Z początkiem czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień dla pracodawców w Białymstoku i w regionie za tworzenie nowych miejsc pracy. Nagrody  przyznawał i wręczał Powiatowy Urząd Pracy.

Białystok to region z dużym potencjałem rynku pracy. Miasto oferuje zatrudnienie w różnych branżach, które dotyczy zarówno prostych prac, jak i stanowisk kierowniczych. Pracodawcy często publikują oferty pracy dla przedstawiciela handlowego, pracownika produkcji czy sprzedawcy. Tworzenie nowych miejsc pracy to właśnie idea, która przyświecała organizacji konkursu „Pracodawca – Partner 20216” organizowanego w Białymstoku.

Konkurs „Pracodawca – Partner 2016”

Każdy pracownik lubi być doceniany w pracy. Nie inaczej jest z samymi pracodawcami. Coraz popularniejsze stają się więc konkursy, w których laureatami są firmy dbające o rozwój rynku pracy, w tym również działające na korzyść samych pracowników. Przykładem może być tu program „Pracodawca Godny Zaufania” pod patronatem wielu instytucji (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), w których analizowane zgłoszenia pozwalają wytypować najlepszych i nagrodzić wybranych kandydatów. Swoją odpowiedź na tego typu formę docenienia lokalnych przedsiębiorców ma również Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku.

Współpraca z Urzędem Pracy

Każdy urząd pracy w Polsce ma za zadanie aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Jednocześnie jednak w ramach realizowanych priorytetów podejmuje się współpracy z pracodawcami, którzy posiadają oferty dla bezrobotnych. Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku docenia firmy, które aktywnie przyczyniają się do spadku liczby osób pozostających bez pracy. Dokładnie 7 czerwca 2017 roku rozstrzygnął konkurs „Pracodawca – Partner 2016 r.” Nagrodzono 6 przedsiębiorstw za tworzenie nowych miejsc pracy w regionie oraz korzystanie z usług pośrednictwa w PUP w Białymstoku.

Współpraca z urzędem i prowadzone w tym zakresie działania przynoszą realne profity bezrobotnym i samym pracodawcom, ponieważ ci ostatni mogą otrzymać m.in. środki finansowe na szkolenie kadry.

O przyznaniu wyróżnień decydowała kapituła konkursu w składzie:

  • Jan Borawski – przedstawiciel Izby Przemysłowo-Handlowej,
  • Tomasz Buczek – dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Białymstoku,
  • Dorota Kolęda – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku,
  • Józef Jacek Hordejuk – dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku,
  • Piotr Matusiak – zastępca dyrektora PUP w Białymstoku,
  • Antoni Pełkowski – starosta białostocki,
  • Rafał Rutkowski – członek rady loży białostockiej Business Center Club,
  • Barbara Winogrodzka – przedstawiciel Podlaskiego Związku Pracodawców.

Kapituła przy przyznawaniu wyróżnień brała pod uwagę między innymi takie kryteria, jak liczba zgłaszanych ofert pracy oraz okres działalności firmy, który wynosić musiał co najmniej trzy lata.

Nagrodzeni w konkursie

Do udziału w konkursie zaproszono wszystkich przedsiębiorstw współpracujących z PUP w Białymstoku, funkcjonujących w mieście i w powiecie białostockim. Spośród nich wybrano zwycięzców kategorii:

  • „Mały Pracodawca”,
  • „Średni Pracodawca”,
  • „Duży Pracodawca”,
  • „Pracodawca, który powstał dzięki wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku”, tj. otrzymał dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W samym Białymstoku wyróżniono firmy Modeste Kacper Konopko, czyli producenta i sprzedawcę odzieży, przedsiębiorstwo Gaia Sp. z o.o. produkujące bieliznę damską oraz zakład Vena Mariusz Zalewski, trudniący się projektowaniem i produkcją ubrań.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie zyskują bardzo wiele. Nie chodzi jedynie o promocję marki na tle lokalnej społeczności. Korzyści wizerunkowe są naprawdę spore, jednak niejedyne. Firmy, które aktywnie współpracują z urzędem pracy, mają okazję wyszkolić zdolnych i wykwalifikowanych pracowników. To pozwoli im uniknąć luki kadrowej, która w dłuższej perspektywie jest dla każdej firmy bardzo kosztowna. Przedsiębiorstwa dbające o rozwój zawodowy pracowników będą też atrakcyjnym, potencjalnym pracodawcom dla przyszłych talentów. Będzie to ważne w przypadku, gdy firmy w najbliższej przyszłości będą musiały mocno rywalizować o zdolnych pracowników.

Praca w Białymstoku – gdzie jej szukać?

Oferty pracy z Białegostoku dostępne są w sieci, na największych portalach pracy, w lokalnych gazetach czy internetowych wydaniach takich czasopism. Doskonałym źródłem wiedzy o wakatach jest także poczta pantoflowa. To dziś najpopularniejsze sposoby poszukiwania zatrudnienia, niemniej każda osoba bezrobotna, której samodzielne starania o zyskanie pracy nie przynoszą zadowalających efektów przez co najmniej trzy miesiące, powinna pamiętać, że zgłoszenie się po pomoc do urzędu pracy jest właściwym rozwiązaniem.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_65965649_%C5%BCyczliwy-u%C5%9Bmiechni%C4%99ty-biznesmena-i-bizneswomanu-handshaking-nad-biurowym-biurkiem-po-przyjemnej.html?vti=m70r6stg9yt1ufudkw-1-30

Oceń artykuł
5/5 (1)