Wzrost liczby bezrobotnych w kwietniu 2021 roku to negatywna informacja z lubelskiego rynku pracy. Pod koniec grudnia 2020 roku w tym mieście było zarejestrowanych ponad 10 tys. osób bez pracy. Z czego większą część stanowią mężczyźni. Ile obecnie wynosi stopa bezrobocia w Lublinie?

Lublin – bezrobocie stale rośnie

Miesiąc do miesiąca i rok do roku bezrobocie w Lublinie rośnie i niestety liczba osób pozostających w Lublinie bez pracy jest coraz większa. Pod koniec grudnia 2019 roku stopa bezrobocia zarejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lublinie, wynosiła 5,0 proc. i w ciągu wzrosła o 0,6 proc. Na finiszu 2020 roku rynek pracy w Lublinie był w słabej kondycji, bowiem ponad 5,6 proc. mieszkańców miasta pozostawało bez zatrudnienia. To do nich urząd kieruje liczne atrakcyjne staże i programy aktywizujące, mające na celu natychmiastowe znalezienie im zajęcia zarobkowego.

Bezrobocie – Lublin pomaga osobom bez pracy

Będąc bezrobotnym, warto skorzystać z form wsparcia realizowanych przez urzędy pracy w całej Polsce, nie tylko w Lublinie, ale także w pobliskich miejscowościach. Oferty pracy w Lublinie są kierowane do osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dlatego programy dedykowane osobom  bezrobotnym nic nie kosztują, a mogą poszerzyć kompetencje i umiejętności osób starających się o pracę.

Bezrobocie Lublin 2021

Z okazji zakończenia 2020 roku Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie podsumował stan rynku pracy w mieście i w regionie. Kryzys gospodarczy wywołany pandemią sprawił, że liczba osób bez pracy w mieście wzrosła. Podkreślił, że w roku 2021 będą realizowane liczne projekty aktywizujące osoby bez zatrudnienia. Można liczyć na organizację staży, spotkań dla pracodawców oraz na zawieranie kolejnych porozumień o współpracę z urzędem. PUP będzie dążył przede wszystkim do obniżenia poziomu lubelskiego bezrobocia rejestrowanego w regionie.

Stopa bezrobocia w Lublinie

Najnowsze dane z Powiatowego Urzędu Pracy pokazują, że stopa bezrobocia w Lublinie wciąż rośnie. Pod koniec kwietnia 2021 roku bezrobocie w stolicy Lubelszczyzny wyniosło 5,8 proc. Na jakich stanowiskach możliwość zatrudnienia jest największa? Potrzebne zawody w Lublinie to m.in. księgowi, specjaliści ds. IT oraz dostawcy. W mieście brakuje również wykwalifikowanych pracowników budowlanych, dlatego osoby z fachem w ręku również mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy.

Bezrobocie w Lublinie – prognoza 

Mimo że, obecnie bezrobocie w Lublinie w 2021 roku rośnie, to nadzieją dla osób szukających pracy powinny być powstające w mieście inwestycje. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie swojej siedziby właśnie tutaj. Wciąż powstają nowe fabryki, galerie handlowe i ośrodki kultury, gdzie potrzebni są pracownicy. Rozwój miasta dzięki funduszom unijnym to szansa na poprawę sytuacji na tutejszym rynku pracy, dlatego prognoza na nadchodzące lata wzbudza optymizm wśród mieszkańców.

Oceń artykuł
0/5 (0)