dotyczy wyłącznie trudu, jaki w danym przypadku należy włożyć.

Idąc za słowami Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Zastanawiając się zatem nad naszą przyszłą ścieżką kariery powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym, co sprawia nam radość i jak chcemy wspominać swoje życie na emeryturze.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_101981548_partial-view-of-student-writing-in-notebook-and-using-digital-devices-while-doing-homework.html

Oceń artykuł
1.7/5 (21)