Interesujesz się oprogramowaniem, nowinkami technicznymi, a tworzenie szkiców, rysunków to Twoja pasja? Zostań grafikiem komputerowym! Posiadając zdolności techniczne i informatyczne doskonale sprawdzimy się w tym zawodzie.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Do podstawowych zadań grafika komputerowego należy przede wszystkim tworzenie wszelkich materiałów promocyjnych, zależnie od profilu firmy, w której pracuje. W każdym przedsiębiorstwie jest potrzebny grafik, który zwykle współpracuje z działem IT, marketingu. Do jego obowiązków należy często opracowywanie materiałów promocyjnych, reklamowych, a również zadbanie o poprawną szatę graficzną strony internetowej.

W dzisiejszych czasach społeczeństwo wróciło do ikonografiki – naszą uwagę częściej przykuwają zdjęcia, plakaty, grafiki niż sam tekst. Walory estetyczne są zatem niezwykle ważne, to stawia nie lada zadanie przed grafikiem komputerowym. Taka osoba musi być zaznajomiona z podstawowymi zasadami grafiki wizualnej, by wykonując zlecenia wiedziała w jakim stylu, charakterze ma zostać wykonany projekt. Jest to ważne, ponieważ tylko wtedy zlecenie trafi do grupy docelowej, klientów naszej firmy. Jako grafik komputerowy możemy pomyśleć również o podszkoleniu się z dziedziny informatyki.

Przebieg kursu

W programie kursu przewidziana została nauka wielu programów i narzędzi edycji, ponieważ zawód grafika komputerowego jest najpopularniejszą i najszerzej stosowaną dziedziną informatyki. Zdobędziemy zatem wiedzę z zakresu zapoznania się z programami takimi jak: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Corel Draw , InDesign, Flash, QuarkXpress itp. Wykorzystanie tych programów jest podstawą, z której grafik w większym lub w mniejszym stopni będzie później korzystał, w zależności od konkretnej specjalizacji i profilu firmy.

Podczas kursu omówione również zostanie korzystanie z grafiki wektorowej, służącej do tworzenia logotypów, szkiców przestrzennych, logotypów firm czy ilustracji schematów. Taka znajomość przyda się na pewno przy pracy, między innymi w biurze projektowym czy graficznym. Nauka tworzenia kreacji czcionki, układu wydruku czy wykonywanie składu komputerowego publikacji przyda się do pracy w redakcji czy każdej firmie, która wydaje newsletter oraz materiały promocyjne.

Jeśli zastawiamy się nad zawodem grafika komputerowego, musimy pamiętać, że w tym zawodzie ważne są nie tylko umiejętności i znajomość obsługi danych programów, ale także doświadczenie w pracy z klientem, wyczucie czy projekt spełni jego oczekiwania, a efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Jak już tłumaczyliśmy na łamach niniejszego artykułu, zarobki w sektorze IT, a więc również w przypadku grafików komputerowych, są stosunkowo wysokie. Choć co jakiś czas straszy się nas tym, że sztuczna inteligencja zabierze pracę grafikom, to jednak póki co w ogóle się na to nie zanosi.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, średnie zarobki na stanowisku grafika komputerowego w 2024 roku są bardzo zróżnicowane, zależąc przede wszystkim od jego doświadczenia czy poziomu umiejętności. Młodsi specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 4 950 złotych brutto miesięcznie, jednak najlepsi w branży mogą otrzymać nawet 8 960 złotych brutto miesięcznie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_80375472_praca-projektanta-mody-z-efektem-koloru-gradientu.html

Oceń artykuł
0/5 (0)