Z oficjalnych danych na temat bezrobocia w Rybniku wynika, iż bez zatrudnienia pozostaje tu ok. 3500 osób. Jak na miasto liczące przeszło 140 tys. mieszkańców nie jest to dużo, niemniej należy pamiętać o tym, iż nie każdy, kto pozostaje bez zatrudnienia, zgłasza się do urzędu pracy. Niemałym problemem – jak zresztą wszędzie – jest też szara strefa. Poza tym zaobserwować można jeszcze jedno zjawisko, które od pewnego już czasu przybiera na sile.

Nie wszyscy szukają pracy w Rybniku

Wiele osób nie decyduje się nawet na szukanie pracy w Rybniku. Dlaczego? Z kilku powodów. Każdemu zainteresowanemu znalezieniem zatrudnienia zależy na jak najkorzystniejszych warunkach umowy. Z jednej strony pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych kadr, ale z drugiej stawiają kandydatom niejednokrotnie wygórowane wymagania, za którymi nie idzie niestety odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, że koszty pracy w Polsce są wysokie – zależność jest zatem prosta. Im więcej płaci się pracownikowi, tym również więcej trzeba odprowadzać na poczet różnych danin jak składki na ubezpieczenie społeczne etc.

Wolne wakaty za południową granicą

Za przysłowiowym chlebem mieszkańcy Rybnika oraz innych miejscowości należących do województwa śląskiego coraz częściej wyjeżdżają do Czech. Kraj ten wyróżnia się najniższą w Unii Europejskiej stopą bezrobocia – 3,7 proc., a pomimo tego ma spore trudności ze znalezieniem rodzimym pracowników. W gospodarce jest ponad 100 tys. wakatów, co dla Polaków stanowi kuszącą perspektywę. Zwłaszcza że mogą oni liczyć na znacznie wyższe uposażenie niż u siebie. W czeskim sektorze publicznym zarabia się przeciętnie od 2500 do 3700 zł na rękę – podczas gdy najniższa krajowa w 2017 r. w Polsce wynosi 2000 zł brutto. Dla niejednej rodziny różnica jest zatem znacząca.

Czy zabraknie wykwalifikowanych pracowników w Rybniku?

Ze znalezieniem pracy w Rybniku największe problemy mają młode osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, często będące świeżo po studiach. Jednakże nie tylko one uciekają za południową granicę. Robią to także wykwalifikowani specjaliści, dla których oferty pracy w Rybniku nie są wystarczająco atrakcyjne. Stanowi to dla lokalnych firm nie lada wyzwanie, ponieważ brakuje wielu fachowców, np. doświadczonych brukarzy, inżynierów budownictwa, dekarzy, tynkarzy, spawaczy, techników elektryków, robotników budowlanych, przedstawicieli handlowych, kierowców samochodów ciężarowych i wielu innych przedstawicieli najbardziej deficytowych w mieście profesji. Specjaliści ostrzegają, iż jeśli sytuacja w Polsce się nie zmieni, brak wykwalifikowanych kadr stanie się problemem na ogromną skalę.

Praca w Rybniku – gdzie jej szukać? 

Masz wiele możliwości na znalezienie pracy. Możesz osobiście zanieść swoje CV do docelowego pracodawcy, skorzystać z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, a także udać się do urzędu pracy, jednak jeśli interesuje Cię idealna praca w Rybniku, to istnieje o wiele lepszy sposób.

Dzięki naszemu serwisowi znalezienie zatrudnienia doskonale dopasowanego do swoich oczekiwań i kwalifikacji jest niezwykle proste. Pracodawcy z całego kraju bardzo cenią sobie GOWork.pl, co powoduje, że masz dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń dzięki czemu możesz w łatwy i szybki sposób złożyć swoje aplikacje nawet do kilkudziesięciu ofert dziennie.

Nasz serwis jest niezwykle funkcjonalny, przejrzysty i prosty w obsłudze dzięki czemu znalezienie wymarzonej pracy w Rybniku odbywa się niezwykle szybko – cały proces rekrutacji może zostać przyspieszony nawet o kilka tygodni.

Oceń artykuł
0/5 (0)