Nie ulega wątpliwości, że praca lekarza i innych pracowników w służbie zdrowia momentami jest ponad ludzkie siły. Dyżury, stres, nerwy, konieczność wykazywania wiedzy sprawiają, że pracownicy odczuwają skutki takiej pracy na własnej skórze. Przykładem jest tu polska lekarka, dla której nadmiar obowiązków był tragiczny w skutkach. Przyczyną jej śmierci był zawał serca. Sytuacja w służbie zdrowia staje się dramatyczna.


Anestezjolog z białogardzkiego szpitala (44 lata) została odnaleziona w dyżurce. Wiadomo, że pracowała cztery doby bez przerwy. Sprawę bada prokuratura. Policja już wykluczyła udział osób trzecich. Rzecznik prasowy szpitala Witold Jajszczok poinformował, że lekarka nie była pracownikiem szpitala, lecz prowadziła działalność gospodarczą i samodzielnie organizowała sobie czas pracy. Media donoszą, że kilka dni temu tamtejszy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej został zamknięty z powodu braków kadrowych.

To nie pierwszy tego typu przypadek w Polsce. W ubiegłym roku zmarła położna w jednym z łódzkim szpitali. Wówczas również podejrzewano przepracowanie. Zdarzają się także przypadki śmierci pacjentów z powodu pomyłek personelu medycznego i np. podania niewłaściwych leków. Brak personelu był jednym z powodów tegorocznego strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Sytuacja personelu medycznego w Polsce jest coraz gorsza. Szacuje się, że dorabiać do etatu może nawet 70% pielęgniarek. Co gorsza, pielęgniarki to starzejąca się grupa zawodowa. Ich średnia wieku to 50 lat, a w ciągu dekady z zawodu może odejść ich nawet 70 tysięcy! Pielęgniarki w wieku ok. 25 lat to niecałe 5% grupy zawodowej. Już teraz Polska jest jednym z krajów z najmniejszą liczbą pielęgniarek w stosunku do liczby ludności. W niektórych województwach na 1000 osób przypadają 3-4 pielęgniarki. Nie dość że personel medyczny ma za dużo pracy, to dokłada się mu dodatkowe formalności utrudniające wykonywanie obowiązków. Wkrótce grozi nam całkowity paraliż instytucji medycznych. Więcej piszemy o tym w artykule: Pielęgniarka – praca do wyleczenia.

Przepracowani są również lekarze. Dwa lata temu Newsweek informował o nowym rekordzie pracy lekarza – neurolog spędził na dyżurze 175 godzin bez przerwy. Wówczas ukazał się również alarmujący raport PIP na temat pracy lekarzy i zagrożenia jakie to niesie dla pacjentów. Co piąty szpital ma łamać przepisy dotyczące czasu pracy.

Rząd zapowiada rewolucyjną reformę zdrowia, która ma rozwiązać wiele problemów pacjentów i personelu medycznego.

Autor: GoWork.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_118569301_starzej%C4%85ca-si%C4%99-lekarka-pracuj%C4%85ca-w-klinice.html?vti=lryiwa0zmym8j49f8j-1-105

Oceń artykuł
0/5 (0)