Kobieta jako szef – to wciąż nie zdarza się często. Tymczasem wyniki badań jasno wskazują, że zatrudnianie pań na stanowiskach kierowniczych może się firmom bardzo opłacić! Te z choć jedną kobietą w zarządzie osiągają lepsze wyniki i zwiększają swój dochód o… tego dowiecie się z tekstu!

Kobieta jako szef = lepsze wyniki firmy

Szukacie pracy i irytuje Was, że w rekrutacji na wyższe stanowiska zazwyczaj wybiera się kandydata płci męskiej? A szkoda! Według danych z raportu Credit Suisse Research Institute firmom naprawdę opłaca się zatrudniać kobiety na stanowiskach kierowniczych. Firmy, w których zarządzie zasiadała choć jedna kobieta szef, miały tendencje do osiągania w skali roku wyników lepszych średnio o 26%.

To robi wrażenie? To co powiecie na wyższy zwrot z kapitału (ROE)? “Średnie ROE firm zarządzanych przez przynajmniej jedną kobietę wyniosło 16%, czyli o 4% więcej niż zwrot z kapitału osiągany przez spółki kierowane wyłącznie przez mężczyzn” – czytamy w raporcie. Większe przychody i bardziej efektywny zespół brzmią jak marzenie dla Waszej firmy? To zacznijcie zatrudniać kobiety! Nie, nie mamy tu na myśli sekretarek… To właśnie kobieta szef zapewni Wam sukces.

Z czego wynika fenomen kobiety szefa i tak dobrych wyników jej pracy? Badacze jako przyczynę wskazywali m.in. to, że kobiety znacznie częściej wypadają dobrze w roli przełożonych – couchów, starannie monitorujących pracę innych członków zespołu, ale nie w nachalny sposób.

Kobieta szef sprawdzi, jak zespół sobie radzi, a następnie udzieli mu cennych wskazówek, bez oceniania i spontanicznych przemówień o “ciśnięciu wyników”. W odróżnieniu od męskich przełożonych kobiety jako szefowe miały większe inklinacje ku bardziej empatycznemu stylowi zarządzania, który z założenia lepiej się sprawdza.

Kobieta szef: empatyczna i dobrze zorganizowana

Do kolejnych cech, wymienionych w raporcie jako ważnych dla korelacji pomiędzy lepszymi wynikami firmy, a obecnością choć jednej kobiety w jej zarządzie, należą czujność i motywacja. Kobieta szef nie liczy na to, że ktoś zrobi coś za nią, potrafi sama dobrze organizować sobie czas pracy.

Rozumie także, że zgrany zespół jest jak dobrze naoliwiona maszyna, której trzeba regularnie doglądać, aby wiedzieć, czy aby na pewno działa prawidłowo. Panowie na stanowiskach zarządzających mają z kolei zazwyczaj błędne przekonanie, że ich awans oznacza, że od teraz zajmują się jedynie swoimi nowymi obowiązkami, bez “wchodzenia w szczegóły” zadań pracowników niższego szczebla.

To właśnie szczególna motywacja kobiet-szefów, aby wykazać się na tle zazwyczaj męskiej kadry kierowniczej zapewnia im większe szanse na zespołowy sukces. Panie, które ciężko musiały walczyć o awans w pracy, pragną maksymalnie wykorzystać daną im szansę.

Chęć udowodnienia, że odnajdują się na stanowiskach stereotypowo postrzeganych jako męskich nierzadko sprawia, że łatwiej im zmobilizować się do większego wysiłku, a także bez problemu zmotywować do niego zespół. Indywidualne podejście do pracownika i dobre rozumienie jego potrzeb to mocne atuty kobiety na stanowisku szefa!

Kobieta szef. Czy to rozwiązanie dobre w każdej branży?

Czy zatrudnianie kobiet na kierowniczych stanowiskach sprawdzi się w każdej branży? Choć współczesne kobiety często prowadzą taki sam tryb życia, co ich koledzy w dowolnym zawodzie, to zawsze pojawia się jedna wątpliwość… Powiększenie rodziny dotychczas nieodłącznie wiązało się z dłuższą nieobecnością kobiety w firmie i spadkiem jej zaangażowania w pracę. Nic bardziej mylnego!

Wiele kobiet stara się pogodzić wychowywanie dzieci z karierą, wykorzystując do tego talent do doskonałej organizacji planu dnia. A pracodawcy chcą to wykorzystywać. Luka na rynku pracy dotycząca wykwalifikowanych kandydatów sprawia, że dla firmy kobiety są bardzo cennym pracownikiem, o którego chcą zadbać. Nowoczesne firmy, które oferują szeroki pakiet benefitów, by zatrzymać największe talenty niejednokrotnie proponują dofinansowanie żłobka, a nawet tworzą własne placówki dla dzieci mieszczące się w obrębie siedziby firmy, aby ułatwić młodym mamom powrót do pracy.

Ponadto współcześnie właściciele firm coraz częściej przekonują się do formy pracy zdalnej, często równie efektywnej, a pozwalającej doglądać i malucha i zespołu bez strat dla żadnej strony. Czy więc jest branża, w której kobieta szef może nie odnieść sukcesu? Spytajcie Margaret Hamilton czy Sheryl Sandberg.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_19521714_businesswoman-stoj%C4%85cych-w-biurze-z-grupy-pracownik%C3%B3w-biurowych-w-tle.html?vti=m20vuwwt1ccee3bidm-2-104

Oceń artykuł
2.3/5 (3)