Jeśli zastanawiacie się na czym polega praca projektanta wnętrz lub po prostu lubicie przestawiać meble w mieszkaniu i poszukujecie nowych rozwiązań, ten artykuł z pewnością jest dla was. Dowiecie się jak wygląda kurs projektowania wnętrz, czego można się na nim nauczyć oraz jakie możliwości pracy stwarza kształcenie w tym kierunku.

Ilona Skrobot – na co dzień kieruje się mottem „Rób to co lubisz abyś nie musiał całe życie pracować”. Absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ukończyła również Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim.Praktykę zawodową odbyła w prestiżowym biurze projektowym „The Space Studio” w Birmingham. Coroczne wyjazdy do Mediolanu na Międzynarodowe Targi Mebli świadczą o jej żywym zainteresowaniu designem. Właścicielka firmy CUBE Interior Design oraz jedna z najlepszych wykładowców „Kursu projektowania wnętrz” w GoWork.pl.

Czy dużo osób zapisuje się na kurs? Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy jeśli chodzi o projektowanie wnętrz?

Z perspektywy czasu widzę, że zainteresowanie kursem Projektowania Wnętrz wzrasta. Zapotrzebowanie na tego typu usługi na polskim rynku jest coraz większe. Architekci, projektanci wnętrz uczestniczą już nie tylko przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej ale coraz częściej zajmują się kompleksową aranżacją wnętrz mieszkalnych. Jest to nadal usługa zaliczana do luksusowych, jednak ludzie coraz częściej decydują się na tego typu usługi, porady fachowców zdając sobie sprawę, że jest to jednocześnie inwestycja w bardziej wygodne, funkcjonalne i gustownie urządzone mieszkanie zgodne z oczekiwaniami Inwestora. Wiele osób, które miały już możliwość urządzania swojego mieszkania okiem amatora wie jak dużo można popełnić przy tym błędów, które wychodzą później podczas jego użytkowania. Chyba nie ma nic gorszego jak zainwestowanie dużej ilość pieniędzy w wykończenie mieszkania i niezadowolenie z efektu końcowego. Te osoby przy następnej okazji kierują się do nas, chcąc uniknąć podobnego scenariusza. Oprócz funkcjonalnego rozplanowania przestrzeni, oferujemy projekty z rozmieszczeniem punktów świetlnych, sufitami podwieszanymi oraz co ważne wizualizacje. Klient może obejrzeć projekt swojego mieszkania na wizualizacjach. W programie istnieje możliwość zmiany koloru ścian czy mebli, więc nie ma obawy, że klient nie będzie zadowolony z efektu końcowego.

Czy osoba, która planuje dopiero rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem poradzi sobie na kursie?

Oczywiście. Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych które już mają jakieś doświadczenie w tej dziedzinie. Część I i II przeznaczona jest dla osób początkujących natomiast od niedawna oferujemy również Kurs Komputerowego Wspomagania, który jest już przewidziany dla osób, które zgłębiły wcześniej podstawy zawodu architekta wnętrz. Na część I i II zapisują się zarówno amatorzy, pasjonaci, którzy chcieliby profesjonalnie zająć się projektowaniem wnętrz, zyskać nowy zawód, niejednokrotnie przekwalifikowując się z dotychczasowego. Nie mamy granic wiekowych. Zdarzają się studenci architektury, którzy na swoich kierunkach mało mają zajęć z zakresu projektowania wnętrz i chcą pogłębić wiedzę, oferując w przyszłości swoim Klientom kompleksową usługę. Bywają też osoby, które niedawno ukończyły szkołę średnią i zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów. Nie są do końca przekonane, czy Architekt Wnętrz do zawód dla nich – zapisują się więc do nas aby w trakcie intensywnego kursu poznać tajniki zawodu. Oferujemy szkolenia również w trakcie wakacji – stąd tak duże zainteresowanie studentów, maturzystów. Trafiają do nas osoby jak już wspomniałam, które chcą się przekwalifikować, gdyż znużone są dotychczasową pracą. Zawsze pasjonowały się projektowaniem wnętrz i chcą spróbować swoich sił. Często też są takie osoby, które prowadzą rodzinny biznes związany z wykończeniem wnętrz lub usługami stolarskimi i one również chcą poszerzyć zakres swojej działalności poprzez usługę Projektowania Wnętrz. Tak więc mamy bardzo szerokie grono zainteresowanych.

Jak wyglądają zajęcia praktyczne kursu?

W Części II Kursu odbywają się zajęcia praktyczne, które zaczynamy od podstaw tj. od rysunku technicznego. Projekt funkcjonalny oraz elektryczny tworzymy na papierze milimetrowym a następnie na kalkach kreślarskich przy pomocy odpowiednich narzędzi tj. ołówków, cienkopisów (rapitografów) oraz całej gamy przyborów takich jak skalówki, krzywiki, szablony kołowe, ekierki, kątomierze itp. Wykonujemy również ćwiczenie w aksonometrii a dokładniej w izometrii. (np. projekt kuchni). Można dodatkowo projekt wnętrza narysować w wybranej perspektywie. Rysunek techniczny oraz odręczny to podstawy, które każdy projektant powinien znać. Na Kursie Komputerowego Wspomagania Projektowania tworzymy zaś projekty w profesjonalnym programie do projektowania 2d jakim jest DraftSight. Jest to bardzo dobry odpowiednik wiodącego na rynku programu AutoCAD. Uczymy się najpierw obsługi programu a następnie wykonujemy w nim projekt funkcjonalny, elektryczny, projekty mebli oraz rozrysowujemy łazienkę (układ płytek). Ja prowadzę zajęcia w ten sposób, że na początku II części Kursu przedstawiam uczestnikom swoje prywatne zlecenie, nad którym skończyłam już pracę. Opisuję Inwestora oraz jego wymagania, potrzeby, upodobania. Grupa tworzy projekt od podstaw, każdy oczywiście indywidualnie. Na koniec podczas obrony kursanci prezentują swoje projekty techniczne oraz wizualizacje. Widzimy wtedy jak dużo różnych pomysłów, rozwiązań ma każde mieszkanie. Po wystąpieniu kursantów ja przedstawiam jak zostało przeze mnie zaprojektowane mieszkanie.

Jakie są najnowsze trendy jeśli chodzi o projektowanie wnętrz?

Jeśli chodzi o najnowsze trendy we wnętrzach to z pewnością prym wiedzie styl industrialny, rodem z przedwojennych fabryk. Chłodna kolorystyka, brak zbędnych bibelotów, surowo wykończone ściany-cegła lub beton. Bardzo dobrze prezentują się w takim wnętrzach minimalistyczne meble, przeszklenia, lustra. Jest to ulubieniec loftów. Styl ten zyskuje wciąż nowych zwolenników zwłaszcza wśród młodych osób. Z drugiej strony sporą popularnością cieszy się glamour zwłaszcza wśród pań. Kolor czarny i biały we wnętrzach obowiązkowy, do tego kryształy, lustra, złoty lub fioletowy akcent. Nie brak też miłośników stylu angielskiego, skandynawskiego. Sztukaterie oraz drewniane lamperie na nowo zostają odkrywane we wnętrzach. Tak naprawdę wszystko zależy od upodobań. Pamiętajmy, że moda przemija, ważne żeby tak urządzić wnętrza aby pomimo przemijających trendów czuć się w nich dobrze.

Czym się różni dekorator wnętrz od projektanta wnętrz?

W skrócie mogłabym odpowiedzieć „Każdy projektant wnętrz jest dekoratorem ale nie każdy dekorator jest projektantem wnętrz”. Rolą dekoratora wnętrz jest głównie dobór kolorów, dodatków, roślin, mebli, glazury, terakoty-jednym słowem wyposażenia stałego i ruchomego. Nie angażuje się on w zmiany układu funkcjonalnego mieszkania, nie proponuje zburzenia ściany lub jej dobudowy, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie posiada wiedzy technicznej na ten temat. Projektant natomiast oprócz tego o czym wspomniałam wcześniej zna podstawy budownictwa, konstrukcji oraz elementy prawa budowlanego. Może więc zaproponować Inwestorowi zmiany układu funkcjonalnego mieszkania poprzez dobudowanie/wyburzenie ścian, przesunięcie wyprowadzeń hydraulicznych. Projektant dodatkowo zaprojektuje sufity podwieszane oraz rozmieszczenie oświetlenia. Współpracuje ponadto z takimi fachowcami jak elektryk, hydraulik, kominiarz.

Czy zajęcia odbywają się w terenie, jakimś pomieszczeniu, które możemy dowolnie urządzić?

Materiałoznawstwo odbywa się w terenie, ponieważ jest to znakomity sposób prezentacji kursantom oferowanych na rynku produktów. W Warszawie wybieramy się do kompleksu z wyposażeniem wnętrz mieszczącego się przy ul. Bartyckiej. Mam tam zaprzyjaźnionych branżystów, którzy wykładają kursantom na miejscu w sklepie całą wiedzę odnośnie swoich produktów m.in Parkiet Studio. Oprócz desek-ich rodzajów, sposobów wykończeń, zastosowań, przeznaczenia, poznajemy także rodzaje drzwi, glazury, terakoty. Odwiedzamy także Leroy Merlin gdzie poznajemy rodzaje oświetlenia. Tam też oglądamy tapety, farby. Wstępujemy również do sklepu, gdzie poznajemy tkaniny z jakich wykonywane są firany, zasłony. W Centrum Handlowym „Jupiter” prezentuję kursantom kuchnie oraz meble wypoczynkowe. Omówione zostają materiały z jakich tworzone są fronty mebli, korpusy, blaty, sposoby otwierania mebli. Przy meblach wypoczynkowych zostają zaprezentowane różne typy tkanin oraz skór jakimi możemy wykończyć meble. Jeśli chodzi o pomieszczenia, które kursanci projektują to pokazuję na zajęciach zdjęcia z budowy jakie wykonałam podczas inwentaryzacji.

Jak wygląda projektowanie wnętrz niemieszkalnych? O czym powinniśmy pamiętać przy sporządzaniu takiego projektu?

Jeśli chodzi o wnętrza niemieszkalne, czyli użyteczności publicznej to musimy pamiętać o tym, że istnieje szereg wytycznych jakich powinniśmy przestrzegać podczas projektowania. Są to normy i wymogi, które narzuca nam ministerstwo. Ponadto wnętrza muszą być zaprojektowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Musimy pamiętać, że jako projektanci bierzemy na siebie odpowiedzialność za zgodność projektu z obowiązującymi w Polsce normami. Naszą biblią branżową jest ponadto Podręcznik projektowania Architektoniczno-Budowlanego, gdzie zawarta jest fundamentalna wiedza każdego architekta wnętrz Każdy projektant powinien ją mieć w swoim zbiorze.

Co wyróżnia kurs spośród innych oferowanych na rynku?

Przede wszystkim Kurs jest bardzo intensywny. W krótkim czasie przekazana zostaje kursantom cała kopalnia wiedzy. Wskazane zostają lektury do których warto sięgnąć. W ciągu miesiąca (mam na myśli kurs dzienny) uczestnicy przyswajają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu projektowania wnętrz. Ponadto w tak krótkim czasie kursanci zostają przeprowadzeni przez cały etap projektowania od omówienia umowy i pierwszego spotkania z klientem aż do prezentacji projektów i sporządzania kosztorysów. Myślę, że jest to jedyny taki kurs dostępny na rynku.

Czy zna Pani osoby, które po ukończonym kursie znalazły zatrudnienie w tym kierunku?

Tak, z wieloma swoimi kursantami mam kontakt choćby na portalu społecznościowym, gdzie chwalą się swoimi osiągnięciami. Kilka osób założyło własne działalności z czego jestem bardzo dumna bo wiem, że miałam w tym swój udział. Zdarzały się osoby, które już podczas trwania kursu miały swoje pierwsze zlecenia. Jest więc to niewątpliwy sukces zarówno dla uczestników jak i dla nas jako placówki kształcącej.

Kurs projektowania wnętrz – gdzie szukać? Czy to się opłaca?

W dobie postępującej cyfryzacji zwiększa się dostępność kursów zawodowych wszelkiego rodzaju – rzecz ta znajduje zastosowanie również w przypadku kursów projektowania wnętrz. Możemy zasięgnąć fachowej porady zarówno przez internet, jak i skorzystać z oferty szkolenia stacjonarnego.

Czy to się opłaca? Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, zarobki projektantów wnętrz oscylują między 4 940 złotych brutto, a 6 730 złotych brutto miesięcznie. Dla wielu jest to zatem satysfakcjonująca kwota, szczególnie w sytuacji gdy otrzymujemy ją za coś, co kochamy robić.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_97578597_r%C3%B3%C5%BCowy-koc-i-wzorzyste-poduszki-na-kanapie-w-pobli%C5%BCu-czerwonego-krzes%C5%82a-i-drewnianego-sto%C5%82u-w.html

Oceń artykuł
5/5 (1)