O tej inwestycji mówiono już od dłuższego czasu – JP Morgan, jeden z największych banków na świecie otworzy w Polsce swoje centrum korporacyjne. Finansowy kolos stworzy tysiące miejsc pracy i zapowiada również bliską współpracę z polskimi uczelniami.

Na początek 3 tys. etatów

JP Morgan to największy pod względem ilości posiadanych aktywów bank na świecie. Na początku września wicepremier oraz minister rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował, że ten finansowy gigant otworzy w Warszawie centrum korporacyjne.

Jak dodał Steve Cohen, dyrektor zarządzający oraz szef wspomnianego centrum w Warszawie, w ciągu 3 lat od rozpoczęcia działalności, co ma nastąpić w połowie 2018 roku, pracę w JP Morgan ma znaleźć nawet 3 000 osób. To większa liczba niż ta, która występowała w początkowych komunikatach, gdy mówiło się o 2 500 etatach. Pierwszy rok działalności nie będzie jednak tak efektowny. Jennifer Zuccarelli zarządzająca biurem komunikacji banku nadmieniła, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy pojawi się 50 ofert pracy, a w kolejnym roku 500.

Wicepremier nie kryje zadowolenia

Warszawa w wyścigu o sprowadzenie do siebie finansowego giganta wyprzedziła Budapeszt. O wyborze Polski miała zadecydować w dużej mierze dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry: JP Morgan widzi w Polsce silny kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości. Widzimy również strukturę ekonomiczną, która jest doskonała dla naszej firmy – powiedział Cohen.

Dodał również, że nie wiadomo, na jakich specjalistach będzie im zależeć w pierwszej kolejności. Wszystko dlatego, że nie ma jeszcze pewności jaką konkretną funkcję będzie spełniać nowy oddział. Na pewno jednak bank będzie poszukiwać osób dysponujących umiejętnościami z zakresu zarządzania danymi, ryzykiem kredytowym czy łańcuchem dostaw. 

Zgodnie ze słowami sternika JP Morgan w Polsce, pewne jest to, iż bank zaproponuje wynagrodzenie bardzo konkurencyjne na rynku polskim. Wicepremier Mateusz Morawiecki nie krył zadowolenia z finalizacji projektu: to mnie bardzo cieszy, bo to są lepiej płatne miejsca pracy i rzeczywiście jest to ogromny sukces, bo to trochę taki Mercedes w sektorze usług.Dodał również, że ta inwestycja opiera się o kapitał umysłowy. Polski rząd i inwestor mają zbieżny interes – przyciągać Polaków z całego świata, którzy będą ubogacać naszą biznesową ziemię.

Pozycja Polski coraz silniejsza?

Plotki o tym, iż JP Morgan rozważa otwarcie centrum operacyjnego w Polsce można było usłyszeć już kilka miesięcy temu. Najprawdopodobniej bank na początku wynajmie biuro, w którym będzie mógł zmieścić 3 000 pracowników. Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości – być może jeszcze w tej dekadzie – wybuduje własną siedzibę.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnia, że instytucja nie została potraktowana w uprzywilejowany sposób i nie otrzymała żadnych dodatkowych ulg czy zachęt niż te wynikające z przyjętej praktyki. Steve Cohen zapewnia, że dla przyszłości polskiej gospodarki nadszedł bardzo interesujący czas. JP Morgan uznaje Polskę za kraj pełen energii, działania, determinacji, ekonomicznej wizji i przede wszystkim szans. Te szanse są efektem posiadania wysoko wykwalifikowanych pracowników i etyki pracy. 

Warto wspomnieć, że finansowy gigant nie zamierza ograniczać się do stworzenia miejsc pracy, ale liczy również na bliską współpracę z polskimi uczelniami. Miałaby ona polegać na tworzeniu praktycznych kierunków oraz programów stażowych i szkoleniowych dla studentów, jak i uczestnictwie w seminariach i wykładach. Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: wejście J.P. Morgan do Polski, gdzie działają już takie firmy, jak RBS, Citi, Goldman Sachs czy MoneyGram, jest sygnałem dla rynku finansowego, że Polska buduje pozycję europejskiego hubu usług korporacyjnych.

Sukcesu w przyciągnięciu zagranicznego giganta upatruje się właśnie w pracownikach. W Polsce firma ma bowiem dostęp do wielu utalentowanych kandydatów, którzy wykazują cenne na rynku finansowym kompetencje. O pracowitości i wysokich kwalifikacjach polskich pracowników JP Morgan przekonał się już dawno, zatrudniając takie osoby w swoich zagranicznych placówkach. Otwierając pierwszy oddział banku w Polsce, firma wiąże z nim ogromne nadzieje na przyszłość. Jest to więc idealna okazja do dalszego budowania wizerunku polskiego pracownika, jako specjalisty w dziedzinie finansów.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_71623164_bank.html?vti=o2oos9u1lrx3cf6brq-1-9

Oceń artykuł
0/5 (0)